Korzystanie z dobrze zaprojektowanej łazienki to codzienna przyjemność. W dzisiejszych czasach pomieszczenie to służy nie tylko do utrzymania higieny, ale pozwala na chwilę odprężenia i oderwania od obowiązków.

Łazienka – nie mylić z toaletą – jest jednym z podstawowych pomieszczeń w domu, bądź mieszkaniu. Nie służy jedynie podstawowym potrzebom, a wręcz przeciwnie, niejednokrotnie staje się miejscem relaksu, swoistym centrum domowej odnowy.

Od czego zacząć?

Przy aranżacji łazienki  najczęstszym ograniczeniem są jej wymiary.  W większości przypadków przestrzeń, którą dysponujemy, pozwala na rozmieszczenie podstawowych sprzętów takich jak: miska ustępowa, umywalka, prysznic i pralka. Tę ostatnią można alternatywnie umieścić w kuchni. Nie jest to jednak zbyt popularne rozwiązanie ze względu na kwestie akustyczne oraz ograniczoną przestrzeń w kuchni. Coraz częściej możemy się spotkać z adaptacją toalety na cele pomieszczenia gospodarczego z pralką, co jest ciekawym kompromisem.

Duża łazienka

Łazienka o większej powierzchni daje dużo więcej możliwości projektowych. Znajdziemy w niej miejsce na bidet i wannę. Idealnym rozwiązaniem jest zaaranżowanie przestrzeni w ten sposób, aby wszystkie niezbędne nam do życia sprzęty miały swoje miejsce. Nie zawsze jest to możliwe, ciekawym rozwiązaniem oszczędzającym przestrzeń jest połączenie wanny z prysznicem. Sposobów jest kilka: od pełnej ścianki, poprzez szklane przegrody, aż do regulowanych parawanów nawannowych. Spotkać można również zasłony prysznicowe, montowane wzdłuż dłuższej krawędzi wanny. Wiem, że wielu z czytających ten tekst, w tym momencie pomyśli, że to śpiew przeszłości, natomiast ja zachęcam do przyjrzeniu się temu rozwiązaniu. Obecne materiały niczym nie przypominają cerat z lat 50′. Dzięki rozwojowi technologii różnorodność faktur, materiałów i kolorów może zainteresować nawet najbardziej sceptyczne osoby.

Zachowanie czystości w łazience

Kwestie czystości są kluczowe w projektowaniu łazienki, z gadżetów służących higienie mamy do wyboru deski samoczyszczące czy automatyczne podajniki papieru. Dokładne wypłukanie miski ustępowej wymaga doprowadzenia wody pod odpowiednim ciśnieniem oraz jej wystarczającej ilości. Prosta forma eliminująca trudno dostępne zakamarki sprawiła, że miski ustępowe typu rimless lub rimfree, czyli toalety bezkołnierzowe, stały się bezkonkurencyjne w utrzymaniu czystości i od momentu pojawienia się na rynku cieszą się dużą popularnością. Sprytne rozwiązania do implikowania „kostek toaletowych” w stelażach podtynkowych czy też w ukrytym schowku w misce toaletowej są warte rozpatrzenia.

Umywalka

Ważna w łazience jest umywalka. Usytuowana często vis-a-vis wejścia lub tuż zaraz przy nim jest urządzeniem, z którego korzystają goście, i przy którym jako domownicy spędzamy sporo czasu wykonując szybką toaletę. Ze względu na dostępną, szeroką ofertę rynkową zaryzykuję stwierdzenie, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W podstawowej ofercie znajdziemy obok ceramicznych również umywalki kamienne czy szklane. Dysponując nieco większym budżetem możemy wybierać w produktach z konglomeratu, miedzi, stali czy drewna. Umywalkę można również zamówić na wymiar, dzięki czemu będzie idealnym wypełnieniem konkretnej przestrzeni. Istotną rolę odgrywa otoczenie umywalki, tj.: funkcjonalne oświetlenie, lustro z dość często stosowanym fragmentem powiększającym, miejsce na podręczne kosmetyki. Bez odpowiedniego oświetlenia trudno perfekcyjnie wykonać toaletę (makijaż, golenie). Oprócz luster ze zintegrowanymi lampami coraz częściej decydujemy się na indywidualne rozwiązania, które pozwalają nam w odpowiedni sposób oświetlić twarz osoby stojącej przed lustrem. Standardem stał się montaż instalacji oświetleniowej także w szafkach i szufladach.

łazienka

Foto: SUMA Architektów

Ogrzewanie

Elementem wyposażenia, który przez ostatnie lata bardzo ewaluował w swoim wyglądzie jest grzejnik. Jego rola w łazience jest niezastąpiona, a forma i kształt nie są bez znaczenia. Niektóre z nich stanowią formę rzeźby lub imitują obraz, a nowością na rynku instalacyjnym są grzejniki szklane. Jeżeli preferujemy minimalistyczną estetykę możemy zastosować maty grzewcze na ścianach, ukryte pod wykończeniem z płytek.

Wykończenie podłóg i ścian

Tak w skrócie przedstawia się kwestia funkcjonalności w łazience, ale co z estetyką? Otóż obecnie możemy sobie pozwolić na bardzo dużo w projektowaniu takiej przestrzeni. Czasy jednego rodzaju płytek na szczęście już dawno minęły. Wśród płytek łazienkowych znajdziemy wszelakie kolory, tekstury, faktury i wzory. Możemy dobrać płytki do każdego stylu. Od minimalistycznego, przez skandynawski na glamour kończąc. Co najciekawsze, jeśli chodzi o wykończenie powierzchni, wcale nie musimy się ograniczać do płytek. Mamy obecnie do dyspozycji wiele ciekawych materiałów, które swobodnie można używać w strefach mokrych. Takich jak egzotyczne drewna (teak, merbau, jatoba, massaranduba), ciekawą propozycją jest np. deska bambusowa. Jeżeli ktoś woli styl minimalistyczny lub loftowy, proponuję spojrzeć na wykończenia z żywic epoksydowych oraz betonowych.

Oświetlenie

Oświetlenie w łazience to element bardzo często zaniedbywany. Oprócz oświetlenia przy lustrze, o którym już wspomniałem, istotne jest też światło ogólne i dekoracyjne. Ważne, aby łazienka mogła się zmieniać. Światło może nam dodać energii do rozpoczęcia dnia, jak również wprowadzić w relaksujący stan po ciężkim dniu. Możliwości ustawiania scenerii świetlnych to według mnie kwestia ważniejsza niż dobór kolorystyczny.

łazienka

Foto: SUMA Architektów

Niezależnie od tego, czy nasza łazienka będzie w stylu minimalistycznym, loftowym, czy pałacowym, powinna przede wszystkim sprawiać nam przyjemność. Dobry układ funkcjonalny i spójna estetyka sprawią, że codzienne czynności mogą przestać być rutyną. W łazience funkcjonalność i estetyka muszą iść w parze, aby wnętrze było kompletne i służyło nam na lata.

Autorzy artykułu:
Jakub Jan Surówka
i Michał Matejczyk

SUMA Architektów