Mamy coraz więcej ubrań, natomiast miejsca do ich przechowania nie przybywa. Dobrze zaprojektowana, funkcjonalna garderoba pozwoli nam zapanować nad przyrostem ilości odzieży i pomoże uporządkować nasze życie.

Garderoba (z francuskiego garde-robe) to pomieszczenie przeznaczone do przechowywania odzieży. Coraz częściej zastępuje w naszych domach klasyczne szafy, komody i pawlacze. Nawet nieduże pomieszczenie lub jego część z powodzeniem można przeznaczyć na garderobę, ważne, by znajdowała się niedaleko sypialni i łazienki. Wyróżniamy trzy rodzaje garderoby: zamkniętą, otwartą i przejściową.

Garderoba zamknięta

Zamknięta garderoba to w uproszczeniu pomieszczenie z drzwiami, w którym znajdują się meble do przechowywania ubrań lub cześć pomieszczenia zabudowana szafą na wymiar z frontami.

Garderoba otwarta

Garderoba otwarta to taka, w której część odzieży jest zawsze widoczna. Jest to na przykład zabudowana wnęka w sypialni, podzielona na strefy z wiszącymi ubraniami – i to jest widoczne, natomiast pozostała część odzieży znajduje się w zamkniętych półkach lub szufladach.

Garderoba przejściowa

Ostatni typ i jednocześnie mój ulubiony to garderoba przejściowa, znajdująca się przeważnie między sypialnią, a łazienką. Może dodatkowo pełnić funkcję toaletki.

Wielkość garderoby

Wielkość garderoby będzie zależeć od dwóch aspektów: rozmiaru pomieszczenia, które na nią przeznaczamy oraz tego, co będzie w niej przechowywane. Niektórzy trzymają tam jedynie odzież i obuwie, inni sprzęty gospodarstwa domowego takie jak np. deska do prasowania i żelazko, zdarza się tez przechowywać sprzęt sportowy. Generalnie, minimalna powierzchnia garderoby powinna oscylować wokół 3,5-4 m2. Odległość pomiędzy dwiema szafami mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach musi wynosić od 100 do 150 cm. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą garderobę i szafa znajdować się będzie jedynie po jednej stronie, odległość między szafą, a ścianą również powinna wynosić 100-150 cm. Dzięki temu bez problemu będzie można z niej korzystać. Funkcjonalna wysokość szaf, powinna wynosić od 150-180 cm.

Nie ma również przeszkód, żeby zabudowa szaf sięgała do sufitu. Należy wtedy pamiętać, że dostęp do przestrzeni powyżej 180 cm jest utrudniony i wymaga użycia taboretu lub drabiny, która musi znaleźć swoje miejsce na stałe w garderobie. Zdarza się, że garderoby aranżuje się na poddaszach. W takim wypadku najniższe miejsce należy przeznaczyć na przechowywanie krótszych ubrań i półek. Co do tych drugich, to w garderobie sprawdzą się takie o głębokości ok. 35-40 cm.

garderoba

Foto: SUMA Architektów

Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na strefy funkcjonalne. Pierwsza na odzież wierzchnią i obuwie. Kolejna na rzeczy wiszące, następna na ubrania składane, tu dobrze sprawdzają się szuflady, następna na bieliznę, a jeszcze inna na akcesoria i dodatki. Ważne, by każdy rodzaj garderoby znalazł swoje miejsce. Osobiście preferuje szuflady nad otwartymi półkami, z jednej strony ze względu na kurz, a z drugiej na dużo łatwiejszą organizację i wyjmowanie.

Obecnie na rynku mamy wielu producentów, którzy oferują systemy zabudowy garderoby warz z wieloma udogodnieniami i ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Począwszy od wieszaka na spodnie, krawaty, szale, poprzez różnego rodzaju szuflady na akcesoria takie jak paski, zegarki i biżuteria, a kończąc na elektrycznych drążkach umożliwiających zagospodarowanie wyższych części szafy.

Oświetlenie

Po zaprojektowaniu garderoby pod względem funkcjonalnym, należy zwrócić uwagę na oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem jest wpuszczenie do wnętrza światła dziennego poprzez okno w garderobie, ale, gdy go nie ma, możemy pokusić się o naświetlenie górne do pokoju, w którym jest okno lub szklane drzwi. Jeżeli układ naszego domu lub mieszkania nie pozwala nam na aranżację przestrzeni garderoby z dostępem światła dziennego, powinniśmy się skupić na dobrym świetle sztucznym. Główne oświetlenie powinno być mocne, równomierne i maksymalnie realnie odwzorowywać kolory. Idealnie sprawdza się tu oświetlenie reflektorami o szerokim kącie świecenia ze źródłem światła halogenowym. Wszelkie dodatkowe punkty świetlne, takie jak podświetlane półki, szuflady czy drążki z pewnością nie zaszkodzą, a w momencie zgaszenia światła głównego będą wprowadzały miły nastrój.

Podłoga w garderobie

Przy doborze posadzki powinniśmy się kierować tym, co zostało wybrane w sąsiednich pokojach, natomiast jeżeli szukamy odrobiny ekstrawagancji, proponuję miękką wykładzinę. Nada wnętrzu prywatności oraz wrażenie luksusu. Warto znaleźć miejsce na duże lustro. Można w tym celu wykorzystać skrzydło drzwiowe od strony garderoby.

Garderoby, które wydają się być zarezerwowane dla domów jednorodzinnych i dużych apartamentów, nawet w mieszkaniach o średniej wielkości, znajdują dla siebie miejsce. W tym artykule celowo nie wspomniałem o kolorystyce i materiałach, jakie można użyć, gdyż nie ma to wielkiego znaczenia. Garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa dla jej użytkowników. Może być biała, może być czarna, ważne, by była wygodna.

Autor:

Jakub Jan Surówka

SUMA Architektów