Rozwiązania technologiczne jeszcze kilka lat temu podziwiane tylko w filmach science-fiction są dziś codziennością. Każdy dom może teraz w łatwy sposób stać się smart.

Smart home – to pojęcie, które słyszymy coraz częściej. Na czym polega idea inteligentnego domu?

Poszczególne urządzenia RTV i AGD mogą komunikować się ze sobą dzięki podłączeniu do internetu. To już nie pojedyncze sprzęty, a całe systemy. Kontrola nad wybranymi urządzeniami, oszczędność zarówno energii elektrycznej, jak i pieniędzy, a także zapewnienie większego bezpieczeństwa – wydawałoby się, że wprowadzenie w życie tych wszystkich udogodnień musi być skomplikowanym procesem uwzględnianym już przy projektowaniu mieszkania. Tymczasem może to polegać na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań realnych do wdrożenia od zaraz.

Włącz prąd przez telefon

Jednym z pomysłów jest inteligentne gniazdko sieciowe. Niepozorna, ale bardzo praktyczna rzecz. Przede wszystkim, dzięki zarządzaniu nim poprzez Wi-Fi można zdalnie włączyć lub odłączyć prąd. Z poziomu smartfona, tabletu lub komputera steruje się zasilaniem, więc np. uruchamiamy pralkę kilkadziesiąt minut przed powrotem do domu, by później już tylko rozwiesić pranie. Z drugiej strony, gdy zapomnimy przed wyjściem wyłączyć jakieś urządzenie – łatwo zrobimy to zdalnie. Poza tym, smart gniazdko pozwala na podgląd zużywania energii w dedykowanej aplikacji. Dodatkowe opcje to m.in. mierzenie kosztów zużycia energii podłączonych urządzeń.

Inteligentne gniazdko sieciowe otwiera drogę do korzystania z innych smart rozwiązań – np. oświetlenia. Stwarza ono takie możliwości jak: zdalne włączanie i wyłączanie światła, regulacja koloru i natężenia, a także zarządzanie temperaturą barwową i kolorystyką poprzez smartfona. Ciekawą funkcjonalnością jest też synchronizowanie światła z muzyką lub filmami albo ustawienie jako źródła koloru barwy, która spodobała nam się na jakimś zdjęciu.

smart home

Foto: Pixels

Jeszcze bezpieczniej

Dbać o bezpieczeństwo można na różne sposoby, a jednym ze sposobów na zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą
jest monitoring i zamontowanie różnego rodzaju czujników. To rozwiązanie stosowane już w prawdzie od paru lat, ale w wersji smart ma szczególne unowocześniania – kamery posiadają czujniki ruchu, a za pośrednictwem Wi-Fi wysyłają natychmiast powiadomienie na adres e-mail. Istotną funkcją jest też dbanie o bezpieczeństwo, nawet gdy mieszkańcy są obecni w domu. Współpracujące urządzenia są w stanie zareagować na coś, co normalnie nie powinno mieć miejsca – np. wejście do mieszkania lub otwarcie drzwi balkonowych. Co więcej, zaawansowane systemy zabezpieczające mogą też monitorować zbicie szyby, tlenek węgla, zalanie albo dym albo nawet pożar bez dymu.

Oszukać przeznaczenie

Tak jak skończyły się już dawno czasy, gdy telefon służył tylko do dzwonienia, tak bezpowrotnie minęła era, gdy telewizor przeznaczony był tylko do oglądania. Smart tv jest obecny w większości domów. Inteligentne sprzęty elektroniczne oparte są na własnych systemach operacyjnych. Sterujemy nimi przez smartfona, instalujemy dodatkowe aplikacje, przeglądamy internet, rozmawiamy przez Skype’a.

W wielu mieszkaniach pojawiły się też roboty sprzątające. To niewielkie, okrągłe urządzenia, które można uruchomić zdalnie, ustalić im harmonogram pracy i monitorować ich działanie z aplikacji na smartfonie. Takie nowoczesne odkurzacze zapamiętują plany pomieszczeń i uwzględniają rodzaje powierzchni podnosząc tym samym efektywność pracy. Przy niskim stanie akumulatora są też w stanie automatycznie odszukać stację dokującą.

Niebanalne gotowanie

Kuchnia – miejsce w którym wszelkie udogodnienia są szczególnie cenne, bo spędzamy tam sporo czasu. Dzięki smart rozwiązaniom możemy np. zadbać o zioła. Specjalny kontrolem RGWB z podłączonym czujnikiem temperatury i wilgotności gleby sam poinformuje o konieczności podlania roślin, gdy warunki będą tego wymagały.

smart home

Foto: www.pixels.com

Telewizor umieszczony w kuchennym blacie czy głośniki w meblach sterowane telefonem lub tabletem to oryginalne sposoby na umilenie gotowania bez odrywania się od pracy. A gdyby tak móc opuszczać szafki i wysuwać je, żeby wygodnie sięgać po produkty umieszczone wyżej albo unosić blaty kuchenne, żeby dopasować ich wysokość do własnego wzrostu? Elektrycznie sterowane windy pozwolą również na to. Okapy w smart kuchni włączają się automatycznie przy uruchomieniu płyty indukcyjnej, a zmywarka zaczyna pracę, gdy czujnik da znać, że została zapełniona.

Nie dziwią też już sterowane mobilnie smart piekarniki z dotykowymi panelami, w których można wgrać ulubione przepisy i automatycznie dobierające ustawienia, gdy nie możemy zdecydować się na konkretny program pieczenia. Jest też możliwe, że piekarnik staje się wręcz centrum sterowania – wydajemy mobilnie polecenie, a on sam przekazuje je do innych urządzeń – płyty indukcyjnej, okapu, lodówki, zmywarki.

Co dalej?

Obserwując tempo rozwoju technologii, można przypuszczać, że już za kilka lat pojawią się kolejne niezwykłe udogodnienia, bez których trudno będzie się obejść. Inteligentny dom przestał być futurystyczną wizją rodem z fantastycznych książek i filmów, a stał się dla wielu z nas codziennością albo przynajmniej czymś, do czego dążymy projektując mieszkanie. Co będzie dalej? Telewizory o grubości plakatów same dopasowujące program do samopoczucia widza? Meble kuchenne podpowiadające co możemy przygotować z dostępnych składników? Lodówka sama zamawiająca produkty przez internet?

Joanna Michalik