Przeglądając projekty i realizacje współczesnych mieszkań można zauważyć, że jednym z wyznaczników atrakcyjnego wnętrza jest klasa i rodzaj materiałów wykończeniowych. Ich jakość i umiejętny dobór mogą stanowić dyskretny element dekoracyjny. Wnętrze wykonane z niebanalnych i eleganckich materiałów nie potrzebuje dodatkowych ozdób.

Rynek, pełen ciekawych propozycji i rozwiązań, spowodował znaczny wzrost popytu na wszelkie materiały wykończeniowe. Także moda na minimalizm w projektowaniu wnętrz sprawia, że zainteresowanie materiałem samym w sobie rośnie. Nowoczesne elementy wykończenia coraz częściej goszczą w mieszkaniach i domach. Szkło i metal idealnie sprawdzają się w stylu industrialnym. Drewno i tkanina ocieplają mieszkania tradycyjne. Ciekawe efekty można uzyskać łącząc te elementy na zasadzie przeciwieństw: materiał naturalny – materiał nowoczesny. Kontrast, odważne zestawiania materiałów i ich niestandardowe użycie to pomysły na wnętrza z charakterem.

Beton

Dobrym przykładem jest zastosowanie betonowych płyt do wykończenia ściany mieszkania. Skomponowanie ich ze szkłem i metalowymi dodatkami wykreuje nowoczesne wnętrze o mocnym charakterze. Neutralna szarość betonu daje wiele możliwości. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na użycie tego materiału w postaci płyt, warto sięgnąć po tynki o strukturze betonu. Zapewniają podobny efekt, oddając pożądane kolor i fakturę, przy znacznie mniejszych kosztach. Betonowe ściany dobrze sprawdzają się w łazienkach, gdyż są odporne na wilgoć. Chropowaty beton lub tynk betonowy świetnie wygląda w kontraście z gładkim metalem lub płytą MDF. Zaskakujące efekty daje przełamanie zimnego betonu poprzez zestawienie go z drewnem. Szary kolor jest też świetnym tłem dla wzbogacającego wnętrze mocnego akcentu barwnego.

Drewno

Sprawdzonym sposobem na ocieplenie mieszkania jest użycie drewna i materiałów drewnopochodnych. Warto wybrać produkty dobrej jakości, aby służyły nam przez lata. Dla uzyskania ciekawych efektów spróbujmy wyjść poza standardowe użycie tego klasycznego surowca. Przykładem mogą być drewniane podłogi w łazienkach lub ogólne zastosowanie desek w pomieszczeniach sanitarnych. W zestawieniu z zimnymi płytkami i lustrami takie naturalne elementy dają ciekawe efekty, a wnętrze staje się mniej sterylne. Kuchnia będzie bardziej przytulna, gdy zamiast kamiennego blatu zastosujemy blat drewniany w ciepłym odcieniu brązu. Na rynku dostępne są materiały impregnowane i zabezpieczane w taki sposób, że bez obaw możemy je stosować także w wilgotnych pomieszczeniach.

Płytki i szkło

Alternatywą dla wszechobecnych płytek łazienkowych i kuchennych jest szkło typu Lacobel. Może pojawić się w postaci dużej, gładkiej tafli na ścianie nad blatem kuchennym, czy też stanowić powierzchnię blatu biurka lub stolika. Lacobel nadaje wnętrzu elegancji. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorów, może mieć powierzchnię matową lub błyszczącą. Dobrze wygląda w nowoczesnym wnętrzu, otoczony gładkimi materiałami jak MDF czy metal. Powierzchnia Lacobelu oddziałuje na nas nie tylko kolorem, ale także zdolnością do odbijania światła. Wspaniałe efekty zapewnia również dodatkowe podświetlenie takiego szkła.

Zastosowanie ciekawych materiałów to nie wszystko. Efekty mogą być jeszcze ciekawsze przy umiejętnym wyeksponowaniu ich zalet. Gdy używamy elementów wykończeniowych o chropowatej fakturze, jak np. kamień naturalny, czy cegła, warto podkreślić te właściwości odpowiednim oświetleniem. Ceglana ściana podświetlona od góry będzie stanowić przykuwający uwagę akcent. Dla kontrastu z chropowatym materiałem zestawmy element gładki, jak szkło, MDF, czy lustro.

Tapeta i fototapeta

W zakresie wykończenia ścian dostępna jest cała gama tapet i fototapet. Nasze wnętrze stanie się niebanalne, gdy odważymy się na tapetę o mocnym, charakterystycznym wzorze. W zależności od pożądanego efektu, taki materiał może zdobić jedną ze ścian lub jedynie jej fragment. Tapeta o eleganckim wzorze w stylu retro świetnie sprawdzi się w tradycyjnym wnętrzu. Z kolei dobrze dobrana fototapeta to nie tylko element wykończenia, ale także sposób na wyrażenie charakteru gospodarza. Godnym polecenia rozwiązaniem jest fototapeta z głębią, przedstawiająca przestrzeń, która stanowić będzie optyczne przedłużenie przestrzeni pomieszczenia. Jest to jeden ze sposobów na powiększenie wnętrza.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Innym jest wykorzystanie luster. I tutaj warto przełamać schemat myślenia o tym elemencie wnętrza. Zaskakującym użyciem lustra jest umieszczenie go na suficie. Wnętrze powiększa się, ale w niestandardowy sposób.

W kwestii materiałów wykończeniowych warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, a także zapoznać się z oferowanymi na rynku możliwościami. W tym wypadku otwartość na nowości i niestandardowe rozwiązania jest bardzo pożądana – efektem będzie niebanalne i piękne wnętrze.

Autor: Mjanimo