Te rzeczy po prostu warto mieć w swoim mieszkaniu.

Stałym elementem Łódź Design Festival jest plebiscyt „must have”, wyłaniający i upowszechniający najciekawsze polskie wdrożenia. Ma on promować najlepszych polskich projektantów i producentów, ale przede wszystkim to znak jakości, rodzaj rekomendacji konsumenckiej, którym wyróżnieni mogą posługiwać się w kraju i za granicą. W tym roku „must have” przyznano 75 produktom, a my w redakcji wybraliśmy swoje ulubione projekty, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Oto one:

Ekologiczna tapeta flizelinowa

„W zimowym upierzeniu”
projektant: Agnieszka Komorowska
producent: Brevka.art

Ekologiczna tapeta flizelinowa „W zimowym upierzeniu” z kolekcji „Szepty skandynawskich baśni zza ściany” jest autorską ilustracją przedstawiającą sikorki zachowane, trochę na przekór naturze, w odcieniach błękitu i szarości. Tapeta jest drukowana metodą lateksową, druk jest bezwonny i przyjazny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego zdrowia. Jest odporna na zarysowania i rozerwanie, posiada klasę ochrony przeciwpożarowej. Nie zawiera w swoim składzie PCW ani innych toksyn.

Must have

Dbamy o lepszą codzienność – czajniczek

projektant: Jan Kochański
producent: Watchdog Polska

Watchdog zaprosił projektantów do stworzenia przedmiotów zainspirowanych filozofią działań strażniczych (stałym, regularnym zwracaniem uwagi na to, co wokół nas nie działa optymalnie). Każdy z przedmiotów – poprzez swoją niedoskonałość – ułatwia codzienną refleksję nad tym, co wokół nas nie działa optymalnie, i namysł nad tym, co możemy w naszym życiu poprawić, zmienić i ulepszyć. Czajniczek został wykonany w tradycyjnej technice ceramiki, z dębową rączką oraz nietypowo rozłożonymi elementami.

Must have

Kolekcja tapet „Czarodziejski Las”

projektant: Franciszek Michałek
producent: FREZO Wall Design

Kolekcję tapet „Czarodziejski Las” stworzono na podstawie projektów i szkiców autorstwa Franciszka Michałka. Prace powstały w latach 60. i 70. XX wieku jako koncepcje dekoracji ściennych do sanatoriów w Ciechocinku. Tapety wykonane są z najwyższej jakości materiałów, przy zastosowaniu ekologicznych technologii. Prezentowane na nich wzory zachowały malarski charakter oryginałów.

Must have

Epic Light GATSBY

projektant: Wioletta Bogunia
(Studio HOP Design)
producent: Epic Light

Lampa stołowa Epic Light GATSBY to hołd złożony pięknym produktom z lat 20. XX wieku. Lampa jest wykonana z dbałością o każdy detal, przy użyciu szlachetnych materiałów, litego mosiądzu oraz marmuru Bianco Carrara. To podkreśla jej nobliwość, zapewni długowieczność i piękne starzenie się produktu.

Must have

Grzejnik HEX

projektant: Renata Piołunkowska, Jakub Jakubowski
producent: TERMA

Inspiracją do formy HEXA była rozerwana struktura tkanki obrastającej ściany w sposób z pozoru niekontrolowany. Heksagonalne moduły dają możliwość modyfikacji kształtu i rozmiaru grzejnika w zależności od potrzeb użytkownika. Punkty „rozerwania” formy spełniają dodatkową funkcję wieszaków. Poprzez swoją dwuwarstwowość grzejnik nie jest tylko ciekawym konturem na ścianie, ale staje się bardziej przestrzenny.

Must have
Kolekcja plakatów „Wypoczynek”

projektant: Katarzyna Jasińska
producent: Gra-Fika

Kolekcja plakatów „Wypoczynek” przedstawia polskie ośrodki wczasowe znajdujące się nad morzem, zbudowane po wojnie w duchu modernizmu. Kolekcja ukazuje budynki w pierwotnej, czystej formie. Architektura lat 60. i 70. jest w Polsce wciąż niedoceniana i niszczona przez bezmyślną modernizację. Estetyka plakatów nawiązuje do wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Kolekcja mimo minimalistycznego charakteru ma też nostalgiczny wymiar – przywraca klimat dawnych wakacji, za którymi tęsknimy.

Must have

Kieliszki w szlifie „Łatki”

projektant: Sebastian Pietkiewicz
producent: Huta Szkła Kryształowego „Julia”

Szlif został zaprojektowany na przekór tradycyjnemu myśleniu o szkle kryształowym, sprawia wrażenie chaosu, ale jest dla kontrastu zrównoważony tradycyjną formą kieliszka. Jest to nieład kontrolowany. Kieliszki w tym szlifie są unikatowe, bo łatki na każdym z nich są nie do powtórzenia, ale w zestawieniu z innymi tworzą spójny komplet. Szlif jest interakcyjny, bo to zdobnik decyduje, gdzie na wyrobie znajdą się łatki.

Must have

Krzesło LOTOS

projektant: Romuald Ferens
producent: POLITURA

LOTOS jest wytwarzany z litego drewna lub sklejki dostępnej w różnych wykończeniach. To wyjątkowy mebel, będący połączeniem tradycji, funkcjonalności i doskonałego rzemiosła. Niezwykły kształt przypomina kwiat, który po otwarciu ukazuje ukryte piękno i elegancję. Możliwość składania i układania w rzędach pozwala na bezpieczne przechowywanie wielu krzeseł naraz.

Must have

Cykl 13 ilustracji inspirowanych jogą Sunday is Monday

projektant: Izabela Kaczmarek-Szurek
producent: Sunday is Monday

Cykl ilustracji powstał z pasji do jogi, zrównoważonego stylu życia, budowania siły wewnętrznej i dobrych nawyków. Rysunki z jednej strony zachęcają do aktywności, działania, brania sprawy w swoje ręce, z drugiej do refleksji, uważności, ważenia kluczowych wartości. Ilustracje wyrażają motto SiM: Zadbaj o siebie! To może być joga, spacer, crossfit, dobre jedzenie. Ba! Leżenie to też ćwiczenie. Projekty, praca, dom. To wszystko ważne, ale zdrowie to skarb, a robota nie zając, nie ucieknie!

Must have

Stolik FLEX

projektant: Marta Urbańska/NUKI
producent: NUKI

FLEX to wielofunkcyjny stolik składający się z blatu oraz zabudowanego siedziska, zapewniającego dzieciom bezpieczną interakcję z otoczeniem. Uniwersalna forma sprawia, że spełnia również funkcję stolika kawowego. Wnęka pozwala wówczas na przechowywanie, np. książek i magazynów, laptopa lub stanowi kwietnik dla roślin.

Must have

Sofa Mystic

projektant: Lech Bonar
producent: Olta

Nowatorska bryła sofy Mystic jest dodatkowo podkreślona autorskim projektem okuć i nóżek, dzięki którym staje się ona wyjątkowa i niepowtarzalna. W połączeniu z drewnianymi elementami będącymi jej unikalną cechą wprowadzi do salonu nowoczesny design. Jednocześnie wygodę użytkowania zapewni pianka memory w poduszkach siedziskowych, które dopasują się do ciała, oraz gęsie pióra w poduszkach oparciowych, które będą stanowić wygodną i zarazem solidną podporę pleców.Must have

Leżanka NAPKA

projektant: TABANDA
producent: TABANDA

NAPKA to wielofunkcyjna leżanka. Odnajdzie się w salonie, gabinecie, pokoju gościnnym czy poczekalni. Konstrukcja z dębu, giętej sklejki i stali mieści cztery wygodne poduszki, które można aranżować zależnie od potrzeb. Po wyjęciu podłokietnika i dołożeniu zagłówka stanie się komfortowym miejscem do leżenia. Projektanci czerpali inspirację z charakterystycznych leżanek z lat 70. To stąd NAPKA wzięła swoją nietuzinkową bryłę: foremną i zrównoważoną, lecz nonszalancko wymykającą się symetrii.

Must have

Łóżeczko dziecięce NEST

projektant: Wood Republic
producent: Wood Republic

Nest to dynamiczne łóżeczko rosnące razem z dzieckiem. To cichy towarzysz marzeń sennych, zabaw i wielkich koncepcji malucha! Łóżeczko NEST jest meblem zaangażowanym w rozwój dziecka. W zależności od potrzeb i wieku brzdąca można samodzielnie dostosować poziom materaca bez konieczności używania żadnych sprzętów. Gdy dziecko podrośnie, można zdemontować dwie boczne ścianki i z łóżeczka zrobić łóżko. Mebel można spersonalizować pod względem formy, wymiaru i wykończenia.

Must have

Tapeta ścienna Paperworks

projektant: Aleksandra Osadzińska/PAPERWORKS
producent: LOVE YOUR WALL

Mural z reprodukcją bestsellerowego wzoru Paperworks o nazwie „Drawn from Nature – Rysowane z natury”, zaprojektowanego przez Aleksandrę Osadzińską. Projekt inspirowany był pracami Johna J. Audobona i rycinami z XIX-wiecznych albumów botanicznych i ornitologicznych. W 2017 roku, we współpracy z polską firmą Love Your Wall, wzór przeniesiono na nowy nośnik – tapetę ścienną, dzięki której każde pomieszczenie można zamienić w czarodziejski ogród.

Must have