Wyspa kuchenna od lat nie traci na swojej atrakcyjności i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło. Dobrze wygląda w każdej kuchni, nie ogranicza jej żaden styl wnętrzarski. Dzięki dostępnej w dzisiejszych czasach technologii kształt wyspy może być dowolny – obłości, proste lub skośne ścianki nie sprawią żadnego problemu.

W przypadku kuchni otwartych na salon wyspa optycznie oddzieli przestrzeń kuchenną od przestrzeni dziennej. Nowoczesne wzornictwo mebli kuchennych pozwala na dobranie modeli o „salonowym” charakterze, co zespoli całość pomieszczenia.

Mała kuchnia

Wyspa to rozwiązanie przeznaczone nie tylko dla dużych pomieszczeń – oczywiście, zajmuje sporo miejsca, ale przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni będzie się sprawdzała równie dobrze w małych pomieszczeniach. Połączenie funkcji blatu roboczego ze stołem sprawi, że będziemy mieli więcej miejsca do zagospodarowania w dalszej części pomieszczenia. Dodatkowo, stół może być usytuowany na poziomie wyższym, niższym oraz takim samym, co blat roboczy. Wysokość stołu jest jednoznaczna z funkcją, jaką ma pełnić – wyższy będzie idealnym stołem barowym, niższy spełni się w roli klasycznego, jadalnianego. Jeżeli jednak zależy nam, aby meble były na jednym poziomie, napotkamy problem w kwestii dobrania do niego krzeseł – często będą musiały być robione na wymiar (tradycyjne będą za niskie, a stołki barowe za wysokie).

Ważnym aspektem jest wykończenie blatu – ten na wyspie powinien być wykonany z tego samego materiału, co w ciągu roboczym przy ścianie. Dzięki dzisiejszym możliwościom na wyspie kuchennej możemy zainstalować płytę kuchenną, zlew i inne sprzęty AGD (takie jak piekarnik czy zmywarka). Jeżeli zdecydujemy się na płytę grzewczą, pamiętajmy o okapie lub pochłaniaczu, koniecznie wolnostojącym, i takim, który spełni swoją funkcję i będzie przy tym pasował do całego pomieszczenia.

wyspa kuchenna

Foto: Mjanimo

Kuchnia w stylu rustykalny

Wyspę kuchenną możemy dopasować do niemal każdego stylu, sprawdzi się we wszystkich. Będzie wyglądała równie dobrze w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, co rustykalnym. Jak każdy inny mebel, wnęki i otwarte półki oraz przezroczyste fronty sprawią, że wyspa stanie się lekka i przestronna, natomiast oświetlenie spowoduje, że będzie bardziej wyeksponowana. Przy planowaniu oświetlenia należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie nad wyspą. Nad tą dużą należy przewidzieć więcej światła. Utrudnieniem jest brak górnych szafek, dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie podwieszenie do sufitu dwóch takich samych lamp. Powinny nawiązywać do całego pomieszczenia. Tak jak lampa nad stołem kuchennym nie powinna razić siedzących przy nim osób, tak samo lampa nad blatem, dodatkowo musi dobrze go oświetlać i nie zmieniać barw potraw.

Półwysep kuchenny

Półwysep różni się od wyspy tym, że jednym bokiem przylega do ściany lub szafy. Wymaga o wiele mniej miejsca, będąc tak samo praktycznym. Jego dodatkową zaletą jest to, że łatwiej też do niego podłączyć odpowiednie instalacje (wodno-kanalizacyjną, gazową i elektryczną). Półwysep najlepiej nadaje się do średniej i małej kuchni, może stanowić doskonałą dekorację domu. Sprawdzi się w wąskiej, otwartej na salon kuchni, estetycznie oddzielając pomieszczenia. Dwie lampy zamontowane nad blatem będą dopełnieniem granicy między tymi dwiema strefami.

Wygląd wyspy lub półwyspu zależy wyłącznie od nas, od naszych potrzeb i upodobań. Należy pamiętać o tym, że najlepiej będą wyglądały w pomieszczeniu otwartym, niekoniecznie dużym. Ich najważniejszą zaletą pod względem funkcjonalności jest powiększenie powierzchni roboczej oraz ilości miejsca do przechowywania Aczkolwiek, pusta przestrzeń pod blatem będzie wyglądała bardzo dobrze. Najwygodniejsza będzie wyspa wolnostojąca, do której mamy swobodny dostęp z każdej strony, nie zakłócając sprawnego poruszania się po kuchni. O wyspie należy pomyśleć już w trakcie planowania kuchni, aby doprowadzić niezbędne przyłącza, jeśli chcemy zamontować w niej zlew lub płytę kuchenną.

Wyspa integruje rodzinę i odwiedzających ją przyjaciół w czasie wspólnego jedzenia lub przygotowywania posiłków. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, rodzice będąc w kuchni mogą kontrolować, co robią przebywające w salonie pociechy. Półwysep i wyspa są integralnym dodatkiem do wnętrza kuchni.

Więcej na: www.mjanimo.pl