Jak zainwestować w swoje zdrowie, zaoszczędzić czas, a równocześnie pomóc sobie zachować regularność w aktywności fizycznej? Wystarczy urządzić w swoich czterech ścianach domową siłownię.
Domowa siłownia ma wiele plusów. Przede wszystkim – zaoszczędza minuty, albo i godziny, związane z dojazdem. Co więcej, pozwala na większe skupienie na ćwiczeniach i nietracenie czasu w oczekiwaniu na wolny sprzęt. Dzięki niej można samemu zdecydować o sprzętach i muzyce, która będzie nam towarzyszyć w treningu. Jesienią i zimą, kiedy trudniej zmobilizować się do jazdy na rowerze lub biegania na zewnątrz, wysiłek w domowym zaciszu będzie ratunkiem dla naszej formy.
Jak zaprojektować domową siłownię?
Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia domowej siłowni powinno być wydzielenie osobnego pomieszczenia. Dzięki temu łatwiej będzie się skupić na ćwiczeniach i oderwać od codzienności. Czym powinno się wyróżniać takie wnętrze, aby było komfortowe? Przede wszystkim wielkością – wymiary co najmniej 2,5 na 3 metry zapewnią swobodę ruchu. Kolejna kwestia to przystosowanie wentylacji – ważne będą sprawne nawiewniki i kratka wywiewna, a nie tylko okno. Wywoływanie przeciągu w czasie wysiłku fizycznego nie jest korzystne, ale warto wywietrzyć pomieszczenie przed nim lub tuż po, gdyż świeże powietrze pozwala na większą wydajność organizmu. Warto też zwrócić uwagę na podłogę – polecamy wybrać trwałą, solidną i odporną na uszkodzenia mechaniczne, stawiającą odpowiedni opór wykładzinę. Podłoga nie może być zbyt śliska, ale trzeba zadbać o jej elastyczność i łatwość w utrzymaniu czystości. Gumowe maty podłogowe lub wykładzina korkowa pomogą zapewnić izolację akustyczną i zamortyzują uderzenia.
Materiały wykończeniowe
Do wygłuszenia ścian przyda się np. korek – wybór mat i płyt do zamontowania na ścianach jest na rynku bardzo duży. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, jasne barwy sprawią, że nie wyda się przytłaczające. Jeśli jednak w zamierzeniu design ma być energetyczny i motywujący, dobrze sprawdzą się żywsze kolory, np. pomarańczowy. W pomieszczeniach bez okien delikatnie żółte ściany dodadzą pozytywnego nastroju.
Wyposażenie siłowni
Domowa siłownia z pewnością nie obędzie się bez kilku podstawowych sprzętów. Najprostszym z nich są hantle i sztangi – najlepiej kilka par o różnym ciężarze z możliwością zdejmowania lub dokładania obciążenia. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem wzmocnią mięśnie całego ciała – zarówno brzuch, ręce, jak i klatkę piersiową, plecy, pośladki czy nogi. Do tego przyda się ławka z możliwością regulowania oparcia – będzie ona dobrym sprzętem do ćwiczenia klatki piersiowej, barków i pleców.
Dobrą, choć jedną z droższych propozycji jest bieżnia – angażuje ona mięśnie nóg, pośladków, brzucha i grzbietu. Decydując się na jej zakup, warto zwrócić uwagę na to, by miała wbudowaną regulację tempa, kąta nachylenia i miernik tętna
dostosowujący poziom trudności do kondycji. Podobne partie ciała można ćwiczyć na stacjonarnym rowerku mechanicznym – to wydatek mniejszy niż bieżnia. Inne przydatne sprzęty to np. orbitrek,
wioślarz, stepper czy atlas.
Po ćwiczeniach siłowych sprawdzi się piłka, która zmusi do ruchu brzuch i plecy, a przez to wzmocni i ustabilizuje postawę ciała. Inne proste, niedrogie sprzęty to drążek, na którym można się podciągać czy maty do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych, np. brzuszków i pompek. Kolejnym małym, lekkim i łatwym w obsłudze urządzeniem jest twister – pomaga on wyćwiczyć mięśnie skośne brzucha i wyrzeźbić talię przez skręcanie dolnej części ciała a pozostawienie tułowia, ramion i głowy nieruchomych.
Design w siłowni
Oprócz sprzętów, polecamy też zadbać o przyjazny dla oka design, zachęcający do treningów. Lustro, ładny dywan, ciekawe plakaty czy rozwieszone na ścianach motywujące cytaty z ciekawą grafiką sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne i chętniej do niego wrócimy.
Siłownia, podobnie jak reszta mieszkania może być urządzona w różnych stylach. Nowocześnie, rustykalnie czy minimalistycznie? Najlepszym wyborem będzie to, co odzwierciedla nasz charakter. Nowoczesność wiąże się z designem opartym na najnowszych trendach, a równocześnie bardzo funkcjonalnym – prostota, industrialne elementy, delikatne kolory, szarości, imitowanie betonu na ścianach. Wnętrza rustykalne to przede wszystkim drewno i cegła, ale też ciepłe, przytulne kolory – brązowy czy pomarańczowy. Klimat minimalistyczny najlepiej wydobędą odpowiednio zestawione barwy – czerń, biel, granat, zieleń. Powinna w nim też dominować wolna duża przestrzeń i sterylny wręcz porządek.
Radość z treningu we własnym domu, oszczędność czasu i pieniędzy, większa higiena i możliwość aranżacji sprzętów i przestrzeni zgodnie ze swoimi potrzebami – to tylko niektóre z licznych zalet stworzenia osobistej siłowni. Czy warto się na to zdecydować? Niewątpliwie jest to dobra propozycja, dla każdego kto chce zadbać o kondycję w zaciszu swojego mieszkania.
Joanna Michalik