Dziś, praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu potrzebne jest wygodne miejsce, w którym można, mniej lub bardziej, schować się i wziąć do pracy. Jak zaprojektować wygodne i funkcjonalne miejsce do pracy, miejsce do nauki?

Często praca w domu, to właściwie praca po pracy, a czasem nauka, bo coraz częściej uczą się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Coraz częściej wykonujemy też pracę związaną z Internetem i komputerem, który wymaga odrębnego miejsca w domu. Nawet jeśli jest to tylko komputer przenośny potrzebny nam w ograniczonym zakresie, powinniśmy mieć we wnętrzu wydzieloną strefę, w której możemy spędzić czas w samotności i skupieniu. Warto zadać sobie pytanie: jak tę przestrzeń zorganizować, by była wygodna i żebyśmy ją polubili.

Jak dobrze zorganizować przestrzeń

Miejsce, w którym planujemy pracować bądź uczyć się musi być przede wszystkim zgodne z naszym temperamentem. Jedni potrzebują ciszy i spokoju, inni wolą uczestniczyć w życiu całego domu. Nasze preferencje musimy jeszcze pogodzić z możliwościami, jakie daje nam wnętrze, którym dysponujemy. O ile to możliwe nie należy umieszczać miejsca do pracy w pokoju, w którym śpimy. Akurat to miejsce powinno być naszą enklawą i schronieniem, a źle kiedy sypialnia kojarzy się z pracą. Zawsze lepiej wydzielić np. krótką ścianką miejsce na biurko w kuchni, salonie czy jadalni, pamiętając, żeby nie zahaczało o komunikacyjne ciągi. Oczywiście miejsce do pracy może też być częścią przestrzeni wspólnej, z której na równych prawach korzystają wszyscy domownicy.

Sposoby na wydzielenie miejsca do pracy i nauki

Do wydzielenia miejsca pracy mogą posłużyć także inne sposoby niż stawianie ścian. Możemy posłużyć się regałem na książki, który przegrodzi wnętrze lub wydzieli jego część. Możemy ustawić rośliny, które stworzą formalną przegrodę. Ciekawym sposobem może też okazać się wydzielenie strefy pracy przy użyciu tkanin. W zależności od tego, co podsunie nam fantazja mogą to być proste nowoczesne panele, lub zwiewna, nieprzejrzysta tkanina. Jeśli jednak decydujemy się na wydzielenie miejsca do pracy ścianą lub nawet dwoma ściankami warto pamiętać o tym, że miejsce to możemy całkowicie zasłonić, czy też ukryć przed oczami tych wszystkich, którzy nie są domownikami. Domowe biuro można schować za frontem szafy, czy za roletą i po prostu zamykać nasz roboczy kącik, nie troszcząc się o porządek, jaki zostawiamy – co wydaje się sprytnym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy nie koniecznie pedantycznie dbają o otocznie.

Czy dekorować miejsce pracy?

Jeśli nasze biurko stoi np. wzdłuż ściany, to warto pokusić się o proste zabiegi wnętrzarskie. Na ścianie, na którą siłą rzeczy codziennie lub bardzo często będziemy patrzeć, zawiesić możemy kompozycję plakatów, zdjęć, grafik, może to być napis z drewnianych liter itp. Przedmioty, które nam się podobają. Lustro w takim miejscu może nas rozpraszać, ale każdy inny prosty aranżacyjny zabieg sprawi, że nasz kąt do pracy nabierze atrakcyjnego charakteru. Nasze miejsce do pracy w domu może stanowić także część ciągu bibliotecznego. To interesujący zabieg, dzięki któremu nasza biblioteka – zwłaszcza jeśli jest spora – będzie nieco lżejsza w odbiorze. Dla tych, którzy lubią rozwiązania całościowe dobrym pomysłem może być mocno zabudowane biurko, istnieją także modele biurek z nadstawką – w takim meblu z łatwością znajdzie się miejsce na bardzo wiele rzeczy. Z kolei ci, którzy szukają czegoś skromniejszego mogą pomyśleć o sekretarzyku. To sprytny mebel, który zostawiły nam minione czasy meblarstwa. W wersji podstawowej może być po prostu zwieszony na ścianie, ale występuje też w wersji wolnostojącej. Sekretarzyk to drobny mebel o wręcz biżuteryjnym charakterze, który najczęściej po zamknięciu zupełnie nie rzuca się w oczy, a może skrywać nasze tajemnice.

miejsce do pracy

Foto: www.pexels.com

Miejsce do odpoczywania

Pracując w domu możemy pozwolić sobie często na pracę w nietypowych godzinach, zwłaszcza gdy jesteśmy nocnymi markami. Jeśli w naszym miejscu na pracę mamy wystarczająco dużo przestrzeni, warto się pokusić się o dodatkowy mebel do odpoczywania. Może to być rozłożysty fotel, sofa, leżanka. Taki dodatkowy mebel może nam często pomóc zebrać myśli lub po prostu pozwoli na krótki sen.

Wygoda i funkcjonalność mebli

Jeśli chcemy, by wszyscy domownicy mogli korzystać z miejsca do pracy bez względu na wiek dobrze pamiętać o tym, że spora część krzeseł do biurek ma regulowaną wysokość, a oprócz tego można też kupić biurko z regulowaną wysokością blatu. Najczęściej jednak dzieci uczą się w innym miejscu niż to, w którym rodzice pracują w domu. Jeśli nie chcemy przemeblowywać dziecięcego pokoju, to warto poszukać mebli „rosnących” razem z dzieckiem. To banał, ale bardzo ważny: Trzeba sprawdzić, czy nasz dzieciak nie garbi się przy swoim biurku i czy nie zasłania sobie światła. To banał, ale bardzo ważny, wszak dziecko nad zeszytami spędza dużo czasu, nie zastanawiając się nad własnym komfortem. Jeśli w pokoju dzieci potrzebujemy więcej niż jedno biurko, możemy zorganizować dzieciom jeden długi wspólny stół – wtedy wystarczy jeśli jego głębokość będzie wynosiła 50 cm. Jeśli chcemy żeby dzieci uczyły się przy osobnych biurkach warto pamiętać, żeby były zwrócone do siebie twarzami lub bokiem – na pewno dzieci nie powinny być zwrócone do siebie tyłem.

Miejsce do przechowywania

Praktycznie każde miejsce do pracy w domu musimy uzupełnić jakimś meblem do przechowywania. Najczęściej jest to komoda, która może pomieścić różne nasze skarby, dokumenty papiery itp. To oczywiście kwestia naszego wyboru, zawsze zamiast komody możemy wybrać otwarty regał, na którym poukładamy np. kolorowe pudła z posegregowaną zawartością. Jeśli nasze biurko jest przy ścianie możemy też powyżej powiesić półki, na podręczne rzeczy, książki i dekoracje.

Odpowiednie oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie, to ustawienie naszego biurka jest bardzo mocno związane z dostępnością dziennego światła. Oczywiście najlepiej jeśli pracujemy czy uczymy się bezpośrednio przy oknie. Jeśli jesteśmy praworęczni powinniśmy mieć świtało z lewej strony, a jeśli leworęczni, to odpowiednio, z prawej. Zawsze w miejscu pracy trzeba dobrze rozwiązać sprawę oświetlenia sztucznego. Na biurku musimy mieć lampę dającą światło skierowane w dół – będzie ono nam oświetlać nasze pole działania. Lampa nie powinno razić nas w oczy, ani być nad naszą głową. Oświetlenie jest także niezbędne ze względu na komputer – świtało monitora zawsze powinno być rozproszone tak, żeby nie niszczyło naszego wzroku.

Urządzenie miejsca do pracy we własnym domu często wymaga od nas przemyślenia kilku zagadnień, czy wyszukania jakiegoś specyficznego rozwiązania. Warto się jednak czasem natrudzić, bo kto z nas nie lubi pracować w fajnym miejscu? Otoczenie może ułatwić nam pracę, a przecież o to właśnie chodzi.

Autor: Magda Krotki