Ściany pomalowane na jednakowy, stonowany kolor, a na nich wiszący zegar i ewentualnie ramki z zdjęciami – taki widok w polskich domach i mieszkaniach to norma. Nie ma w tym jednak nic złego – w końcu tradycyjne rozwiązania zawsze się sprawdzą, tym bardziej że ulubione fotografie wnoszą dużo ciepła do każdego miejsca. Podpowiadamy jednak szereg innych opcji, które pozwolą zagospodarować nasze ściany w oryginalny i przede wszystkim – cieszący oko sposób. Spróbujecie?

Tynk strukturalny, a może… panele 3d?

Najprostszy i najpopularniejszy sposób na zaaranżowanie ściany to pokrycie jej zwykłą farbą. Możemy jednak nieco odejść od standardu na rzecz bardziej innowacyjnych, ale też już bardzo modnych rozwiązań. Co powiecie na tynki strukturalne? Nadają pomieszczeniom wyrazu, nutkę pozytywnej surowości i to COŚ co sprawia, że trudno oderwać wzrok. Nie musimy decydować się na pokrycie wszystkich ścian w ten sposób. O wiele ciekawsze może okazać się wydzielenie części (np. kwadratu, połowy ściany, albo np. jednej z nich w pomieszczeniu), którą pokryjemy strukturą albo pomalujemy na odmienny (niż pozostałe fragmenty), wyrazisty kolor. Coraz popularniejszym rozwiązaniem okazują się też gipsowe panele 3d. Tutaj jednak opcja pokrycia nimi tylko części wydaje się nie tylko interesująca, ale również bardziej rozsądna. Metr kwadratowych tego typu paneli wraz z obróbką i montażem może kosztować nawet 500 zł.

ściany

Foto: www.pexels.com

Naklejki – kompromis dla oszczędnych

Zachęcamy również do skorzystania z tańszych rozwiązań. Za naklejkami naściennymi przemawia nie tylko ich korzystna cena, ale przede wszystkim bardzo atrakcyjny wygląd oraz praktyczność. Takie naklejki możemy bowiem z łatwością naklejać i odklejać. Jeśli jakaś nam się nie spodoba, możemy ją wymienić, albo całkowicie zrezygnować. W tym drugim przypadku ściana wróci do pełnej świetności po lekkim odświeżeniu farbą. Do niedawna jeszcze naklejki zdobiły głównie pokoje dziecięce. Dzisiaj doskonale prezentują się w salonach, nadając niepowtarzalny klimat.

Jeśli jesteśmy już przy naklejkach, to nie możemy pominąć napisów. Co powiesz na przyjemny komunikat w stylu „Home Sweet Home”, który zobaczysz na ścianie po wejściu do domu? Hasła dobieramy do naszej osobowości, ale także nastroju! Napis można namalować farbą (trudna opcja!) lub po prostu nakleić specjalną naklejkę. Ścianę możemy też pomalować farbą magnetyczną i napisy, w zależności od samopoczucia danego dnia, przyklejać magnesami. Można pójść również o krok dalej! Decydując się na tablicę magnetyczną, możemy nasze ulubione hasła przyklejać albo pisać. Złapana w locie myśl, pierwsze zdanie wypowiedziane po przebudzeniu, albo miła wiadomość dla domownika, który wróci dopiero, gdy wszyscy zasną? Żaden problem! Taka ściana może stać się bardzo przyjemną, nieodłączną częścią naszego życia. Polecamy!

Dekoracja, dekoracją, ale tu kryje się coś więcej!

Innym sposobem na ozdobienie ściany, niekoniecznie popularnym (ale bardzo funkcjonalnym!) są panele 3d, jednak już nie gipsowe, a materiałowe. Świetnie sprawdzają się w sypialniach wspierając nasz zagłówek i nadając miękkości. Oprócz przyjemnego wyglądu takie panele pełnią też funkcje wygłuszające i termoizolacyjne. Nietuzinkowym rozwiązaniem są również inne rodzaje paneli – gąbkowe. Przybierają różne formy – np. kwadratowe lub prostokątne. Wybór ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Taka ozdoba pełni również funkcję wyciszającą.

Nie zapominajmy również o tym, że zwykłe panele/deski podłogowe mogą „wyjść” na naszą ścianę, wręcz na sufit! To rozwiązanie wciąż mało znane. Mimo to warto mu się przyjrzeć, bo nie dość, że świetnie się prezentuje, to jeszcze możemy liczyć na bardzo dobrą izolację dźwiękowo-termiczną. To szczególnie ważne w przypadku ściany, która jest przy ulicy.

ściany

Foto: VALENT

Lustro na ścianie? Jesteśmy na tak!

Wieszając lustra (a może kilka mniejszych lusterek) na ścianie, zyskujemy nie tylko możliwość przejrzenia się, ale przede wszystkim optycznie powiększamy naszą przestrzeń. Lustra mogą być bez ramy. Teraz znajdziemy również te naklejane, które szybko i sprawnie umieścimy na ścianie. A co z półeczkami? Oczywiście doskonale się sprawdzą jako miejsce na różnego rodzaju rzeczy. Mogą tez stanowić świetne ozdoby, szczególnie jeśli postawimy na oryginalne formy (oczywiście zawsze dopasowane do wnętrza!).

Co w przypadku wyrazistych ścian, w tym wzorzystych tapet? Czy wówczas nie możemy już liczyć na żadne ozdoby, żeby „nie przedobrzyć”? Niekoniecznie. Jeśli tylko jedna ściana została pomalowana na znaczący kolor, to spokojnie możemy powiesić na niej np. obraz, na którym dużo się dzieje. Jeśli jedną ze ścian (lub jej fragment) pokrywa rzucająca się w oczy tapeta – postawmy na stonowane rozwiązanie, np. lustro, które pomoże odnaleźć we wnętrzu harmonię.

Nasze ściany na pewno polubią też własnoręcznie wykonane ozdoby. Wszystko to, co nadaje efekt 3d (np. serduszka, kwiatki itd.) doda wyrazu naszym pomieszczeniom (oczywiście nie zapominajmy o stylu, w jakim je urządzono). A co powiecie na wydrukowane na płótnie nasze ulubione zdjęcie? Mamy ogromne pole do manewru. Tak naprawdę ogranicza nas tylko fantazja. A jeśli mamy tych pomysłów na dużo, albo po prostu nie wiemy, jak zaaranżować nasze ściany – zdajmy się na fachowców. Powodzenia!

Autor:
Irena Zajdel
Prezes Firmy VALENT – Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia

www.valent.pl