Nowoczesny, energooszczędny, a do tego bardzo funkcjonalny dom z płaskim dachem to jeden z najmodniejszych trendów architektonicznych, zyskujących w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Co przemawia na korzyść tego typu zadaszenia?

Modny minimalizm

Domy z płaskimi dachami wyróżniają się na tle otoczenia oryginalnym wyglądem. Takie zadaszenia idealnie komponują się z minimalistyczną bryłą budynku, dlatego najchętniej wybierane jest przez wielbicieli nowoczesnych form architektonicznych. Często łączy się je z dużymi przeszkleniami oraz naturalnymi materiałami elewacyjnymi takimi jak kamień i drewno. Aby dodatkowo podkreślić wyjątkowy wygląd budynku, płaską powierzchnię dachu można przeznaczyć na taras lub ogród, który w ciepłe dni stanie się doskonałą strefą relaksu. Niestety nie wszędzie można zbudować dom ze stropodachem. Przed wyborem projektu, należy zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa rodzaj dachu i kąt jego nachylenia obowiązujący na danej działce. – W sytuacji, gdy chcemy mieć dom z płaskim dachem, a nie pozwalają na to warunki zabudowy, nasza pracowania proponuje wybór domu w stylu willowym – z pełnym piętrem i dachem spadzistym. Takie domy po części przypominają te ze stropodachem, wyglądają również bardzo nowocześnie i atrakcyjnie – zwraca uwagę Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Funkcjonalne rozwiązania

Płaski dach jest idealną propozycją dla osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać powierzchnię użytkową domu. Brak skosów umożliwia maksymalne zagospodarowanie pomieszczeń na każdej z kondygnacji. Poza tym stropodach jest rozwiązaniem energooszczędnym. Dzięki mniejszej powierzchni niż dach spadzisty znacznie ogranicza straty ciepła, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.
Należy pamiętać, że nowoczesne dachy płaskie nie są idealnie poziome. Budowane są z niewielkim spadkiem, aby możliwe było swobodne odprowadzanie wody deszczowej. Oprócz tego są wyjątkowo odporne na działanie wiatru. Takiego dachu nie zerwie nawet silna wichura, która mogłaby uszkodzić skośne połacie. – Stropodach wymaga precyzyjnego wykonania, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie budowlanej, która zrealizuje go zgodnie z projektem i sztuką budowlaną, tak aby w przyszłości nie było problemów z jego szczelnością – zwraca uwagę Marcin Śniegowski.

Domy z płaskim dachem wyróżniają się niezwykłą prostotą i elegancją. Pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię użytkową domu, ograniczają straty ciepła i są bardziej wytrzymałe od dachów spadzistych. To idealna propozycja dla osób ceniących minimalistyczne, a zarazem niestandardowe rozwiązania.

Autor:
HomeKONCEPT