Zanim podejmiecie ostateczną decyzję o zakupie sprawdźcie, kto jest właścicielem drogi i gdzie znajdują się media. Nie dajcie nabrać się na ogłoszenia: działka uzbrojona, media w drodze.

Działka jest uzbrojona tylko wtedy, kiedy media znajdują się bezpośrednio na działce. W pozostałych przypadkach zawsze czekają was kłopoty no i oczywiście dodatkowe koszty. Tak naprawdę do wybudowania domu konieczny jest prąd i woda. Kiedy nie ma kanalizacji zawsze możecie założyć szambo lub zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków. Ogrzewanie rozwiązać można na wiele sposobów, choć w wielu gminach korzystanie z paliwa stałego jest już zabronione. Przyjąć należy, że z biegiem czasu piece węglowe będą wycofywane z obiegu ze względu na skażenie środowiska. Jak na razie ogrzewanie pompą ciepła bez dotacji jest wydatkiem, który zwraca się bardzo długo. Natomiast ogrzewanie prądem jest zbyt drogie. Najbardziej opłacalne jest ogrzewanie gazem lub skorzystanie z dobrodziejstw centralnego ogrzewania miejskiego. Niestety w przypadku działek pod budownictwo jednorodzinne bardzo rzadko się zdarza by w pobliżu była nitka z elektrociepłowni.

Gaz

Gaz jest najtańszą formą ogrzewania a przy okazji oprócz pomp ciepła najbardziej ekologiczną. Polecam sprawdzić możliwość doprowadzenia gazu jeszcze przed kupnem działki. Już po zakupie można złożyć podanie do zakładu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o poprowadzenie gazu na naszą działkę. Wypełniamy dość prosty wniosek i czekamy zazwyczaj kilka tygodni na odpowiedź. W momencie uzyskania pozytywnej decyzji pozostaje nam podpisanie umowy z gazownią. W umowie określony jest termin wykonania przyłącza. Najczęściej wynosi on około roku. Opłata jest stała w całym kraju i oscyluje w okolicach dwóch tysięcy złotych, ale uwaga tylko za pierwsze osiemnaście metrów. Doprowadzenie każdego dodatkowego metra to prawie siedemdziesiąt złotych. Instalacji gazu dokonuje wyspecjalizowana firma oddelegowana przez Gazownię. To ona wykonuje projekt i konsultuje z nami miejsce przyłącza. Prowadzenie gazu jest dość drogie. Warto, więc wybrać takie miejsce w granicy działki, które będzie jak najbliższe do planowanej lokalizacji piecyka gazowego.

Prąd

Podłączenie prądu wydaje się najprostsze. Minimum procedur i krótkie terminy. W niektórych częściach kraju prąd dostarczany jest liniami napowietrznymi, czyli na słupach. W większych miastach stosuje się podziemne linie prądu. Trudno uznać by słupy energetyczne były ozdobą przestrzeni. Różnica w cenie to kilkanaście złotych na metrze, warto więc zainwestować niewielką kwotę by nie psuć sobie widoku. Od strony formalno-prawnej procedura wygląda podobnie jak w przypadku gazu. Składamy wniosek do Tauronu, czekamy na odpowiedź a następnie podpisujemy umowę. Tutaj również instalację projektuje i wykonuje firma wybrana przez Zakład Energetyczny. Koszt całkowity takiego przyłącza oscyluje w granicach dwóch tysięcy złotych, pod warunkiem, że nasza instalacja nie jest dłuższa niż dwieście metrów. O ile kwota za podłączenie gazu uzależniona jest od odległości to opłaty za podłączenie prądu wyliczane są na podstawie zadeklarowanej ilości poboru mocy. Kompletna instalacja prądu wraz z projektem nie powinna obciążyć naszej kieszeni kwotą wyższą niż około dwa tysiące złotych.

Prąd budowlany

Przed podłączeniem prądu na stałe do budowy potrzebny nam będzie prąd do wielu prac budowlanych. Zakład Energetyczny zaproponuje nam dostarczenie tak zwanego prądu budowlanego. Z nieznanych powodów prąd budowlany jest dużo droższy od normalnego. Różnice są tu znaczące i w trakcie całej budowy za taki prąd możemy zapłacić kilka tysięcy złotych. Często stosowaną metodą jest pobieranie prądu od sąsiada. W tym przypadku konieczne będzie założenie sublicznika. Z powodu różnic cenowych ta metoda, choć nielegalna stosowana jest dość powszechnie.

Woda i kanalizacja czyli Wod-kan

W tym przypadku o zezwolenie na instalację zwracamy się do lokalnych władz, które w ramach swej działalności posiadają wyspecjalizowane komórki – Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To właśnie w tych jednostkach uzyskamy wszelkie informacje na temat podłączenia do sieci. Procedura jest podobna jak w przypadku gazu i prądu – składamy wnioski i czekamy na decyzje. Ponieważ są to instytucje gminne to w każdym mieście wygląda to inaczej. W dużych miastach najczęściej nie płacimy za instalację a jedynie za projekt, w mniejszych miejscowościach albo częściowymi kosztami albo całkowitymi obciąża się inwestora. O ile poprowadzenie wody jest relatywnie tanie o tyle system kanalizacji może kosztować nawet dwadzieścia tysięcy złotych. Procedura podobnie jak w innych przypadkach trwa kilka miesięcy.

Szambo lub oczyszczalnia

W miejscach gdzie nie ma systemów kanalizacyjnych możemy wybrać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: instalacją szamba lub przydomowej oczyszczalni. Koszt budowy oczyszczalni może wynieść nas od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju mechanizmu oczyszczania, jakości materiałów i kosztów montażu. Niektóre gminy posiadają specjalne środki na dofinansowanie inwestycji budowy oczyszczalni.
Szacuje się, że budowa szamba jest kilka razy tańsza, ale pamiętajmy, że kiedy gmina poprowadzi kanalizację będziemy zmuszeni do podłączenia się do sieci. W takiej sytuacji szambo stanie się bezużyteczne. Warto wiedzieć, że szambo musi być oddalone od granicy działki o dwa metry a od okien i drzwi o pięć metrów. Kiedy decydujemy się na oczyszczalnię ścieków powinniśmy wiedzieć, że jest tu jedno obostrzenie. Chodzi o sytuację, w której gmina nie zapewnia podłączenia do wodociągu i mieszkańcy zmuszeni są do pobierania wody ze studni. W takich okolicznościach przydomowa oczyszczalnia musi być oddalona od studni aż o trzydzieści metrów.

Wszystko wymaga uzgodnień

Każdy z instalatorów pracuje jak gdyby na własną rękę i nie konsultuje się z innymi specjalistami od mediów. Aby pomiędzy instalatorami nie dochodziło do konfliktów utworzono specjalną gminną jednostkę o nazwie Zakład Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. To jej zadaniem jest między innymi sprawdzenie czy instalacje nie są zbyt blisko od siebie. Przyjmuje się, że droga przez którą poprowadzone są wszystkie media powinna mieć minimum pięć metrów szerokości. Od granicy woda musi być oddalona minimum o metr, z kolei woda od kanalizacji o półtora metra. Zarówno woda jak i kanalizacja zakopywane są na głębokości poniżej granicy zamarzania. Przyjmuje się w zależności od regionu, że jest to głębokość nie mniejsza niż 1,7 m. Gaz musi znajdować się w linii poziomej w odległości nie mniejszej od każdego z medium niż pół metra. Podobnie jest z prądem prowadzonym pod ziemią.

Porada praktyczna
Często zdarza się, ze lokalne instytucje nie respektują ani obowiązujących ustaw ani ogólnych zasad prawa. Może się więc okazać, że nasze pełnomocnictwa notarialne nie będą honorowane i akceptowane będą tylko druki wewnętrzne. Zdarza się także, że Zakłady Wodno Kanalizacyjne zakładają większe odległości mediów od siebie niż te zapisane w ustawach i rozporządzeniach. Zamiast wykłócać się z urzędnikami lepiej to sprawdzić przed projektowaniem.

Droga gminna czy prywatna

Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy nasza działka usytuowana jest przy drodze gminnej. Jedynym obciążeniem jest uzyskanie pozwolenia na wjazd z drogi publicznej. Wydanie takiej decyzji jest bezpłatne a wnioski składa się w odpowiednich jednostkach gminnych. O ile wniosek nie jest obciążony dodatkowymi opłatami to do uzyskania zgody konieczne jest przygotowanie projektu. Średnia cena za jego wykonanie wynosi około 600 złotych. Dodatkowym atutem zlokalizowania działki przy gminnej drodze jest brak obowiązków związanych z jej naprawą i utrzymaniem. Odśnieżanie i konserwacja takiej drogi należy do gminy.
Co w sytuacji, gdy do naszej posesji prowadzi droga prywatna?
Najczęściej wraz z kupnem działki otrzymujemy również udział w drodze wewnętrznej lub prawo służebności. Pamiętajmy, że w obu przypadkach jesteśmy współodpowiedzialni zarówno za utrzymanie właściwego stanu drogi jak i za wszelkie remonty i odśnieżanie.

Autor: Jarosław Knap