Osłony okienne stosowane są w oknach od lat. Zapewniają ochronę przed słońcem i prywatność. Pierwotnie w roli tej wykorzystywane były drewniane okiennice, do dziś popularne w krajach południowej Europy. Obecnie zastępują je nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają komfortowe korzystanie z pomieszczeń nawet w upały.

Rolę osłon okiennych – ważnego elementu uzupełniającego okno – doceniamy zwłaszcza latem. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza budynku przed działaniem promieni słonecznych i nadmiernym nagrzewaniem się. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje tego typu wyrobów. Nie wszystkie z nich w równym stopniu chronią jednak przed słońcem. Jak zatem optymalnie dobrać rozwiązanie do swojego domu?

Osłona okna w różnorodnej postaci

Wybierając osłonę okienną powinniśmy wziąć pod uwagę takie kryteria jak: funkcjonalność, estetyka i komfort obsługi. Do najprostszych metod osłony wnętrza przed promieniowaniem słonecznym i wzrokiem niepożądanych osób należy zastosowanie zasłon lub kotar. Wystarczy jednak pobyt w upalnym dzień w chronionym nimi pomieszczeniu, żeby przekonać się o niskiej skuteczności takiego rozwiązania. Z ich pomocą uzyskamy zaciemnienie wnętrza, ale nie ochronę przed jego nagrzewaniem.
Popularną formą przysłaniania okien są żaluzje poziome lub pionowe. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, PVC czy też materiału. Ich zaletą jest możliwość łatwego ustawania kąta nachylenia piór, co pozwala na swobodne regulowanie stopnia zaciemnienia. Innym rodzajem osłony są rolety. Modele wewnętrzne pełnią najczęściej funkcje ochronno-dekoracyjne, natomiast rolety w wersji zewnętrznej chronią dodatkowo przed działaniem czynników atmosferycznych i mogą zabezpieczać budynek przed włamaniem. Nie będzie problemów z doborem kolorystyki i sposobu obsługi tych wyrobów do naszych potrzeb – większość producentów, oprócz ręcznego, oferuje również automatyczne sterowanie, np. za pomocą pilota.

osłony okiennne

Foto: Fakro

Skuteczna ochrona przed upałem

Aby skutecznie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, osłona okienna powinna absorbować promienie słoneczne już przed szybą i emitować ciepło na zewnątrz. Takiej ochrony nie gwarantują ani żaluzje ani rolety wewnętrzne. Zasłonięte rolety zewnętrzne powodują natomiast praktycznie całkowite zaciemnienie i zamknięcie dopływu naturalnego światła. Dlatego opracowana została osłona okienna w postaci markizy, która zabezpiecza przed nagrzewaniem się wnętrza, a jednocześnie zapewnia domownikom widoczność na zewnątrz. – W przypadku okna z osłoną wewnętrzną, np. roletą, promieniowanie słoneczne przenika przez szyby do pomieszczenia i jest pochłaniane przez roletę. Następnie zamienia się w ciepło, które nie jest przepuszczane na zewnątrz przez szybę z powłoką niskoemisyjną. W efekcie, taka osłona zamiast chronić, nagrzewa się i emituje ciepło do wnętrza – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien.

Zupełnie inaczej jest w przypadku okna osłoniętego markizą. – Okno z markizą nie dopuszcza do przenikania promieni słonecznych do pomieszczenia. Większość promieniowania nie dociera nawet do przeszklenia. Absorbowane jest już przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz. W ten sposób markiza chroni wnętrze przed nagrzaniem w słoneczne dni – uzupełnia Janusz Komurkiewicz.
Wykorzystanie dobrze dobranych osłony okiennych pozwala na rozwiązanie wielu problemów. Nowoczesne markizy chronią nie tylko przed słońcem, lecz zapewniają także prywatność, łatwość obsługi, wysoką estetykę i zabezpieczają dom przed owadami. Dzięki temu, przebywanie w chronionym nimi budynku jest komfortowe nawet w upały. To funkcjonalne uzupełnienie każdego okna.

Materiały: FAKRO