Zanim zdecydujecie o zakupie działki sprawdźcie, co możecie na niej zbudować. Tych wszystkich informacji dostarczy Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu.

Plan znajdziecie bez problemów na stronie gminy. Jest on najczęściej umieszczony w zakładce Biuletynu Informacji Publicznej, czyli BIP. Często znajdują się na stronie wydziałów architektury danej gminy. Najprościej posłużyć się przeglądarką, do której wpisujemy hasło: plan miejscowy nazwa miejscowości i gotowe. Plan składa się z dwóch części: opisowej oraz mapy.

Mapa

Na mapie znajdziecie swoją działkę, zobaczycie co znajduje się na działkach sąsiednich, gdzie przebiegają drogi, ale także gdzie planowane są nowe. Warto sprawdzić czy jakiś planista nie założył, że kiedyś koło waszej działki powstanie przykładowo dwupasmowa droga, a tak może się zdarzyć. Na mapie naniesione są też media. W legendzie znajdziecie opisy podzielonych na kolory mediów. Jeżeli przeglądacie mapę zapiszcie sobie, jaki symbol znajduje się na waszej działce. Zazwyczaj jest to napis MN i numer, zapamiętajcie ten numer. Następnie sprawdźcie, jakie są symbole na sąsiednich działkach. Jeżeli obok znajdziecie przykładowo symbol U, to oznaczać będzie, że obok was znajduje się teren przeznaczony pod usługi, jeżeli MW, to możecie się spodziewać, że stanie tam kiedyś blok mieszkalny.

Opis

Opis jest trochę długi, ale po przebrnięciu jego lektury dowiecie się dokładnie, co na tej działce można zbudować. Zacznijcie od części ogólnej. Znajdziecie tam informację, jaką powierzchnią działki musimy dysponować, aby zbudować na niej dom. Najczęściej jest to minimum sześć arów, choć w niektórych okolicach może to być osiem arów lub więcej. Odnajdziecie tam, również informację o tym ile musicie mieć miejsc parkingowych lub garaży. W budownictwie jednorodzinnym suma tych miejsc to najczęściej dwa. Zakładane są też ogólne zasady budowania a to: wysokość zabudowy, maksymalna procentowa ilość ziemi, którą można przeznaczyć pod zabudowę, kąt dachu, wysokość ogrodzenia a w niektórych planach znaleźć można także kolory, jakie są dopuszczalne zarówno w przypadku dachu jak i elewacji. Jeżeli zapamiętaliście numer MN, to w odpowiednim paragrafie będą właśnie wszystkie szczegółowe informacje dotyczące tego terenu.

Co jeśli nie ma planu?

Jeżeli na danym terenie nie ma obowiązującego miejscowego planu to sprzedający powinien dostarczyć wam dokument o nazwie WZZIT czyli warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Taki dokument określa właśnie możliwość zabudowy na terenach gdzie nie ma planu. Opisuje jak duży budynek może zostać zlokalizowany na waszej działce. To dokument, na podstawie, którego możecie starać się o pozwolenie na budowę. Jeśli sprzedający nie ma nawet WZZiT to podejmujecie największe ryzyko, może się bowiem okazać, że ma tam pozostać teren zielony i nie dostaniecie zgody na budowę domu.

Autor: Jarosław Knap