Architektura poszukuje optymalnych form poddając sprawdzianowi coraz to nowe kształty obiektów. Budynki z płaskimi stropodachami coraz śmielej wkraczają w krajobraz zdominowany przez obiekty ze skośnymi dachami. Sprzyja temu między innymi nowoczesna technologia, która umożliwia budowę szczelnych i termoizolacyjnych stropodachów.

Zdobyta przestrzeń na płaskim dachu może być wykorzystana jako taras, miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu czy nawet mały ogród. Zostaje tylko jedno pytanie. Jak doświetlić naturalnym światłem pomieszczenia pod płaskim dachem? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – okna do płaskich dachów firmy FAKRO.

Nowatorskie produkty FAKRO, okna do dachów płaskich typu F i typu C, łączą w sobie wysoką funkcjonalność i doskonałe parametry termoizolacyjne. Umożliwiają napływ odpowiedniej ilości naturalnego światła oraz pozwalają na przewietrzenie wnętrz pod płaskim dachem. Teraz każde tego typu pomieszczenie może być ciepłe i pełne naturalnego światła.

Przeanalizujmy dane techniczne tych produktów. Specjalnie zaprojektowane kształty profili skrzydeł i ościeżnic sprawiają, że okna do płaskich dachów FAKRO charakteryzują się do 16% większą powierzchnią przeszklenia w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Po prostu, montując okna FAKRO we wnętrzu zyskujemy więcej naturalnego światła. Konstruktorzy okien do płaskich dachów nie zapomnieli również o bardzo ważnym aspekcie jakim jest energooszczędność. Przykładowo okno typu F z czteroszybowym, pasywnym pakietem DU8 charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła dla tego okna U=0,64 W/m2K, dlatego mogą być stosowane w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Stosując takie rozwiązania zaoszczędzimy na energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia w chłodne dni. Okna do dachów płaskich zostały zaprojektowane w każdym detalu zarówno pod względem technicznym jak i wzorniczym. Potwierdzeniem doskonałej estetyki okna typu F jest międzynarodowa nagroda Red Dot Award, która przyznana została temu innowacyjnemu produktowi za design.

Myśląc dalej o oknach w suficie zastanawiamy się jak je obsługiwać. Przecież bezpośredni dostęp do nich jest utrudniony. Produkt został tak pomyślany, aby każdy inwestor znalazł coś dla siebie. Możemy wybrać okno nieotwierane, służące jedynie do doświetlenia. Możemy również zainstalować okno otwierane manualnie (za pomocą drążka) lub sterowane elektrycznie. Ta wersja posiada czujnik, który automatycznie zamyka skrzydło podczas deszczu. Do okien można zamontować rolety wewnętrzne, które służą do zasłonięcia zbyt ostrego światła, a także markizy zewnętrzne chroniące przed nagrzaniem. Postulat „wygoda użytkowania” spełniony jest w 100%. Przyglądając się ofercie zauważymy szeroką gamę standardowych rozmiarów. Okna typu F, z unikatowym na skale światową nowatorskim pakietem szybowym, mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze (w zakresie od 60×60 – 120x220cm). Jest to rozwiązanie umożliwiające wymianę starych, nieefektywnych naświetli na nowe okna.

okna płaski dach

Foto: Fakro

Patrząc na dach czy taras, który w łatwy sposób można by zagospodarować dochodzimy do przekonania, że okna zamontowane w stropie mogą być ograniczeniem. Nic bardziej mylnego. Specjalne okna DXW o wzmocnionej nośności oraz zastosowanej antypoślizgowej powłoce umożliwiają swobodne chodzenie po nim pozwalając na bezproblemowe przemieszczanie się na tarasach czy też stropodachach. Dzięki temu na płaskim stropie czy tarasie możemy zaaranżować dodatkowe miejsce służące do wypoczynku jak i rekreacji. Zielony dach również ma swoje zalety i zdobywa coraz większe uznanie szczególnie wśród mieszkańców miast. Dodatkowe wykorzystanie przestrzeni na stropodachu to zwiększenie przestrzeni do życia. Entuzjastów takiego rozwiązania przybywa z każdym rokiem.

Do budynków z płaskimi dachami przeznaczonymi na działalność publiczną lub wielorodzinnych możemy zastosować okno oddymiające, które służy do odprowadzania ciepła i dymu w trakcie ewentualnego pożaru. W czasie standardowych warunków eksploatacji okno oddymiające służy do doświetlania i przewietrzania pomieszczeń.

Dopełnieniem bogatej oferty są wyłazy dachowe do dachów płaskich. W pierwszej wersji jest to okno, którego przeszklone skrzydło unoszone jest do góry dzięki czemu w łatwy i bezpieczny sposób możemy dostać się na stropodach. Drugą opcją jest wyłaz DRL. Termoizolacyjna konstrukcja ościeżnicy i skrzydła wraz z pakietem uszczelek gwarantuje dużą energooszczędność i wysoką szczelność. Do wyłazu należy dodatkowo zastosować schody LML, a takie połączenie gwarantuje komfortowe wyjście na płaski dach.

Okna do płaskich dachów firmy FAKRO to produkty spełniające wszelkie wymagania inwestorów budujących obiekty z takim dachem. Duża ilość światła, energooszczędność, wygodna obsługa oraz szczelność to niewątpliwe atuty tych rozwiązań, a szeroka oferta produktów sprawia, że stropodach to już nie kłopot, lecz na nowo odkryta i wykorzystana przestrzeń. Nikogo nie może dziwić, że budynki z płaskimi dachami już wkrótce mogą zmienić nasz krajobraz.

Materiały: Fakro