Projekt indywidualny zazwyczaj wykonujemy wtedy kiedy wymiary i układ naszej działki nie pozwalają na zastosowanie projektu typowego. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość idealnego dopasowania się do naszych oczekiwań, wadą tygodnie lub miesiące, które musimy przeznaczyć na wgryzanie się w meandry architektury.

Często zdarza się, że wjazd na działkę mamy zaplanowany gdzieś z boku, działka jest niekształtna i nie możemy zrobić w bryle garażu dwustanowiskowego. Dodatkowo zależy nam na jak największej powierzchni ogrodu od południa i nie możemy znaleźć odpowiedniego projektu typowego. Mamy również swoją koncepcję i chcemy by dom był idealnie dostosowany do naszych potrzeb i marzeń. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak zamówienie projektu indywidualnego. Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze

Zacznijmy od usytuowania domu na działce, ustalenia jakie są nasze priorytety (ogród, wjazd, charakter bryły). Następnie określmy ilość i wielkość pomieszczeń, których potrzebujemy. Spróbujmy wyobrazić sobie jak chcemy mieszkać, jakie dom ma spełniać funkcje, no i oczywiście ile możemy na niego wydać.

Dopiero z tak sprecyzowanymi planami udajmy się do architekta. Projektant nie jest duchem świętym i nie wie co nam w duszy gra, jak spędzamy wolny czas, co lubimy, jakie elementy są dla nas najważniejsze. Pamiętajmy też o tym, że to my poniesiemy koszty budowy a nie architekt.

Dlatego na początek kilka praktycznych rad, które pozwolą wam na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy :
  • najtańszą bryłą i w dodatku najbardziej energooszczędną jest budynek oparty na prostokącie zbliżonym do kwadratu,
  • najprostszy w wykonaniu i użytkowaniu jest dach dwuspadowy,
  • jeżeli to możliwe ciągi kanalizacyjne powinny znajdować się w jednym pionie, czyli w systemie łazienka nad łazienką,
  • przestrzeń komunikacyjna powinna być jak najmniejsza, szkoda powierzchni na korytarze, najlepiej by były doświetlone światłem naturalnym,
  • nie oszczędzajmy na ociepleniu, przy budowie wydamy trochę więcej, ale przez lata wydamy mniej na ogrzewanie. Dziś standardem ocieplenia w budynkach energooszczędnych jest zasada 20 – 20 – 30, 20 – cm ocieplenia od podłogi, 20 cm na ścianach zewnętrznych, 30 cm pod dachem. Oczywiście są to zasady uproszczone i zależą od rodzaju technologii i materiałów. Te podane powyżej odnoszą się do technologii tradycyjnej i standardowych materiałów izolacyjnych,
  • największą ilość przeszkleń najlepiej zaplanować od południa, wtedy dom będzie nie tylko słoneczny, ale również mniejsze będą opłaty za ogrzewanie. Oczywiście najmniejszą ilość okien najlepiej zaprojektować od północy, gdzie jest najzimniej i wpada największa ilość światła. Dlatego polecam nie projektować sypialni od północy a raczej od strony południowego wschodu lub zachodu. Północ to dobre miejsce na garderobę, pomieszczenia gospodarcze, garaże czy siłownie,
  • instalacje energooszczędne typu wentylacja mechaniczna z rekuperacją najlepiej zaplanować od razu. Wtedy znacznie obniżymy koszty ich wykonania. Omijamy choćby koszty związane z budową kominów.
Jak poprawić estetykę budynku?

Zwarta bryła nie musi być nudna, sposobów na jej ożywienie jest wiele. Jednym z najprostszych jest przedłużenie dachu i stworzenie tarasu, można stosować lukarny i balkony, jednocześnie mogą one stanowić dach naszego ganku i ochronią go przed śniegiem i deszczem. Ważne by nie przesadzać z balkonami. Każdy balkon to nie tylko koszt, ale również problemy z eliminacją mostków cieplnych. Pamiętajmy by sprawdzić czy projektanci prawidłowo ocieplili balkon lub taras z każdej ze stron. Tylko wtedy beton nie stanie się nośnikiem zimna, które będzie przenikało do środka. Zazwyczaj balkony preferują osoby, które wcześniej mieszkały w budynku wielorodzinnym. Prawdą jest, że życie w domu z ogródkiem zazwyczaj koncentruje się na parterze, balkony wykorzystywane są niezwykle rzadko.

Typowe działania, nietypowe założenia

Architekci działają zgodnie z zasadami i najczęściej proponują typowe rozwiązania zgodne z przepisami. Jeżeli chcemy np. poprowadzić kanały wentylacji mechanicznej pamiętajmy, że standardowo na stropie stosuje się ocieplenie w wysokości 6 centymetrów, przy stosowaniu kanałów peflex konieczne będzie ocieplenie 10 cm. Architekt chętnie odpowie na Państwa pytania, ale musicie je zadać. Kluczowe jest również przekazanie informacji dotyczących między innymi ogrzewania, instalacji, usytuowania grzejników jak również informacji na temat rodzaju i usytuowania włączników światła.

Koszty

Koszt projektu indywidualnego jest wyższy od projektu typowego. O ile projekt typowy kosztuje średnio do 2 do 4 tysięcy złotych, o tyle ceny projektów indywidualnych zaczynają się od 8 tysięcy złotych a mogą być dużo wyższe w zależności od stopnia skomplikowania projektu oraz projektanta. Wykonanie w cenie około 8 do 10 tysięcy złotych często oferują biura zajmujące się projektami gotowymi. Tak naprawdę każda pracownia ma własne cenniki i trzeba to sprawdzić zanim zdecydujemy się na współpracę. Zaletą projektu indywidualnego jest to, że architekci od razu wpisują dom w działkę, pomagają w pozyskaniu pozwoleń na media i składają do urzędu gotowy projekt budowlany, no i oczywiście fakt, że możecie wziąć udział w procesie projektowania i zaplanować pomieszczenia z dokładnością do kilku centymetrów.

Autor: Jarosław Knap