Projektowanie przestrzeni wokół domu stanowi nie lada wyzwanie. Wydawałoby się, że mniejsza powierzchnia jest łatwiejsza w aranżacji, ale jak w małym ogrodzie wygospodarować miejsce do odpoczynku, kącik dla dzieci, miejsce do przechowywania drewna i narzędzi ogrodowych, przydomowy ogródek warzywny no i jeszcze letnią przestrzeń rekreacyjną?

Taras

W pierwszej kolejności powinniśmy określić jakie funkcje będzie spełniał nasz taras, to pozwoli nam wyznaczyć jego powierzchnię oraz rozplanować funkcjonalne strefy. Z uwagi na przestrzeń jaką dysponujemy taras jest dosyć łatwy w aranżacji, daje nam bowiem dużo możliwości w zakresie doboru mebli, dodatków oraz roślin. Przy projektowaniu tarasu zwróćmy uwagę na jego usytuowanie względem stron świata. Posiadając południowy i zachodni taras powinniśmy zapewnić sobie ochronę przed słońcem. W tym celu możemy zaplanować stałe zadaszenie lub wybrać markizy czy płócienny parasol.

przestrzeń wokół domu

Foto: www.pixabay.com

Strefa wypoczynku

Na każdym tarasie obowiązkowo musi znaleźć się strefa odpoczynku i relaksu. Meble ogrodowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, mróz oraz promienie słoneczne. Warto również zadbać o odpowiedni klimat, który uzyskamy dzięki dodatkom i oświetleniu. Ogrodowe tekstylia takie jak poduszki czy lekkie koce niewątpliwie dodadzą charakteru naszej przestrzeni, a dodatkowo zapewnią nam wygodę. Aby cieszyć się urokami tarasu również nocą powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Już na etapie projektowania instalacji elektrycznej określmy ilość źródeł światła oraz ich położenie. Na każdym tarasie powinny znaleźć się przynajmniej dwa punkty świetlne: centralne, doświetlające taras z góry oraz boczne. Warto zastosować również czujnik ruchu.
Nie zapomnijmy również o świetle pochodzącym ze świec i lampionów, które stworzą niepowtarzalny, romantyczny klimat.

Przestrzeń jadalna

Przestrzeń jadalną powinniśmy dostosować to naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Jeżeli jesteśmy zwolennikami spożywania posiłków w domu, a taras jest dla nas jedynie strefą relaksu, to niewielki stolik kawowy wystarczy. Jeżeli jednak jedzenie na świeżym powietrzu sprawia nam przyjemność to dla własnej wygody powinniśmy zadbać o odpowiedni stół i krzesła.
Przed wyborem odpowiedniego stołu zadajmy sobie pytanie ile osób będzie z niego korzystać. W przypadku małych rodzin dobrze sprawdzi się niewielki, okrągły stół, który nie zdominuje przestrzeni tarasu. Jeżeli często przyjmujecie gości wybierzcie klasyczny, prostokątny stół. Podobnie jak w przypadku mebli wypoczynkowych powinniśmy postawić na materiał mrozoodporny oraz wodoodporny. Na rynku znajdziemy stoły drewniane, szklane, plastikowe czy te wykonane z technorattanu. Pamiętajmy, aby drewniany stół odpowiednio zabezpieczyć.

Przestrzeń do gotowania

Nietypowym, ale coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zaprojektowanie przestrzeni kuchennej na tarasie. Nie chodzi tu o miejsce do grillowania, a o specjalną mobilną konstrukcję z blatem kuchennym, płytą indukcyjną czy wokiem, dzięki której będziemy mogli przyrządzać potrawy na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie proponuje nam belgijska firma Indu+, której produkty są już dostępne w Polsce.

 Podjazd

Przy projektowaniu ogrodu konieczne jest wyznaczenie przebiegu podjazdu do garażu. Na tym etapie powinniśmy zadecydować o materiale z którego zostanie wykonany, ponieważ on determinuje sposób przygotowania podłoża. Podjazd powinien zapewniać mieszkańcom swobodny i łatwy dostęp do garażu oraz bez względu na warunki atmosferyczne musi służyć przez wiele lat. Przyjmuje się, że wygodę zapewni nam szerokość minimum 2,8 metra. Materiał z którego zostanie wykonany musi być wytrzymały, odporny na obciążenia i mrozy, antypoślizgowy oraz łatwy w utrzymaniu.

Producenci oferują wiele możliwości jego wykończenia:
 • kostka brukowa
 • betonowe płyty
 • beton wylewany
 • kamień naturalny
 • asfalt na zimno
 • kruszywo
 • panele PCV
 • płyty ażurowe
Kącik dla dzieci

Zaaranżowanie przestrzeni do zabaw nie jest trudnym zajęciem, ale w przypadku małej powierzchni ogrodu wymaga trochę więcej kreatywności. Dla bezpieczeństwa naszych pociech warto tak ulokować atrakcje, aby móc obserwować zabawę z okien domu. Szczególnie ważne jest oddalenie tej przestrzeni od drogi, zwłaszcza w przypadku działek nieogrodzonych.

Atrakcje powinny być dostosowane do wieku dziecka. Najmłodszym wystarczy piaskownica, zjeżdżalnia czy huśtawka.

Starszym dzieciom możemy zaprojektować domek na drzewie czy ściankę wspinaczkową.

przestrzeń wokół domu

Foto: www.pixabay.com

W dużym ogrodach możemy wygospodarować miejsce na boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę czy badmintona.

Projektując przestrzeń dla dzieci nie zapomnijmy o strefie odpoczynku, w której będziemy mogli zawiesić hamak czy postawić namiot tipi.

Wiata ogrodowa na drewno czy narzędzia

Budowa wiaty ogrodowej do 35 m2 co do zasady nie wymaga pozwolenia na budowę, konieczne jest jedynie zgłoszenie do starostwa. Ustawodawca dodał jedno ograniczenie, liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Czyli na 10 ar bez pozwolenia możemy postawić maksymalnie dwie altany o powierzchni nie większej niż 35 m.
Decydując się na takie rozwiązanie możemy skorzystać z produktów gotowych oferowanych przez sklepy budowlane albo firm realizujących wiaty według potrzeb inwestora. Ewentualnie taką wiatę możemy zbudować sami. Najpopularniejszym materiałem jest drewno. Ceny gotowych małych drewutni zaczynają się już od 400 zł, natomiast niewielki domek na narzędzia z miejscem na drewno wykonany z drewna sosnowego to koszt od 1700 zł.

Śmietnik

Śmietnik według prawa klasyfikowany jest jako obiekt małej architektury służący utrzymaniu porządku. Zatem jego budowa nie potrzebuje pozwolenia. Dodatkowo jeżeli jego konstrukcja znajduje się na prywatnej działce nie jest wymagane zgłoszenie. Zgodnie z nowymi przepisami w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej miejsca gromadzenia odpadów można sytuować bez zachowania dotychczas obowiązujących odległości. Istnieje kilka sposobów na przygotowanie miejsca składowania śmieci:

 • śmietnik z dostępem od strony posesji, w tym przypadku każdorazowo w dniu odbioru śmieci zobowiązani jesteśmy wystawić kubły przed ogrodzenie,
 • śmietnik zapewniający dostęp do pojemników zarówno od strony ulicy jak i z działki, w dniu odbioru odpadów otwieramy furtkę od drogi, tak aby umożliwić firmie dostęp do śmieci,
 • śmietnik otwarty tylko od drogi.

Miejsce do gromadzenia odpadów najlepiej ulokować przy ogrodzeniu, aby ułatwić dostęp specjalnym jednostkom odpowiedzialnym za utrzymanie czystości i porządku. Raczej od strony garażu a nie ogrodu. Ze względów estetycznych odsuńmy go od wejścia do domu.

Autor: Katarzyna Jakubowska