Zakończyło się przyjmowanie projektów w konkursie na prototyp domu jednorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Do konkursu zaproszono uczelnie techniczne i instytuty naukowe.

Ideą konkursu jest stworzenie projektów domów jednorodzinnych dostosowanych do rodzin w modelu rodzice plus trójka dzieci. Autorzy mają za zadanie stworzyć projekty domów, które charakteryzują się oryginalnością i atrakcyjnością rozwiązań architektonicznych. Założenia powinny obejmować elastyczność aranżacji przestrzeni wraz ze zmianą potrzeb mieszkańców. Wszystkie domy muszą być energooszczędne i tanie w budowie. Pod uwagę brany będzie również przybliżony czas realizacji.

– Wierzymy, że w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i bardziej ekonomicznie. Dlatego kontynuujemy nasz dialog z polskimi uczelniami, bo jesteśmy przekonani, że w ich murach drzemie ogromny potencjał innowacyjności, którego krajowy rynek mieszkaniowy tak bardzo potrzebuje – zaznaczył Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

To właśnie BGK Nieruchomości organizuje konkurs a jego partnerem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace przyjmowane były w czterech kategoriach: dom jednorodzinny wolnostojący, dom jednorodzinny wolnostojący budowany na obszarach wiejskich, dom w zabudowie bliźniaczej i dom szeregowy. Ideą konkursu jest rozszerzenie programu Mieszkanie Plus na tereny małych miast, wsi i przedmieść dużych miast. Laureaci zaproszeni zostaną do udziału w wykonaniu domów prototypowych. Jest to już drugi konkurs związany z programem rządowym. Pierwszy obejmował budownictwo wielorodzinne. Laureatów konkursy poznamy 14 maja.