To wizytówka domu, chcemy aby wejście było eleganckie i efektowne. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno drzwi, weźmy też pod uwagę materiał, z którego są wykonane i parametry: przenikalność ciepła i izolacja akustyczna.

Drzwi wejściowe mają chronić przed włamywaczami, ale też przed zimnem i nadmiernym hałasem. Jeśli okolica, w której mamy zamieszkać, nie jest bezpieczna, warto zainwestować w solidne drzwi antywłamaniowe.  Drzwi zewnętrzne muszą być wygodne. Ich szerokość to minimum 90 cm, jest to jednak wymiar otworu po zamontowaniu ościeżnicy. Pierwotny otwór musi mieć szerokość o 12-15 cm większą. Optymalna wysokość drzwi wejściowych to 210 cm (otwór o 6-7 cm wyższy). Pamiętajmy, że warto mieć komfort przy wnoszeniu przez nie dużych rzeczy, w tym mebli.

Zwróćmy uwagę na parametry przenikania ciepła, nie powinny być one niższe niż 2,6 W/mkw. Im większa wartość, tym straty ciepła będą większe. Zależy to przede wszystkim od materiału, z którego zrobione są drzwi. Możemy wybrać miedzy drzwiami drewnianymi (z litego drewna), drewnianymi z ociepleniem, drzwiami z PCV, włókna szklanego czy stalowymi. Nie mniej ważne są uszczelki i dobra izolacja cieplna progu. Więcej ciepła ucieknie przez drzwi z przeszkleniami, dlatego – jeśli zdecydujemy się na szyby – warto, by miały parametry przenikania ciepła nie wyższe niż 1,1 K/mkw. Sprawdźmy też, jaką izolację akustyczną mają wybrane drzwi. Standardowo wynosi ona ok 30 dB. Jeśli jednak zależy nam na większym wyciszeniu, warto dodatkowo uszczelnić drzwi i wybrać model przylgowy (lepiej tłumi hałas).

Trzeba również zdecydować, czy drzwi wejściowe będą otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą wersję, nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni przedsionka na otwarcie skrzydła, mamy dowolność w jego zagospodarowaniu. Musimy jednak zadbać o odpowiednie zadaszenie i swobodne poruszanie skrzydłem przed wejściem. Zyskamy wówczas łatwość przemieszczania się w głównym ciągu komunikacyjnym. Otwieranie drzwi na zewnątrz może być jednak kłopotliwe np. przy wpuszczaniu gości zimą. Drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ucieczkę z domu w razie zagrożenia. Warto jednak zabezpieczyć dodatkowo zewnętrzne zawiasy (maskowanie) przed złodziejami.
Drzwi otwierane do środka wymagają większej przestrzeni w przedsionku i mogą utrudniać komunikację. Na pewno przyjemniej korzysta się z nich przy złej pogodzie czy zapraszając gości. Nie potrzebujemy dodatkowego zadaszenia przed wejściem i nie musimy martwić sie o dokładne odśnieżanie wycieraczki, ponieważ drzwi zawsze swobodnie sie otworzą. Musimy w nich jednak zamontować okapnik, chroniąc wnętrze przed spływającą wodą. Drzwi otwierane do wewnątrz łatwiej staranować, ale nie ma możliwości ich podważenia, ponieważ zawiasy są wewnątrz.

Drzwi antywłamaniowe

Nie każde drzwi zewnętrzne są antywłamaniowe. Aby drzwi miały status antywłamaniowych, muszą spełnić szereg warunków. Przyjmuje się, że drzwi antywłamaniowe warto instalować, jeśli na takim samym poziomie zabezpieczymy okna na parterze, drzwi na taras oraz drzwi garażowe (jeśli garaż jest w bryle domu).

Wybierając drzwi antywłamaniowe, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę klasę odporności (RC – resistance class). Prawo wyróżnia sześć kategorii, w zależności od rodzaju ataku i wiedzy przestępców. Klasy RC1 do RC3 chronią jedynie przed okazjonalnym włamywaczem, używającym najwyżej zwykłych narzędzi. Producenci sprzedają je jako drzwi antywłamaniowe, ale specjaliści nie pozostawiają złudzeń i ostrzegają, że takie drzwi to bardzo słaba ochrona. Przyjmuje się, że dobre drzwi antywłamaniowe powinny mieć klasę co najmniej 3, a najlepiej 4 (dawna klasa C – najwyższa klasa bezpieczeństwa). Drzwi klasy 5 i 6 to najbezpieczniejsze modele, stosowane do ochrony pomieszczeń ze szczególnie cennymi rzeczami.

Drzwi klasy 4 (i każde o klasie wyższej) mają nas ochronić przed zorganizowanym, profesjonalnym atakiem włamywaczy, którzy mają wiedzę o drzwiach, które chcą sforsować i używają do tego ciężkich narzędzi, jak np. dużego młotka, piły, siekiery czy wiertarki akumulatorowej. Zgodnie z Polską Normą, drzwi klasy 4 powinny przez co najmniej 20 minut stawiać włamywaczom opór, a więc uniemożliwić otwarcie, wyważenie lub wycięcie otworu o wymiarach 40 x 40 cm.

Dobre drzwi antywłamaniowe:
 • muszą być wyposażone w stalową ramę, kratownicę i płyty stalowe,
 • powinny mieć co najmniej 2-milimetrową blachę z obu stron,
 • nie powinny mieć przeszkleń,
 • powinny mieć bolce antywyważeniowe i osłony zawiasów,
 • zaleca się zamontowanie w nich dwóch atestowanych zamków klasy C, w tym jednego o wielopunktowym ryglowaniu,
 • dobrze, by miały klamki chroniące zamek przed rozwierceniem
Cena drzwi zewnętrznych

Najzwyklejsze drzwi zewnętrzne kupimy już za ok. 1500-1700 zł. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić, czy są to drzwi zewnętrzna do domu, a nie mieszkania. Drzwi przeznaczone do wolnostojących budynków muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych jak deszcz, wiatr, mróz i wysokie temperatury. Za dobre drzwi zewnętrzne zapłacimy ok. 2500 zl-3 tys. zł. Im lepsze modele, bogatsze w zabezpieczenia, wykonane z trwalszych materiałów, tym cena oczywiście wyższa.
Drzwi antywłamaniowe w klasach RC1-RC3 kupimy juz za 1500 zł. Jeśli jednak zależy nam na lepszej ochronie, musimy być przygotowani na duży wydatek. Drzwi klasy RC3 to już ok. 2,5 tys. zł, a za ochronę w klasie RC4 zapłacimy co najmniej 3,5 tys. zł-4 tys. zł.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi to nie tylko finalny dodatek do gotowych pomieszczeń. Wybór nie kończy się na ofercie z materiałami, kolorami i wykończeniami. Już na etapie projektu warto pomyśleć o umiejscowieniu drzwi i ich rodzaju. Pamiętajmy też, że drzwi pełnią bardzo ważną funkcję dzielącą pomieszczenia naszego domu, co wpływa na organizację naszego codziennego życia. To jaki rodzaj drzwi wybierzemy, zdecyduje o funkcjonalności poszczególnych stref pokoi i naszej wygodzie.

Zanim zaczniemy budowę

Większość otworów drzwiowych możemy dopasować do naszych potrzeb na etapie budowy, ale są takie rodzaje drzwi, których montaż będzie prostszy jeśli zaplanujemy go wcześniej – na przykład drzwi przesuwne, chowające się w kasecie, umieszczonej w ścianie. Jeśli zapragniemy mieć takie drzwi, łączące dwa pomieszczenia, gdy dom już będzie na etapie wykańczania, konieczne będzie zbudowanie dodatkowych ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i stalowych profili.

Ponadto, sposób tynkowania otworów w ścianie zależy od rodzaju ościeżnicy i grubości ścian. Czasami konieczne jest wzmocnienia narożników aluminiowymi kątownikami lub zamontowanie narożnej opaski.
W zależności od rodzaju drzwi (przylgowe lub bezprzylgowe), gdzie indziej znajdzie się granica między podłogą drewniana w pomieszczeniu i terakotą w łazience. Warto więc podjąć decyzję o rodzaju drzwi, zanim położymy podłogi i przygotujemy futryny.

Przed położeniem instalacji elektrycznej, musimy zdecydować gdzie umieścimy włączniki. To jednocześnie determinuje decyzję o sposobie otwierania drzwi – na prawo lub na lewo. Włącznik światła powinien być umieszczony po tej samej stronie co klamka. Drzwi natomiast dobrze jest otwierać na pustą ścianę lub w taki sposób, by nie utrudniać komunikacji między pomieszczeniami.

Praktyczne rady

Zanim przyjdzie czas na trudniejsze decyzje dotyczące całej stolarki drzwiowej, warto zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi poszczególnych rodzajów drzwi i ich wykończenia:
toaleta, łazienka, garderoba, kuchnia, spiżarnia – to pomieszczenia, które wymagające otworów wentylacyjnych lub podcięcia (10-30 mm)umożliwiającego przepływ powietrza:

 •  drzwi do łazienek, toalet i kotłowni – ze względów bezpieczeństwa – nie powinny otwierać się do wewnątrz,
 • przeszklenia i górne nadświetla to dobre rozwiązania na doświetlenie ciemniejszych pomieszczeń i korytarzy,
 • wybierając drzwi, powinniśmy dobrać je kolorystycznie do stolarki okiennej lub odcienia podłóg lub ścian,
 • drzwi mogą być elementem ozdobnym, wypełnione szkłem będą wyglądały elegancko; można też wykleić drzwi tapetą i “wtopić” je w ścianę, drzwi w garderobie można okleić lustrem, lustro zamontowane na zewnątrz będzie z kolei optycznie powiększało przestrzeń,
 • rodzaj klamek, zamków i prowadnic należy stosować z umiarem – powinny pasować stylem do drzwi i pomieszczeń – w prostocie siła, warto jednak wybrać solidne wykończenia, ponieważ zapewni to dłuższą wytrzymałość i funkcjonalność.
Rodzaje drzwi
Rozwierane

Najbardziej popularne. Mogą być to jednodrzwiowe lub dwudrzwiowe modele. Drzwi jednoskrzydłowe mają szerokość od 60 do 110 cm, wysokość to najczęściej 203 cm (światło otworu 200 cm). Na zamówienie dostępne są oczywiście drzwi w niestandardowych wymiarach. Te cięższe i większe wymagają zamontowania dodatkowych zawiasów.

Przesuwne

To ciekawa i praktyczna alternatywa dla drzwi skrzydłowych. Zapewniają oszczędność przestrzeni, jednoskrzydłowe mają szerokość od 80 do 100 cm. Stosowane są często w wąskich korytarzach lub w pomieszczeniach z meblami blisko wejścia. Jedno lub dwa skrzydła przesuwają sie po szynie, dawniej prowadnice były prowadzone w podłodze i górą, obecnie najczęściej używane modele mają prowadnice jedynie na górze.

Łamane

Skrzydło tworzą dwa lub trzy elementy połączone pionowo zawiasami. To rodzaj drzwi stosowanych najczęściej między pomieszczeniami, które tylko czasami chcemy połączyć w jedno np. gabinet z salonem, kuchnia z salonem, sypialnia z garderobą czy salon z korytarzem. Montowane są najczęściej na górnej prowadnicy.

Harmonijkowe

Ich konstrukcja jest podobna do drzwi łamanych, ale złożone są z większej liczby części. Montowane są na górnej i dolnej prowadnicy. Ich zaletą jest lekkość. Ten rodzaj drzwi jest stosowany dla oddzielenia stref w pomieszczeniu, sprawdza się gdy nie chcemy stawiać ściany. Stosowane w zabudowie wnęk, jak szafy i garderoby lub spiżarnie.

Jednak drzwi harmonijkowe, jak i łamane mają kiepską izolację akustyczną. Nie zajmują przestrzeni, którą zabierają tradycyjne skrzydła drzwiowe, ale ich złożenie zmniejsza szerokość otworu drzwi.
Drzwi przylgowe i bezprzylgowe

Różnica polega na wykończeniu krawędzi drzwi. Przylgowe to drzwi tradycyjne, mające pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Widoczny jest więc charakterystyczny “uskok” między skrzydłem a ościeżnicą. Dzięki takiemu wykończeniu ten rodzaj drzwi lepiej wycisza dźwięki, warto więc zainstalować je między pomieszczeniami, w którymi zależy nam na ciszy. Ponadto, ten model wybierany jest najczęściej w tradycyjnie urządzanych wnętrzach. W takich drzwiach montuje się widoczne zawiasy, co ułatwia ich regulację.

W drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Ich przekrój jest prostszy, a elementy łączące są niewidoczne. Zawiasy są najczęściej ukryte (wpuszczone w bok ościeżnicy i częściowo w skrzydło) co sprawia, ze wyglądają estetycznie. Zamontowane dodatkowo płaskie magnetyczne zamki dadzą minimalistyczny efekt, często poszukiwany przez inwestorów w nowoczesnych wnętrzach. Pamiętajmy jednak, że zawiasy są niewidoczne przy zamkniętych drzwiach, warto więc montować je w drzwiach, które nie będą przez większość czasu otwarte, jak np. drzwi łączące salon z kuchnią. Drzwi bezprzylgowe uważa się za bardziej bezpieczne. Łatwiej też utrzymać je w czystości. Mają jednak gorsze właściwości akustyczne. Warto wiedzieć, że zarówno drzwi przylgowe i bezprzylgowe od strony głębi ościeżnicy wyglądają dokładnie tak samo.

Drzwi z drewna czy płyt drewnopochodnych?

Najczęściej wybierane są drzwi z ramami wykonanymi z drewna klejonego warstwowo lub płyt drewnopochodnych (np. płyta wiórowa lub pilśniowa) Używa się twarde płyty MDF lub bardzo twarde HDF. Im twardsze, tym mniej podatne na wypaczenia. Drzwi z litego drewna są bardziej podatne na pękania, wypaczenia, są ciężkie i drogie. Wybierają je koneserzy, dlatego są kupowane znacznie rzadziej.
Możemy też wybrać drzwi szklane, gdzie szkło umieszczane jest w aluminiowych albo drewnianych ramkach. Jeśli zdecydujemy się na drzwi w całości wykonane ze szkła, musi być to szkło hartowane, które w razie rozbicia, pokruszy się na małe kawałeczki. Dodatkowo szkło zabezpiecza się folią, by zapobiec pokaleczeniu.

Biorąc pod uwagę konstrukcję skrzydła drzwiowego, drzwi dzielą się na płytowe i płycinowe. Płytowe złożone są z drewnianej ramy oklejonej cienką płytą. Wypełnieniem mogą być – w zależności od standardu – tektura (najtańsza wersja), płyty kartonowa o budowie “plastra miodu”, płyta wiórowa otworowana, płyta wiórowa pełna lub szkło. Drzwi płytowe mogą też składać się z lub z jednolitej płyty wykonanej z materiału drewnopochodnego. Drzwi płycinowe to rama (wykonana z drewna litego lub klejonego warstwowo) i wypełniające ja płyciny z drewna, sklejki, tworzywa PCV lub szkła.
Gdy mowa o wykończeniu – płyty są lakierowane, malowane lub pokrywane naturalnymi albo sztucznymi okleinami. W droższych wersjach płyty są oklejane fornirami drewnianymi. Fornir to bardzo cienkie płyty drewna, mające od 0,1 do 0,5 mm. Powstają jako pełne skrawki z drzew – pocięte fragmenty łączy się w wiązki, w takiej kolejności, w jakiej pierwotnie były na pniu. Fornir to często spotykana alternatywa dla litego drewna, ponieważ nie ulega on odkształceniom jak lite drewno i jest tańszy.

Ceny drzwi wewnętrznych

Ceny drzwi zależą przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane. Cena najczęściej obejmuje komplet – skrzydło drzwiowe z ościeżnicą, która najczęściej wykonana jest z tego samego materiału. Można zainstalować ościeżnicę metalową, lecz to rzadko spotykane w jednorodzinnych domach rozwiązanie. Ościeżnica ma standardową szerokość 9,5 cm, ale coraz częściej producenci oferują regulowane ościeżnice, które możemy dopasować do szerokości ścian. Sama ościeżnica kosztuje w granicach 200-500 zł.

Pojedyncze, najbardziej standardowe drzwi z ościeżnicą możemy kupić za 500-700 zł. Im lepsze materiały, izolacja akustyczna i wykończenia, tym cena wyższa. Za solidne drewniane lub fornirowane drzwi bezprzylgowe zapłacimy ponad 2 tys. zł. Dodatkowy koszt to klamki i zamki. Ceny klamek – w zależności od och jakości – wahają się między 30 zł a nawet 400 złotymi.

Warto kupić komplet drzwi od razu z autoryzowanym montażem, ponieważ wówczas płacimy za drzwi z 8-procentowym (a nie 23-procentowym) VAT-em. Dodatkowo otrzymujemy kilkuletnią rękojmię. Ekipa bierze na siebie odpowiedzialność za pomiary i za transport. Przedstawiciel firmy mierzy otwór i przygotowuje dla nas wybrany wcześniej model, co gwarantuje, że będzie on odpowiednio dopasowany.
Pamiętajmy, że na zestaw kilkunastu drzwi z ościeżnicami wybranymi z katalogu czeka się od kilku nawet do kilkunastu tygodni. O ile wyboru modelu drzwi warto dokonać wcześniej (etap budowy, przed wykonaniem otworów i położeniem posadzek), o tyle dokładne wymiary otworów powinny być wykonane gdy dom jest gotowy, a posadzki położone.