Woda i kanalizacja – te dwa podłączenia wykonuje się w tym samym czasie a uzgodnienia w tej samej jednostce gminnej. Co więcej, za ścieki kanalizacyjne najczęściej płacimy według zużycia wodomierza.

Zanim zaczniesz budować

Doprowadzenie do działki wody i kanalizacji może sporo kosztować. W zależności od lokalizacji część kosztów zwróci nam gmina. Ile? To zależy od władz samorządowych, każda gmina ustala sobie takie koszty sama. W dużych miastach często otrzymuje się 100% zwrotu, ale tylko za doprowadzenie sieci do granicy, pozostałą część i tak trzeba finansować samemu. Jeśli woda i kanalizacja są odległe od działki to doprowadzenie kanalizacji może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sama woda jest o wiele tańsza, ale wtedy musimy zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnię. Jak zwykle dochodzą koszty projektów. Koszt projektu sieci zarówno na wodę jak i kanalizację to od 4 do 6 tysięcy złotych. Za projekt doprowadzenia sieci do naszego domu zapłacimy kolejne tysiąc złotych. W cenie projektów wliczone są już uzgodnienia z gminnymi jednostkami. Instalacje układane są poniżej linii zamarzania ze spadem w kierunku drogi.

Przed projektem

Analizując projekty zwróćcie uwagę gdzie znajdują się łazienki. Najtańsze w wykonaniu będą takie projekty, w których łazienka znajduje się bezpośrednio nad drugą łazienką. Najlepiej by sedesy również były jeden nad drugim. Wtedy do prowadzenia jest mniej instalacji. Jest to prostsze, tańsze i szybsze w wykonaniu. Warto sprawdzić czy projekt instalacji obejmuje wyjście wody do podlewania ogrodu. Zastanówcie się wcześniej, w których miejscach chcecie mieć wodę na zewnątrz. Przyda się nie tylko do podlewania, ale choćby do napełnienia letniego basenu. W niektórych gminach możliwe jest zainstalowanie na takich wyjściach subliczników służących do opomiarowania wody wydatkowanej wyłącznie do ogrodu. Zasadą jest, że posiadając wodę i kanalizację płacimy razem za oba media. Jeżeli będziemy mieć sublicznik podlewanie będzie znacznie tańsze, bo gmina nie doliczy nam do tej części zużycia opłaty kanalizacyjnej.

Przykry zapach

Aby go uniknąć stosuje się odpowiednie syfony lub specjalne rury wentylacyjne. Jeżeli nie macie w projekcie, poproście o dołożenie. Potem rozwiązanie problemu będzie dość drogie.

Spadki i zabezpieczenia

Spadek w kanalizacji powinien wynosić 2% w stronę sieci, a na działce znajdować musi się studzienka rewizyjna. W przypadku wodociągu, przewody mają jeszcze mniejsze spadki i układane są w linii prostej od sieci wodociągowej. Powinno się tak projektować ogród, tak aby w odległości jednego metra od wody nie było drzew ani elementów małej architektury w tym śmietników i altan. Rury trójwarstwowe układamy bezpośrednio w gruncie a polietylenowe w obsypce z piasku. Pamiętajmy, że muszą być wkopane poniżej 1,6 m, by nawet w czasie ostrej zimy woda nie zamarzała. Dodatkowo warto wiedzieć, że kostka brukowa jest bardzo złym izolatorem i jeśli rura idzie pod spodem to najlepiej wkopać ją jeszcze 20 centymetrów głębiej.

Kiedy podłączyć wod-kan

Przyłącza wody i kanalizacji wykonujemy po zakończeniu budowy stanu surowego otwartego. Powinniśmy też określić gdzie chcemy mieć wodomierz. Wcześniej jednak musimy zgodnie z projektem przygotować wyprowadzenia pod sieci. Potem będzie za późno.

 • Woda to niewielka rurka, ale przekroje rur kanalizacyjnych mają spore rozmiary:
 • 110 mm rury do przewodów pionowych i odprowadzenia od sedesów.
 • 75 mm – pozostałe piony
 • 50 mm – odgałęzienia od zmywaków, wanien, brodzików itp.
 • 40 mm krótkie połączenia np. przy umywalkach

Rury zazwyczaj wykonuje się z PVC i kosztują niewiele.

Kiedy nie ma kanalizacji miejskiej

Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Szambo

Można budować jedynie na terenach, gdzie nie ma kanalizacji. Nie dostaniemy pozwolenia kiedy nasza działka znajduje się na terenach zalewowych lub zagrożonych zalewaniem wodami opadowymi. Kiedy szambo jest mniejsze niż 10 metrów sześciennych nie potrzebujemy pozwolenia na budowę i wystarczy zgłoszenie. Odległość szamba od sąsiedniej działki lub drogi nie może być mniejsza niż 2 metry, a od okien i drzwi w domu 5 metrów.

Jeżeli mamy studnię sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo od osi studni ta odległość nie może być mniejsza niż 15 metrów. Zbiornik musi być szczelny i wykonywany jest z betonu lub tworzyw sztucznych. Obecnie coraz częściej szambo zastępuje się przydomowymi oczyszczalniami chyba, że działka jest zbyt mała by można wykonać oczyszczalnię.

Przydomowa oczyszczalnia

Jedną z zalet oczyszczalni jest to, że działają ona praktycznie samoczynnie i nie wymagają bieżącego nadzoru. Wiele jest rodzajów oczyszczalni.

Podstawowe odmiany to:

 1. Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym – instalowana jest wyłącznie na dużych działkach o bokach 60 do 90 metrów. Zasadą działania jest tu drenaż wykonany z podziemnych rur wraz z osadnikiem gnilnym, w którym zachodzi wstępne oczyszczanie.
 2. Oczyszczalnia z filtrem gruntowo-roślinnym – do oczyszczania służą korzenie specjalnych roślin takich jak trzciny, które odżywiają się składnikami zawartymi w ściekach.
 3. Oczyszczalnia ze złożem biologicznym – ścieki przepływają tu przez specjalną warstwę filtracyjną w tym włókna tekstylne. Wszystko odbywa się w zamkniętym zbiorniku więc w tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj gleby na działce. Praca oczyszczalni wspomagana jest elektrycznie i jej średnie zużycie to 1 kWh na dobę. Polecana jest na mniejsze działki bo zajmuje od 6 do 20 metrów kwadratowych.
 4. Oczyszczające krążenie (fitoreaktor) – zajmuje jeszcze mniej miejsca bo około 9 metrów kwadratowych. Oczyszczanie odbywa się w zamkniętym zbiorniku przysypanym ziemią. Na zbiorniku można posadzić rośliny, które staną się częścią ogrodu. Osadnik jest tu trzykomorowy, a dodatkowym elementem jest tak zwana pompa mamucia. Ze względu na stopień skomplikowania technologicznego jest droższy on innych rodzajów oczyszczalni, ale jego cena powoli spada. Plusem jest wysoka jakość uzdatniania wody aż do II klasy czystości.
 5. Bioreaktor z osadem czynnym – proces czyszczenia przeprowadzany jest za pomocą drobnoustrojów. Cały proces odbywa się automatycznie. Urządzenie nie wymaga specjalnych warunków glebowych.
Odległości od obiektów i mediów wyglądają następująco:
 • 2 m od granicy działki lub drogi,
 • 3 m odległości drenażu od drzew,
 • 5 m od drenażu do budynku gospodarstwa domowego,
 • 30 m od studni z wodą pitną do poletka, na którym ułożone są dreny,
 • 15 m od oczyszczalni do ujęcia wody pitnej (studni),
 • 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych,
 • 0,8 m od kabli energetycznych,
 • 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.