Minimalizm jest bardzo męski, choć cenią go też estetki płci pięknej. Istotą jest oszczędność formy, rezygnacja z ozdobników i – jak sama nazwa wskazuje – minimalizm w doborze przedmiotów we wnętrzu.

Minimalizm nie znosi wielobarwności – uwielbia za to biel i czerń, a także kolory naturalne, takie jak brązy i szarości. Dodatkowy kolor można wprowadzać, ale konsekwentnie trzeba się go później trzymać. W minimalistycznym wnętrzu świetnie sprawdzi się czerwona czy żółta plama jako kontrast do pozostałych wyciszonych barw.

Źródła stylu minimalistycznego leżą w Japonii, a kluczowe hasła, które go określają to prostota, perfekcja i czystość formy. Główna zasada brzmi “less is more”. Charakterystyczne dla tego stylu są zdecydowane, ascetyczne kształty i pozbawione ozdób meble. Często rezygnuje się z uchwytów, odpowiednio profilując krawędzie drzwiczek. We wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym nawet akcesoria powinny być proste i szlachetne w formie. Przedmioty codziennego użytku znikają sprytnie poukrywane w wnętrzach szafek – tutaj nie ma miejsca na chaos. Dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów.

Minimalistyczne wnętrza cechuje również przestronność. Przez zachowanie przestrzeni styl ten jest wyjątkowo współczesny – pozwala odetchnąć w domowym wnętrzu od pstrokacizny ulic i hipermarketowych półek. Kompozycja powstała z przestrzeni i czystych form jest tez świetnym tłem dla designerskich mebli czy dodatków. Taki styl dobrze łączy się też z nowoczesną techniką. Duża plazma, elektronika i meble pokryte lśniącym laminatem to idealny komplet dla miłośników stylu high-tech.

Minimalizm zakradł się zarówno do salonów, łazienek jak i kuchni. Kuchnie są coraz częściej otwarte na salon, a przy ich urządzaniu korzystamy z takich materiałów jak szkło, kamień, stal lub aluminium. Sprzęt AGD jest zabudowany, a fronty kuchenne są lakierowane lub szklane. Blaty występują w kolorze aluminium lub są zrobione z materiału typu CORIAN, pod którym – dążąc do jak największego ukrycia zbędnych elementów – podwieszamy komorę zlewozmywaka. Bateria najlepiej prezentuje się wychodząc wprost z blatu kuchennego. Nowoczesne okapy również zmieniły swoją postać, często przyjmując formę ekranu lub szklanej tafli.

Minimalistyczny styl sprawdzi się przy aranżowaniu współczesnych mieszkań i przestrzeni postindustrialnych typu lofty. Proste i zarazem funkcjonalne meble oraz liniowe struktury, o męskim charakterze są bardzo uniwersalne.