Osłony zewnętrzne okien mają chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Obecnie, gdy tak coraz bardziej popularne są energooszczędne rozwiązania, warto wiedzieć, że skutecznie chronią nasz dom przed utratą ciepła. To istotne szczególnie w nowoczesnych domach z dużymi przeszkleniami. Rolety i żaluzje mogą też zabezpieczać go przed włamywaczami. Szeroki wybór osłon, a także nowinki technologiczne sprawiają, że stają się ciekawym dodatkiem wygodnym w codziennym użyciu.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe?

To dwa różne rozwiązania, ale mają kilka cech wspólnych. Zarówno jedne, jak i drugie dopasujemy do okien o różnym kształcie i wymiarach. Jeśli zaplanujemy ich montaż podczas budowy, skrzynki można z łatwością ukryć nad oknami, wówczas tworzą z elewacją jednolitą płaszczyznę. Obie osłony wykonane są z aluminium odpornego na czynniki atmosferyczne, dodatkowo zabezpieczane są trwałymi lakierami.

Rolety i żaluzje tworzą płaszczyznę, która spowalnia przenikanie ciepła. Przy temperaturze 35°C na zewnątrz, możemy skutecznie obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o 10°C. W podobnym stopniu obie osłony chronią okna przed zimnem, hałasem, deszczem i zaciekami, a także kurzem i pyłkami, są więc polecane dla alergików. Dodatkowo możemy zamontować moskitiery, chroniące przed owadami. Obie osłony będą odstraszały włamywaczy, ale to tylko wybrane rolety spełniają szereg wymogów, dzięki czemu otrzymują niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Rolety i żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub pilotem (a także opcjonalnie telefon, tablet, stacja pogodowa), są funkcjonalne i łatwe w obsłudze. Możemy zintegrować je z zegarem sterującym albo ze wskaźnikami pogodowymi. Jeśli nasłonecznienie będzie duże – osłony same się zamkną, gdy słońce zajdzie – zwiększą dostęp światła (i ciepła) do domu. Możemy też ustawić automatyczne zamykanie rolet lub żaluzji przy dużym wietrze.

Rolety

To najbardziej popularna z osłon zewnętrznych, znana i stosowana od wielu lat. Najważniejszą zaletą rolet jest zaciemnianie pomieszczenia w 100 procentach, dają więc możliwość całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego. Dają komfortowe warunki do odpoczynku, ciszę nawet przy ruchliwej ulicy. Nie ma jednak możliwości sterowania promieniami słonecznymi, jest tylko opcja całkowitego odsłonięcia i pełnego lub częściowego zasłonięcia (góra/dół).

Rolety zatrzymują we wnętrzu do 40 procent ciepła, ponieważ ich aluminiowe pancerze wypełnione jest specjalną pianką poliuretanową. Można wybrać jedna z trzech wysokości profilu, im profil jest wyższy – tym termoizolacyjność większa. Rolety chronią też przed hałasem, zmniejszają natężenia dźwięków nawet o 14 dB.

Rolety antywłamaniowe – nie każde rolety zewnętrzne – choć wyglądać mogą bardzo solidnie – są antywłamaniowe. Od zwykłych różnią się budową i zabezpieczeniami. Wewnątrz pancerza, zamiast pianki, umieszczana jest twarda żywica poliestrowa. Dzięki niej płaszcz rolety jest mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, listwa końcowa jest szersza i wyposażona z zabezpieczenie antywyważeniowe.

Rolety antywłamaniowe cechuje się atestami i oznakowana jest symbolem RC (skala od 1 do 6). Już rolety z oznaczeniem RC1 i RC2 wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne i spełniają funkcję skutecznego zabezpieczenia przed włamywaczami w oknach domów jednorodzinnych.
Ponieważ rolety antywłamaniowe to spory koszt, warto instalować je przede wszystkim na parterze.

Żaluzje fasadowe

To wciąż zdecydowanie rzadziej wybierane osłony zewnętrzne. Jednak przekonuje się do niej coraz więcej inwestorów. Żaluzje nadają bryle lekkości, czego nie można powiedzieć o dość masywnych i ciężkich roletach. Zapewniają niebanalny efekt wizualny, producenci polecają je do nowoczesnych domów jako bardziej eleganckie niż rolety.

Składają się z lekkich aluminiowych lamel, dostępnych w czterech kształtach i szerokościach: przypominających literę C, Z, F lub S. Szerokości lamel zależą od rodzaju żaluzji i mogą mieć odpowiednio: 65 mm, 70 mm, 80 mm i 90 mm. Ciężar żaluzji to ok. 2-3,5 kg na mkw. Dostępne są w szerokim wachlarzu kolorów -polakierowane aluminium z palety RAL.

Bardzo łatwo montuje się je do: ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Doceniają możliwość ustawienia stopnia przenikania światła. Możemy więc ograniczyć nasłonecznienie pomieszczenia, ale wciąż widzieć, co dzieje się na zewnątrz. Producenci chwalą się płynnym sterowaniem żaluzją (otwieranie i zamykanie) w zakresie 90 i 180 stopni. Żaluzje są popularne w nowoczesnych domach z dużymi przeszkleniami, których właściciele cenią doświetlenie wnętrz.
Brak całkowitego zamknięcia powoduje, że tylko w małym stopniu chronią pomieszczenie przed utratą ciepła, ale latem skutecznie chronią przed nadmiernym nagrzaniem. Mają też zwiększoną – w porównaniu do rolet – odporność na wiatr. Zawdzięczają to konstrukcji i technologii blokowania lamel. Producenci najtrwalszych żaluzji zaznaczają, że ich żaluzje wytrzymają wiatr do 10 stopni w skali Beauforta.

Żaluzje nie wytłumią tak skutecznie jak zamknięta roleta hałasu, ale dzięki zastosowaniu lamel akustycznych, obniżymy natężenie dźwięków. System rygli w żaluzjach antywłamaniowych działa na tej samej zasadzie, co w roleta antywłamaniowych. Jednak żaluzje nie gwarantują tak dobrej ochrony, co solidne i sprawdzone przez lata rolety.

Nowoczesne rolety z funkcją żaluzji

Na rynku pojawiło się też nowe rozwiązanie, łączące główne zalety obu osłon. Są to rolety elektryczne z ruchomymi piórami. Są więc jednocześnie żaluzjami fasadowymi, a dodatkowo mają zabezpieczenia antywłamaniowe. Wyeliminowano więc ograniczenie rolet, które nie dawały możliwości sterowania nasłonecznieniem.

Jakie ceny?

Ceny rolet kształtują się już od 150 do 400 zł (za 1 mkw, bez montażu). Za antywłamaniowe, wzmocnione egzemplarze RC1- sterowane ręcznie – musimy zapłacić 250-500 zł. Rolety RC1 z napędem elektrycznym to już koszt ponad 700 zł. Jeśli zależy nam na większej ochronie – rolety z atestem C2 – musimy być przygotowani na wydatek rzędu 1200-1500 zł.
Żaluzje fasadowe to droższa wersja osłon niż rolety. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 300 zł. Napęd elektryczny to dodatkowy koszt co najmniej 200-300 zł. Jeśli chcemy zamontować elektrycznie sterowane żaluzje na kilka dużych okien tarasowych musimy liczyć się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych. Rolety z funkcję żaluzji to najdroższe obecnie na rynku rozwiązanie, dlatego nie jest jeszcze popularne.