Od kilku lat zdecydowanym faworytem w dekorowaniu wnętrz są rolety. Dają zdecydowanie większe możliwości ciekawych aranżacji, wybrać możemy z niezliczonych kolorów i wzorów.

Jednak żaluzje wciąż mają swoich fanów, tym bardziej że na rynku pojawiły się nowe rodzaje materiałów – drewno, bambus czy materiały skóropodobne. Wybierając wewnętrzna osłonę okien kierujmy się naszymi upodobaniami, a także funkcją jaką w danym pomieszczeniu powinny spełniać.

Rolety

Rolety to ciekawa i bardzo funkcjonalna alternatywa dla zasłon i firanek. Mogą być jasne, lekkie, wykonane z ażurowych materiałów albo ciężkie, ciemne i nadające wnętrzu bardzo elegancki i poważny wygląd. Można ozdobić nimi zarówno nowoczesne, minimalistyczne pomieszczenia, jak i stylowe, tradycyjne wnętrza.

osłony okienne

Foto: www.pixabay.com

Do nowoczesnych wnętrz pasują wszelkiego typu proste rolety, w stonowanych, jasnych lub ciemniejszych barwach. Są estetyczne, wyglądają lekko i dostępne są w różnych kolorach. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie rolety dzień/noc (duolight), które pozwalają na dowolną niemal regulację stopnia przepuszczania światła. Charakteryzują się poziomymi pasami i dwoma rodzajami tkaniny – jedna przepuszcza światło, a druga nie. Dzięki specjalnemu mechanizmowi, pasy zaciemniające zachodzą na siebie, dzięki czemu możemy regulować dopływ światła do pomieszczenia. Gdy potrzebujemy większego urozmaicenia, warto zastanowić się nad roletami rzymskimi (składają się w harmonijkę). W tym przypadku do wnętrz możemy wybrać różne materiały, wzory i kolory. Dla fanów zdobnych osłon są rolety weneckie (dodatkowo marszczone), pasują głównie do klasycznych wnętrz.
Pamiętajmy, że rolety można dodatkowo ozdobić elementami dekoracyjnymi, jak wymyślny sznurek czy koraliki. Wśród młodzieży lubiane są rolety z nadrukami fotograficznymi.

Wybierając rolety, możemy przebierać w materiałach. Może być to len, bawełna, włókna syntetyczne czy naturalne jak bambus. Popularne są dziś takie, które na zewnątrz pokryte są specjalną warstwą perłową. Odbija ona promienie słoneczne, dzięki czemu nie musimy martwić się o nagrzewanie ciemnego materiału, który odda ciepło do wewnątrz.

osłony okienne

Foto: www.pixabay.com

Nowoczesne rolety wykonane są z materiałów, które nie blakną, nie przepuszczają światła, są odporne na pomięcie czy wilgoć. Rolety z impregnowanego poliestru są odporne na brud i łatwe do czyszczenia. Rolety rzymskie najlepiej zdjąć i uprać w praniu ręcznym. Rolety dzień/noc najłatwiej czyścić odkurzaczem.

Ceny rolet

Ceny rolet w zależności od materiału i rodzaju, a także sposobu montowania (do ściany lub okna) są bardzo różne. Zaczynają sie juz od 80-100 zł (za 1 mkw – proste rolety z materiału syntetycznego lub lekkie bambusowe), do nawet 500 zł za solidne rolety rzymskie z bawełny.
A może tradycyjne żaluzje?

Żaluzje dają nam możliwość dowolnego sterowania intensywnością i kątem wpadania promieni słonecznych. Możemy je obracać o 180 stopni. To niezmiennie ich główna zaleta. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tej funkcji, żadna roleta nie zastąpi żaluzji.

Wykonane z aluminium żaluzje są już niemodne, tym bardziej, że bardzo szybko nagrzewają sie w słońcu i oddają ciepło do pomieszczenia. Stosowane są dziś niemal wyłącznie w biurach lub industrialnych wnętrzach. W nowoczesnych domach montuje się – dające więcej przytulności – żaluzje drewniane lub bambusowe (na linkach lub tasiemkach). Dostępne są też żaluzje z materiałów skóropodobnych. Żaluzje często dobierane są do pięknych drewnianych okien właśnie po to, by niczym dodatkowo ich nie osłaniać. Jeśli wybierzemy tworzywo sztuczne, lamele żaluzji zapewne pokryte będą specjalnym lakierem z filtrem UV.

osłony okienne

Foto: www.pixabay.com

Decydując się na żaluzje, możemy skorzystać z szerokiej gamy kolorów. Dopasujemy je do niemal każdego okna. Żaluzje są najczęściej tańsze od rolet, choć za solidne drewniane żaluzje (lamelki 50 mm wykonane z naturalnego drewna, pokryte lakierobejcą) zapłacimy nawet 350 zł. (1 mkw).
Wadą żaluzji jest ich czyszczenie, choć producenci proponują coraz to nowsze sposoby usuwania kurzu, gromadzącego się na lamelach, m.in. specjalne rękawiczki lub szczotki. Żaluzje, przez gromadzenie kurzu, nie są polecane alergikom.