Dom o powierzchni użytkowej 160 metrów kwadratowych architekci z Wrocławia zbudowali za 300 tysięcy złotych.

Do budowy użyto tradycyjnych materiałów takich jak drewno, cegła i tynk. Na elewacji wykorzystano drewno modrzewiowe, pomalowane na czarno. Zdecydowano się na prostą bryłę z dachem dwuspadowym. Założeniem architektów Agnieszki Zając i Artura Toboły z pracowni GRID było takie wkomponowanie bryły w przestrzeń by nie zaburzać i nie dominować zabudową nad sąsiedztwem.

Podstawowym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie umieścić dwie niezależne funkcje – dom oraz naszą pracownię. Przyjęty układ zakładał budowę niezależnej parterowej pracowni połączonej tarasem z budynkiem mieszkalnym. Bryły budynków połączyliśmy drewnianym parkanem który dzieli działkę na 2 strefy: prywatny południowo-wschodni ogród i otwartą od zachodu część frontową – komentują projekt sami autorzy.

tani dom

Foto: GRID Architekci

tani dom

Foto: GRID Architekci

W środku zdecydowano się na industrialne wykończenie, bez tynków na elementach konstrukcyjnych, wykorzystując beton do wykończenia podłóg. Wrażenie przestrzeni pogłębia biel nietynkowanych ścian. Wykorzystano także możliwość doświetlenia pokoju dziennego za pomocą okien i przeszklonych drzwi usytuowanych na różnych ścianach.

Dom nagrodzony został w konkursie Piękny Wrocław. Wybudowano go metodą gospodarczą w miejscowości Osobowice, koło Wrocławia.