Prawie każda osoba budująca dom zastanawia się ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Największym wydatkiem jest zawsze ogrzewanie, warto więc zastanowić się jak obniżyć koszty zanim jeszcze zaakceptujemy projekt budowlany.

Dom jest jak człowiek

Podstawową ochroną przed niskimi temperaturami jest prawidłowe ocieplenie. Obowiązują tutaj bardzo podobne zasady do tych, którymi kierujemy się sami wychodząc w mroźne dni na zewnątrz. Zakładamy ciepłą czapkę, buty i ubieramy się na tak zwaną cebulkę.

Docieplaj dom a nie grunt pod spodem

Zgodnie z normami, minimalne ocieplenie standardowym styropianem pod podłogą wynosi 10 centymetrów. Dla domów energooszczędnych wskaźnik ten został zwiększony do 20 centymetrów. W ten sposób otrzymujemy gwarancję, że ciepło wytwarzane w domu nie przeniknie do gruntu nawet w czasie ostrych mrozów, czyli wtedy kiedy najwięcej wydajemy na ogrzewanie. Dodatkowo taka grubość ocieplenia jest zalecana przez instalatorów montujących systemy ogrzewania podłogowego, które jest coraz częściej stosowane, szczególnie na parterach. Jeżeli budujemy dom w systemie tradycyjnym, czyli cegła porotherm plus ocieplenie, to zakłada się, że minimalna grubość styropianu powinna wynosić 15 centymetrów. Tyle przewidują normy, ale znów dla domów energooszczędnych przyjmuje się, że wskaźnik ten powinien wynosić 20 centymetrów.

Dach jak ciepła czapka

Powietrze cieplejsze jest lżejsze i właśnie dlatego unosi się do góry. Często zdarza się, że nieprawidłowo wykonane i zaprojektowane dachy powodują duże straty ciepła. Można tego uniknąć stosując nie tylko 30 centymetrową warstwę styropianu lub wełny mineralnej, ale też izolując dach przy pomocy pianki uszczelniającej. Jej struktura powoduje, że zabezpieczane są wszelkie otwory i prześwity. Podsumowując: w ociepleniu energooszczędnym stosujemy zasadę 20 cm dół, 20 cm elewacje, 30 cm dach.

Straty ciepła
  • za największe straty ciepła odpowiada dach to aż 30%
  • na drugim miejscu są ściany i stanowią 20%
  • złe ocieplenie podłogi to 10%

Jak widać, ocieplenie odpowiada za większość strat energetycznych, wartość ta wynosi aż 60%

Pozostałe elementy też nie są bez znaczenia.

  • okna odpowiadają za 15 % utraty ciepła
  • ten sam wskaźnik 15 % ma wentylacja
Mostki termiczne, czyli co?

Pozostałe 10 % to tak zwane mostki termiczne, czyli miejsca, które nie są otoczone materiałem ocieplającym, co powoduje utratę ciepła. Najwięcej tego typu strat występuje przy wszelkich łączeniach oraz balkonach i tarasach. Pamiętajmy by projektując balkon docieplić go ze wszystkich stron, nie tylko z góry i dołu, ale także po linii bocznych krawędzi. Wtedy nie będzie żadnego miejsca przez które ucieka ciepło.

Energooszczędne okna – nowe normy budowlane

Nieszczelne okna to strata energii szczególnie w mroźne dni. Ciepło ucieka wtedy całą powierzchnią i może spowodować wzrost rachunków za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent. Dlatego bardzo istotne przed zakupem okien jest sprawdzenie współczynnika przenikania ciepła Uw. Jest to ilość mocy przenikającej przez okno o powierzchni jednego metra przy różnicy temperatur pomiędzy otoczeniem na zewnątrz i tym co jest wewnątrz o jeden stopień Kelwina. Z roku na rok przepisy są coraz bardziej rygorystyczne.

Do końca 2013 roku wskaźnik Uw wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Od początku roku 2017 norma ta wynosi 1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2k dla okien połaciowych. Jeszcze wyższe wymagania zostaną postawione od 1 stycznia 2021 roku i wyniosą 0,9 W/m2K dla okien pionowych i 1,1 dla okien połaciowych. Zasada jest prosta. Im niższy współczynnik Uw tym okno jest bardziej energooszczędne. Już teraz normy spełniają jedynie okna trzyszybowe wypełnione gazem. Najczęściej do wypełniania okien stosuje się argon. Istotne jest także właściwe osadzenie okien, najlepiej z uszczelnieniem czyli „ciepłym montażem”. Tutaj nie ma innego wyjścia niż zlecenie tej czynności wyspecjalizowanym ekipom. Warto sprawdzić czy nasz instalator został autoryzowany i przeszkolony przez wybranego przez nas producenta.