Ponad stumetrowe przestrzenie mieszkalne usytuowane zazwyczaj w dawnych obiektach fabrycznych w centrach miasta stają się powoli najbardziej pożądanymi adresami do zamieszkania.

Urok loftów od dziesięcioleci doceniali artyści. Unikatowa tkanka urbanistyczna, duże przeszklenia i ponad trzymetrowa wysokość lokali przyciągały indywidualistów. Prawdziwa cegła a na podłodze beton, który służył kiedyś za podłogę dla maszyn pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych wnętrz. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja, bardzo często w centrach dużych miast.

Jednym z takich przykładów są neogotyckie lofty nad Odrą w sercu Wrocławia. Powstają na bazie rewitalizacji najstarszego wrocławskiego szpitala. Restauracja zabytków rozpoczęła się od obiektu „Przy fosie” gdzie zaprojektowano 56 luksusowych apartamentów. Najbardziej znanymi polskimi loftami jest Centrum Praskie Koneser w Warszawie. To teren dawnej wytwórni wódek „Koneser” z zabytkowym budynkiem Mennicy Państwowej z 1897 roku. Cały projekt otrzymał nagrodę za najlepszy projekt mieszkaniowy w kategorii „Zabudowa zgodna z zasadą zrównoważonego rozwoju”.

Loftami stoi Łodź. Niegdyś największe zagłębie polskiego włókiennictwa, a potem centrum produkcji papierosów. Właśnie w dawnych zakładach tkackich zaadoptowanych później na hale fabryczne Łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierosów powstał Tabaco Park. W dziewiętnastowiecznym, czterokondygnacyjnym budynku umieszczono 99 mieszkań o powierzchni od 29 do 220 metrów kwadratowych. Wzrok przykuwa czerwonoceglasta faktura elewacji i duże okna ze szprosami zaczynające się od poziomu podłogi. Budynek zwieńczono nowoczesnym, postmodernistycznym cokołem z balkonami.

loft

Foto: Lofty w Łodzi, Tobaco Park, Arche Deweloper

Kilka lat temu wyprzedały się niemal na pniu lofty na krakowskim Zabłociu. W zamienionym w luksusowe mieszkania i biura dawnym Młynie Ziarno z pietyzmem odnowiono detale architektoniczne takie jak metalowe konstrukcje i sklepienia. Kontrastują one z przeszkleniami i cichobieżnymi windami. Na dachu budynku stworzono taras dla mieszkańców. Nowością na polskim rynku było zaoferowanie nabywcom standardu wykończenie „pod klucz” z meblami, oświetleniem i sprzętem AGD i RTV. Wszystkie te przykłady wskazują na to, że wzorem zachodnioeuropejskich miast, zamiast burzyć dawne budowle, dużo lepiej je odrestaurować i nadać im nowe życie.