Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie lub zbudować dom? Sprawdź, które miasta są najlepiej oceniane przez ekspertów.

W ogłoszonym Globalnym Rankingu Miast przygotowanym przez firmę doradczą A.T. Kearney jedynym wysoko notowanym miastem z Polski jest Warszawa. Znalazła się na 54 pozycji. W rankingu oceniana jest aktywność gospodarcza, dostęp do informacji, jakość kapitału ludzkiego, co przekłada się na rynek pracy, dostęp do kultury i zaangażowanie polityczne. Liderami zestawienia są: Nowy Jork, Londyn i Paryż. Bardzo wysoko uplasowała się Praga.

Atrakcyjność miast przekłada się bezpośrednio na ceny nieruchomości i gruntów. Na Manhattanie średnia cena metra kwadratowego wynosi około 1700 dolarów, czyli w przeliczeniu 68 000 zł za metr kwadratowy. Najdroższy apartament przy Central Parku o powierzchni 650 metrów kwadratowych został ostatnio sprzedany za 35 mln $. W Warszawie średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym wynosi 7754 zł za metr kwadratowy. Nieco taniej jest w Krakowie i Wrocławiu. W Krakowie jest to odpowiednio 7205 zł, a we Wrocławiu 6488 zł. W zestawieniach poza Warszawą dobre oceny mają właśnie te dwa miasta.

W rankingu Tholons Services Globalization City Index Kraków w kategorii miast oferujących najlepsze warunki do rozwoju międzynarodowych usług zajął ósme miejsce na świecie. To też ma znaczenie dla rynku mieszkaniowego, bo duża ilość tymczasowych pracowników mocno wpływa na rynek wynajmu mieszkań.

Warto zbudować dom i kupić mieszkanie

Ceny mieszkań w największych polskich miastach w relacji do cen w podobnych aglomeracjach w zachodniej Europie są nadal relatywnie tanie. Lepsze są też wskaźniki rentowności osiągane z wynajmu. Wszystko dlatego, że w Polsce nadal brakuje ponad milion mieszkań. Różnicą jest brak rozbudowanych przedmieść z osiedlami domów jednorodzinnych. Nadal wybudowanie własnego domu jest w Polsce średnio dwa razy tańsze niż w bogatych krajach Europy. Nowym zjawiskiem w Polsce jest rozciągnięcie terenów pod budowę domów na przedmieścia. Zjawisko to już dawno zaistniało w wysoko rozwiniętych krajach. Powszechne są całe podmiejskie dzielnice w Stanach Zjednoczonych. Tego typu zabudowa stanowi ważny fragment rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgi czy Niemczech. O ile dom na przedmieściach Krakowa można dzisiaj kupić już za około 400 do 600 tys. zł, o tyle podobny dom na przedmieściach niemieckiego Essen kosztuje minimum dwa razy tyle. Związane jest to przede wszystkim z tanią siła roboczą w Polsce oraz niższymi cenami gruntów.