Bardzo częstym problemem przed którym stają młode rodziny jest konieczność zmiany podziału i rearanżacji wnętrz posiadanego lokalu.

Powodem może być powiększenie się rodziny lub potrzeba posiadania dodatkowego pomieszczenia do pracy wykonywanej w domu. Wówczas przydatna może okazać się pomoc architekta, który zaproponuje zmianę układu funkcjonalnego pomieszczeń i dostosuje ich rozkład do indywidualnych potrzeb właściciela mieszkania.

Dodatkowe pomieszczenie może zostać przeznaczone jako pokój dla dziecka lub jako miejsce wydzielone do pracy. Pomysłów na wyodrębnienie dodatkowych pomieszczeń w otwartej przestrzeni posiadanego mieszkania jest wiele. Wymaga to jednak kreatywności i pomysłowości w poszukiwaniu nowych rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych.

Jednym ze możliwych sposobów jest zmiana funkcji istniejących pomieszczeń np. poprzez przeniesienie kuchni do pokoju dziennego w formie aneksu kuchennego, pozwalające na uzyskanie dodatkowego pokoju w miejscu kuchni. Nie zawsze jednak jest to możliwe ze względu na brak możliwości podłączenia aneksu kuchennego do istniejących pionów instalacyjnych w budynku.

W przypadku, gdy dysponujemy dużym pokojem dziennym z dwoma oknami, warto rozważyć możliwość jego podziału poprzez wydzielenie z jego obszaru dodatkowego pokoju. Można to zrealizować poprzez postawienie pełnych ścianek działowych. Jest to dobre rozwiązanie gdy potrzebujemy w pełni wydzielonego pomieszczenia np. gabinetu lub dodatkowej sypialni.

Jeżeli pokój dzienny nie posiada podwójnego zestawu okien, można zastosować inne rozwiązanie jakim jest wydzielenie dodatkowego pomieszczenia za pomocą przegrody w formie przeszklonej ścianki działowej. Rozwiązanie to pozwoli na uzyskanie częściowo wydzielonej powierzchni, równocześnie zapewniając dostęp światła dziennego do pokoju. Częściowo wydzielone pomieszczenie może służyć np. jako sypialnia rodziców lub miejsce do pracy.

Prezentowane na zdjęciach rozwiązania zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego.

www.ppa.com.pl