Eksperci wskazują, że wybór projektu domu to zwłaszcza domena kobiet. Na mężczyznach spoczywają głównie kwestie finansowe i techniczne. Jednak kobiety nie poprzestają wyłącznie na samym wyglądzie budynku, liczą się dla nich funkcjonalne rozwiązania oraz wygoda całej rodziny. Na co w projekcie domu zwracają uwagę kobiety?

Pierwsze wrażenie

Z doświadczenia pracowni HomeKONCEPT wynika, że to właśnie kobiety stoją za wyborem konkretnego projektu domu. Wprawdzie mężczyźni biorą w całym przedsięwzięciu czynny udział, jednak ostatnie słowo leży po stronie Pań.

Dla kobiet ważna jest przede wszystkim estetyka budynku, kolorystyka elewacji oraz zgodność z aktualnie panującą modą. Częściej wybierają one fasadę w jasnych odcieniach, mile widziana jest biel oraz szarości. Podobają im się nowoczesne, a zwłaszcza ponadczasowe i eleganckie domy. – Kobiety są zdecydowanie bardziej niż mężczyźni zainteresowane wyglądem przyszłego domu, dlatego najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie zrobi na nich dany projekt – zauważa Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Mężczyźni z reguły zwracają uwagę na inne rzeczy, takie jak koszty budowy, wielkość domu czy kwestie techniczne np. instalacje energooszczędne, a na spotkania dotyczące wyboru projektu przychodzą często z Paniami – dodaje.

To kobiety wybierają projekt domu

Foto: HomeKONCEPT

Funkcjonalna przestrzeń

Mimo tego, że kobiety dużą wagę przywiązują do samego wyglądu budynku, nie bez znaczenia pozostaje dla nich funkcjonalność. Dom wybierany przez kobietę musi być przede wszystkim wygodny i komfortowy. Wnętrza powinny być jasne i ustawne, a liczba pokoi dostosowana do wielkości rodziny. Kobieta dba o to, aby każde z dzieci miało swoją sypialnię, a dom był podzielony na część dzienną i nocną, tak aby mieszkańcy wzajemnie sobie nie przeszkadzali.

W otwartej strefie dziennej najczęściej mieści się salon połączony z kuchnią i jadalnią. To właśnie kuchnia jest dla kobiety jednym z najważniejszych pomieszczeń, takim sercem domu. Powinna ona posiadać wygodne blaty robocze oraz dużą liczbę szafek i skrytek, aby pomieścić wszystkie sprzęty i naczynia. Najlepiej, żeby widok z kuchni był zlokalizowany na wejście do domu. – Jeżeli chodzi o łazienkę, to w domach dwukondygnacyjnych kobiety chcą mieć  na poddaszu minimum jedną dużą łazienkę, a na parterze jedną mniejszą. Popularnością cieszą się też tzw. salony kąpielowe, które pełnią funkcję domowego SPA – mówi właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Marzeniem każdej kobiety jest przestronny salon z wygodnym zestawem wypoczynkowym, strefą telewizyjną oraz wydzieloną jadalnią. Z salonem powinien sąsiadować  taras słoneczny, który dodatkowo podnosi atrakcyjność budynku, a w czasie ładnej pogody jest ulubionym miejscem spotkań całej rodziny.
Co do garażu, Panie chętniej wybierają domy z wbudowanym garażem 1 lub 2-stanowiskowym. Podkreślają przy tym wygodę przenoszenia zakupów z samochodu do domu bez wychodzenia na zewnątrz – zauważa właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Pomieszczenia dodatkowe

Kobiety bardzo cenią sobie w domu pomieszczenia dodatkowe, które ułatwiają utrzymanie porządku. Przy kuchni najczęściej lokalizuje się spiżarnię, aby wszystkie niezbędne przetwory mieć pod ręką podczas przygotowywania posiłków. W budynku musi znajdować się także kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Coraz chętniej Panie wybierają również domy z osobną, wydzieloną pralnią. – Za sprawą kobiet standardem w domach jednorodzinnych stała się garderoba. Żadna kobieta obecnie nie wyobraża sobie nowego domu bez garderoby, a czasami nawet dwóch czy trzech – komentuje Marcin Śniegowski.

Pomimo tego, że budowa domu to przeważnie wspólna decyzja obojga partnerów, to jednak ostateczny głos na etapie wyboru projektu należy głównie do kobiet. To one czuwają nad liczbą oraz odpowiednim rozkładem pomieszczeń, tak aby sprostać oczekiwaniom pozostałych członków rodziny. Doceniają pomieszczenia dodatkowe, które pozwalają utrzymywać w domu porządek oraz miejsca rekreacji takie jak taras wypoczynkowy połączony z ogrodem. Domy projektowane z myślą o kobietach muszą zachwycać swoim wyglądem, ponieważ często to właśnie od pierwszego wrażenia będzie zależała ich późniejsza budowa.

Autor: HomeKONCEPT