Przedpokój jest pierwszym wnętrzem, z którym mamy styczność przy wejściu do mieszkania, stanowi więc jego część reprezentacyjną i oferuje zapowiedź ogólnego wyglądu całego mieszkania.

Jego odpowiednie zaaranżowanie będzie miało wpływ na dalsze postrzeganie wnętrz, warto więc poświęcić przy jego urządzaniu równie dużo uwagi, co podczas projektowania sypialni, salonu czy kuchni. Odpowiednia aranżacja przedpokoju może stanowić nie lada wyzwanie, gdyż pomieszczenia te są zazwyczaj nieustawne, małe, wąskie i ciemne. Istnieją jednak sposoby, aby wnętrze przedpokoju stało się funkcjonalne i wygodne.

Nowoczesny przedpokój powinien sprawiać wrażenie przestronnego i jasnego, jednak podczas jego urządzania warto pamiętać, aby zachować spójność wystroju wnętrza z resztą pomieszczeń. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, należy je odpowiednio zagospodarować – w każdym przedpokoju muszą znaleźć się podstawowe elementy takie jak lustro, wieszaki na okrycia wierzchnie, szafka na buty i schowki na szaliki, czapki i rękawiczki. Jeżeli jest taka możliwość, to należy dodać też szafkę i siedzisko, które będzie pomocne przy zakładaniu butów. Ważną kwestią każdego przedpokoju jest jego funkcjonalność i swoboda poruszania się – należy odpowiednio dobrać i ustawić sprzęty, aby jej nie utrudniały. Przy aranżacji wnętrza przedpokoju warto rozważyć skorzystanie z pomocy architekta lub projektanta wnętrz.

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

Ściany

Wrażenie większej przestronności przedpokoju można osiągnąć stosując jasne i gładkie materiały do wykończenia ścian. Wnętrze w przedpokoju jest narażone na częste zabrudzenia i uszkodzenia, więc do malowania ścian należy wybrać farby o wysokiej odporności na ścieranie. Dobrym elementem wykończenia chroniącym ściany przed uszkodzeniami jest zastosowanie drewnianych paneli boazeryjnych lub zamontowanie okładziny np. z płyt korkowych. Wnętrze można również zdynamizować stosując kontrastowe zestawienia barw, np. w postaci pionowych pasów. Innym sposobem może być zastosowanie tapety czy fototapety o przyciągającym wzrok wzorze i kolorze. Aby zwiększyć atrakcyjność wnętrza warto zastosować akcenty aranżacyjne w formie ładnie oprawionych fotografii, obrazów lub przestrzennych napisów.

Lustra

W przypadku małego i wąskiego przedpokoju dobrze sprawdzą się duże powierzchnie luster, które optycznie zwielokrotnią powierzchnię pomieszczenia. Aby uzyskać ten efekt, można zamontować je na przeciw siebie lub wykleić fragmenty ścian lustrzaną mozaiką. W podłużnych pomieszczeniach lustra należy zamontować na ścianie bocznej, dzięki czemu poszerzy się optyka wnętrza przedpokoju.

Aranżacja przedpokoju

Podłoga

Podłoga w przedpokoju, podobnie jak ściany, powinna być odporna na uszkodzenia wywołane intensywnym użytkowaniem. Najlepiej sprawdzają się deski, płytki ceramiczne lub gresowe, panele drewniane albo panele PCV. Nie należy stosować wykładzin dywanowych. Kolor podłogi powinien być spójny z kolorystyką ścian.

Aranżacja przedpokoju
Jednym z głównych elementów aranżacji wnętrza przedpokoju jest oświetlenie, gdyż do tego pomieszczenia zazwyczaj nie dociera bezpośrednio światło dzienne. Decyzję o doborze oświetlenia należy podjąć już na etapie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej. Im więcej rozproszonych źródeł światła tym lepiej, gdyż blask padający z różnych stron optycznie powiększy wnętrze. Odpowiedni rodzaj oświetlenia również zwiększy atrakcyjność wizualną wnętrza. Warto zastosować równocześnie wbudowane w sufit reflektory halogenowe lub LED’owe oraz lampy wiszące lub kinkiety.

Aranżacja przedpokoju

2 w 1

Trendem zyskującym coraz większą popularność w aranżacji przedpokoju jest zespolenie go z salonem. Wiąże się to z wyburzeniem ścian, ale w efekcie zyskujemy dużą, otwartą przestrzeń, w której umowną granicę będzie stanowić np. fotel, z którego można korzystać w obydwu pomieszczeniach, dwustronnie przeszklona szafka, mebel lub inny element wyposażenia.

Aranżacja przedpokoju

Aranżacja przedpokoju

* Wizualizacje wnętrz zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego.

www.ppa.com.pl