Nowoczesne, trwałe i łatwe w czyszczeniu. Posadzki z mikrocementu to coraz bardziej popularny pomysł na podłogi w domach jednorodzinnych i ciekawa alternatywna dla podłóg drewnianych, paneli i płytek. Z industrialnych wnętrz, sklepowych hal, mikrocement trafił do salonów, kuchni, holi naszych domów, ale też sypialni i łazienek.

Mikrocement to skrótowa nazwa systemu cementowego (zwanego też systemem milimetrowym), polegającego na położeniu ultra cienkiej warstwy o grubości zaledwie 2-3 mm. Składają się na nią mikrocementy, polimery i twarde kruszywa. Pokrywać można nią nie tylko podłogi, ale też schody, meble, sufit czy ściany. To świetne rozwiązanie na posadzkę ze względu na twardość warstwy mikrocementu. Można też na niej zastosować – według upodobań – efekt dekoracyjny. Mikrocement wybierany jest często do nowoczesnych, surowych wnętrz o industrialnym charakterze.

Mikrocement wygląda jak “surowy” beton, jednak nie pyli się jak beton. Posadzka mikrocementowa może być wykonana bez żadnych dylatacji, to jej ogromna przewaga nad każdą wylewką betonową, ponieważ w przypadku betonu nacięcia dylatacji muszą występować co ok. 4 m. Brak dylatacji daje więc możliwość pokrycia mikrocementem dużych powierzchni, na przykład 40-metrowego salonu.

Zalety posadzki z mikrocementu
 • mikrocement to materiał elastyczny, można go położyć na różnych podłożach: betonowym, płytkach ceramicznych, terakocie, płytach OSB, płytach drewnopochodnych
 • można go położyć nie tylko w pokojach, ale też w pomieszczeniach “mokrych”, jak łazienka czy kuchnia
 • szybki czas schnięcia – po 24 godzinach można chodzić po posadzce, pełną twardość uzyskujemy po tygodniu
 • podłoga jest szczelna, pokryta lakierem, który po kilku latach można odnowić (zeszlifowanie starego lakieru i aplikacja nowej warstwy)
 • łatwość utrzymania czystości
 • wysoka odporność na ścieranie
 • można ją wykonać na ogrzewaniu podłogowym (ciepło ma w takim przypadku do pokonania krótszą drogę ze względu na minimalną grubość warstwy mikrocementu)
 • szeroka paleta kolorów (w tym wiele odcieni szarości), możliwość łączenia kilku kolorów
 • możliwość kreowania struktury powierzchni (wybieramy mniej lub bardziej widoczne zacierania), możemy też stworzyć efekt “starej” podłogi
O czym trzeba pamiętać?

O rodzaju podłoża w poszczególnych pomieszczeniach warto zdecydować przed wykonaniem wylewek na całym piętrze. Wysokość wylewek musimy zaplanować, w zależności od tego, gdzie będzie podłoga z mikrocementu, gdzie parkiet lub panele, a gdzie płytki ceramiczne. Każdy z tych materiałów ma inną wysokość.

Na wstępnie prac musimy odpowiednio przygotować podłoże. W razie jakichkolwiek pęknięć, należy je najpierw “zszyć”. Głębsze fugi warto wypełnić masą naprawczą, by na powierzchni naszej posadzki nie pojawiła się siatka zagłębień. Mikrocement należy nakładać w jednym cyklu na całej planowanej powierzchni, ponieważ nałożony na podłoże materiał zaczyna zastygać.

Etapy prac i warstwy podłogi
 1. szlifowanie
 2. zagruntowanie żywicą epoksydową – dwie warstwy
 3. zasypanie kruszywem górnej warstwy żywicy – zapewni złączenie żywicy z właściwą warstwą mikrocementu
 4. wylanie warstwy podstawowej/ konstrukcyjnej – barwiona na wybrany kolor i wyszlifowana
 5. wylanie warstwy wykończeniowej – dodanie efektu dekoracyjnego (tzw. przypaleń, uzyskanych dzięki większemu naciskowi materiału ściernego i wyższej temperaturze)
 6. impregnacja – lakierem poliuretanowym (położony na gruncie, zamykającym chłonność podłoża)
Ile kosztuje podłoga z mikrocementu?

Im większa powierzchnia podłogi, tym niższa cena. Największe są koszty usługi, która zwykle jest niezależna od powierzchni. Materiały stanowią jedynie 20-25 procent całkowitej ceny. Komplet potrzebny na całą posadzkę liczy kilka składników, w tym żywicę i warstwę łączącą, dlatego obliczając cenę za 1 mkw, musimy pytać producenta o koszty wszystkich niezbędnych składników.

Posadzkę z mikrocementu na małej powierzchni wykonuje się narzędziami ręcznymi. Jednak większe powierzchnie wymagają użycia maszyn, np. szlifierki. Warto znaleźć solidną ekipę, która zadba o staranne wykonanie naszej posadzki, m.in. dylatacje przy ścianach i pod drzwiami.
Ceny za wykonanie 1 mkw posadzki z mikrocementu wahają sie od 150 do 300 zł.