Umywalka stanowi podstawowy element wystroju każdej łazienki. Jej odpowiedni dobór zdecydowanie ułatwi przeprowadzanie podstawowych czynności związanych z higieną osobistą a także wpłynie na wizualny odbiór pomieszczenia.

Przy wyborze umywalki należy zastanowić się czy będzie ona pełnić rolę kluczowego elementu w pomieszczeniu czy stanowić delikatny akcent całej aranżacji.

umuwalka

Umywalki do łazienki różnią się kształtem, formą i materiałem a ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Przede wszystkim umywalka powinna być wygodna i funkcjonalna. Na rynku dostępny jest szeroki wybór umywalek nablatowych, ściennych, wolnostojących oraz meblowych. Popularnym obecnie wyborem są umywalki wpuszczone w blat oraz umywalki nablatowe – montowane bezpośrednio na blacie, tak by ukryty był tylko syfon lub umywalki częściowo schowane w wyciętym otworze. Umywalki ścienne wybierane są ze względu na prostotę montażu – umywalka jest przytwierdzana do ściany, a syfon maskowany jest za pomocą postumentu lub wiszącego półpostumentu. Jeżeli nie chcemy osobnego blatu możemy zdecydować się na umywalkę z własnym blatem, która osadzona jest na szafce.

Wybór odpowiedniej umywalki stanowi kompromis pomiędzy walorami estetycznymi a kwestiami praktycznymi. Umywalka stanowi element wystroju łazienki lecz jej wielkość powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia i potrzeb domowników. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku łazienek średniej i małej wielkości. Bez względu na to jak szeroką umywalkę wybierzemy do łazienki, należy wydzielić na nią minimum 70 centymetrów przestrzeni by można było swobodnie się poruszać. Górna krawędź miski umywalki powinna znajdować się około 90 centymetrów nad podłogą. Warto jednak dopasować ten wymiar do wzrostu korzystających z umywalki domowników.

umywalka

Podczas aranżacji łazienki warto zwrócić również uwagę na otoczenie umywalki takie jak lustro i odpowiednie oświetlenie. Szuflady i schowki o różnej głębokości pozwolą schować kosmetyki i akcesoria łazienkowe.

umywalka
* Wizualizacje wnętrz zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego.

www.ppa.com.pl