Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, w którym domy z katalogów cieszą się ogromnym powodzeniem. Szeroki wachlarz projektów czy wysoka jakość wykonania to tylko niektóre z zalet takiego rozwiązania. Co wpływa na popularność gotowych projektów wśród Polaków?

Każdy znajdzie coś dla siebie

Obecnie pracownie projektowe mają do zaoferowania tysiące projektów, zawierających typowe oraz niestandardowe rozwiązania, wśród których każda osoba znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

– Małe, średnie, duże metraże, domy parterowe, z poddaszem czy piętrowe – wybór jest ogromny – twierdzi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Osoby posiadające wąskie działki czy działki z wjazdem od południa, również nie mają się o co martwić, takie projekty nie są dzisiaj wyzwaniem – dodaje.

W ofercie firm odnaleźć można domy z garażem jedno- lub dwustanowiskowym bądź zaplanowaną kotłownią na paliwo stałe, a także funkcjonalne i tanie w użytkowaniu domy energooszczędne, które z uwagi na wzrastającą świadomość społeczeństwa, w ostatnim czasie zyskały w Polsce na popularności.

Niezależnie od wyboru projektu, istnieje możliwość wprowadzenia w nim zmian, tak aby dostosować go do konkretnych potrzeb inwestorów. Dodatkowo profesjonalne pracownie oferują bezpłatny dobór projektów do działki oraz pomoc podczas procesu budowy.

Prezentacja graficzna na najwyższym poziomie

Perfekcyjnie wykonane wizualizacje domów, sugestywne aranżacje wnętrz oraz przejrzysta prezentacja przekrojów i rzutów, pozwala inwestorom wyobrazić sobie ich przyszły dom, a także ustalić ilość oraz rozmieszczenie niezbędnych pomieszczeń.

– Pracownie zamieszczają na swoich stronach internetowych coraz bardziej efektowne materiały graficzne. Zapewniają także darmowe, ekskluzywne katalogi z ofertą domów, które stają się dla inwestorów inspiracją przy wyborze własnych czterech kątów – komentuje właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Gotowy projekt lepszy jakościowo od indywidualnego?

Pracownie projektowe zatrudniają najwyższej klasy fachowców. Tacy specjaliści wspólnie tworzą profesjonalną dokumentację techniczną, sprawdzaną na każdym etapie projektowania. Składa się ona z 4 egzemplarzy, które są niezbędne przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. Dokumentacja, oprócz projektu architektoniczno-konstrukcyjnego, musi zawierać wszystkie instalacje (gazową, wodno-kanalizacyjną i elektryczną), projektowaną charakterystykę energetyczną oraz różne zestawienia m.in. stali, stolarki czy więźby dachowej.

– Zespół specjalistów przygotowuje ponadto szczegółowe, profesjonalne kosztorysy oraz inne opracowania, które można zastosować w projekcie zamiast tradycyjnych rozwiązań instalacyjnych m.in.: ogrzewanie kominkowe, projekt ogrzewania pompą ciepła, projekt instalacji solarnej itp. Na taką usługę rzadko mogą liczyć klienci zamawiający projekt indywidualny – wyjaśnia Marcin Śniegowski. – Poza tym inwestorzy decydujący się na gotowe rozwiązania otrzymują atrakcyjne, przydatne w trakcie budowy dodatki, takie jak dziennik i tablica budowy czy też materiały informacyjne producentów – dodaje.

Pomoc w budowie

Pracownie na bieżąco analizują potrzeby klientów, projektując w taki sposób, aby wszystkie wnętrza były bardzo funkcjonalne i dostosowane do potrzeb domowników, a przede wszystkim, aby cała budowa przebiegła bez komplikacji.

Niepodważalną zaletą jest to, że współpracują oni ze sprawdzonymi i kompetentnymi architektami lokalnymi, którzy w profesjonalny sposób zajmują się wprowadzaniem zmian w projekcie, załatwianiem formalności urzędowych, a często też podejmują się roli kierownika budowy lub pomagają w znalezieniu firmy wykonawczej.

Ogromny wybór, perfekcyjne wizualizacje oraz wysoka jakość wykonania, często przewyższająca projekty indywidualne, sprawia, że domy katalogowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Zamawiając taki projekt, klient ma pewność, że wszystkie rozwiązania zarówno materiałowe, architektoniczne, jak i konstrukcyjne są dostosowane do jego potrzeb i możliwości oraz są zgodne z aktualnymi trendami.

Materiały: Pracownia HomeKONCEPT