Styl nowojorski we wnętrzach

2018-08-29T14:39:19+02:0028 sierpnia, 2018|

Na rynku designerskim istnieje bardzo wiele stylów wnętrzarskich. Wiele osób zastanawia się co kryje się pod daną nazwą. Jakie są podstawowe założenia poszczególnych stylów projektowania wnętrz? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć prezentując najważniejsze współczesne nurty projektowania. Zrobimy to posługując się konkretnymi przykładami. Jako pierwszy prezentujemy coraz bardziej popularny styl nowojorski.

Większość z nas zna wielobarwność Nowego Jorku, a mimo to każdy ma z tym miastem inne skojarzenia. Jednym kojarzy się ze Statuą Wolności, Central Parkiem innym z Brooklyn’em, Manhattan’em, czy Broadway’em. Tak naprawdę ciężko określić miasto jako jednostkę. Ten sam problem dotyczy designu. Niegdyś wyludniona centralna część Nowego Jorku stała się atrakcyjnym miejscem dla klienta ekskluzywnego. W przestrzeniach postindustrialnych budynków zaczęto tworzyć lofty – apartamenty, cechujące się wysokimi, dużymi oknami oraz otwartym planem. Takie pomieszczenia cenią sobie naturalne światło. Są przestrzenne, często połączone ze sobą, bez niepotrzebnych, zajmujących przestrzeń ścian działowych. Surowość takiego wnętrza można ocieplić poprzez pojedyncze elementy dekoracyjne.

Styl nowojorski to m.in. zestawienie kontrastu barw, światła oraz tekstur. Przedstawiamy propozycje aranżacji wnętrz zainspirowane tym nurtem.

Pierwszy przykład to apartament na jednej z ostatnich kondygnacji. Już sama panorama na miasto jest tutaj walorem miejskości. Otwarty salon wytyczają dwie ściany – jedna z czerwonej cegły, druga betonowa. Pozostałe utrzymane są w odcieniach bieli. Okna bez zbędnych ozdób, przesyłają całość światła naturalnego, przez co wnętrze jest bardzo jasne. Jedyną dekoracją są zasłony. Całość doświetla jeden punkt oświetleniowy w oryginalnym kształcie. Zarówno lampa, jak i stolik kawowy, czy szafka pod TV są miedziano – złote ze szklanymi elementami. Dodatek metalu występuje również w ramie foteli.

Mieszkanie ociepla gruby dywan typu „shaggy”, wspomniana wcześniej zasłona oraz miękka sofa z poduszkami. Nie wybieramy dodatków dekoracyjnych tylko uniwersalne. Zbędne są kolorowe ramki czy wzorzysta tapicerka. Dopuszcza się pojedyncze elementy, które wybijają się kolorystycznie – tutaj jest to ściana z cegłą.  Innym elementem swobody w stylu NY jest nawiązanie do dzielnic tego miasta. Na potrzeby aranżacji zainspirowaliśmy się obszarem SoHo. To ulubione miejsce artystów pobudzające wyobraźnię. Nie zawsze komplet (np. krzeseł czy talerzy) musi oznaczać zestaw takich samych elementów. Czasem z pozoru różne przedmioty potrafią stworzyć spójną całość. Na poniższej wizualizacji przedstawiamy różne krzesła, które na swój sposób razem tworzą zgrany zespół.

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

Wspomniany wcześniej walor urbanistyczny nie zawsze jest dostępny. Jeżeli nie mamy widoku na miasto, a bardzo chcemy utrzymać taki klimat możemy zainwestować w tapetę z odpowiednim motywem. Warto jednak pamiętać, że sam nadruk z widokiem na Brooklyn Bridge nie oznacza, że mamy pokój w stylu Nowego Jorku.

Dla tych, którzy nie lubią loftowych wnętrz przedstawiamy inną nowojorską inspirację wnętrza. Tym razem okna wyposażone są zarówno w firany jak i zasłony, a wnętrze jest cieplejsze. Stonowane barwy oraz kontrast dwóch dominujących we wnętrzu kolorów – bieli i ciemnego drewna nadają pomieszczeniu głębi. W przeciwieństwie do poprzedniej aranżacji zamiast jednego punktu oświetleniowego, proponujemy więcej lamp stojących, wiszących i oświetlenie LED. Daje to możliwość aranżacji różnych scenerii świetlnych, rozprowadzając światło po całym mieszkaniu.

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

Aby oddzielić bardziej salon od części kuchennej zamiast murowanej ściany montujemy element z ciemnego szkła. W oddzielonej przestrzeni zagospodarowano strefę relaksu. Największa dekoracja ścienna pojawia się za sporym narożnikiem. Prostą formę rzeźby w złotym kolorze podkreśla szeroka ciemnobrązowa rama. Podświetlona na tle pionowej monobarwnej tekstury wybija się swoim światłocieniem. Obramowanie rzeźby tworzy swego rodzaju obraz, którego rama nawiązuje do zabudowy w całym salonie.

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

Nowy Jork może inspirować również projekty wnętrz publicznych. Poniżej prezentujemy aranżację wejścia oraz lobby jednego z krakowskich apartamentowców, utrzymane w stylistyce nowojorskiej.
Już przy wejściu do budynku widać zaprojektowane zadaszenie nawiązujące swoimi kratownicami oraz podświetleniem do wielkich pięciogwiazdkowych hoteli na Manhattanie. Wykończenie w kolorach złota i czerni nadaje mu elegancji oraz stanowi przedsmak wrażeń estetycznych dla wchodzącego.

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

Po wejściu zastajemy bogato udekorowaną przestrzeń, gdzie do recepcyjnej lady prowadzi szeroki biały pas marmuru. We wnętrzu dominują trzy kolory – biel, czerń i złoto, które uzupełniane są wielopunktowymi systemami oświetlenia. Złote windy z wysokim nadprożem nawiązują do stylu wieżowca Rockefeller Center. Szyku i elegancji dodają skórzane fotele, stylizowany stolik oraz kryształowy żyrandol zawieszony na środku lobby. Pomimo braku okien, wnętrze jest bardzo jasne, a dzięki otwartej klatce schodowej bardziej strzeliste. W takim wnętrzu można się poczuć jak gość penthause’u na Manhattanie.

Styl nowojorski

Foto: Pracownia MJanimo, www.mjanimo.pl

E.S. Martin porównywał kiedyś w swojej książce Stany Zjednoczone do wielkiego drzewa, a NY uznał za „Złote Jabłko”, które wysysa z niego wszystko co najlepsze. Uważamy to za najlepszą definicję stylu NY jak i samego miasta. Każdy może wybrać tutaj coś odpowiedniego dla siebie, nawiązującego zarazem do wątków urbanistycznych. To właśnie ta różnorodność miasta czyni go tak inspirującym i wyjątkowym, że większość z nas chce choć odrobinę tego klimatu zachować w swoich czterech ścianach. Gdyby trzeba było krótko określić ten typ designu, to określilibyśmy go jako miejsce z charakterem, kwintesencję szyku i nowoczesności.

Przejdź do góry