Obecnie prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez samochodu, dlatego warto zastanowić się nad wybudowaniem dla niego garażu. Może on być zlokalizowany w bryle budynku albo obok domu. Wybór zależy m.in. od wielkości posesji oraz indywidualnych preferencji.

Na co zwrócić uwagę decydując się na projekt domu z wbudowanym garażem, a na co, gdy ma być osobnym budynkiem?

Garaż w bryle budynku

Wśród inwestorów największą popularnością cieszą się garaże będące integralną częścią budynku. Ich zdecydowaną zaletą jest oszczędność miejsca na działce, które można przeznaczyć na większy ogród, efektowny taras lub elementy małej architektury.

– Są jeszcze inne zalety takiego rozwiązania np. wychodząc z samochodu z zakupami, nie trzeba martwić się o niekorzystne warunki atmosferyczne, a po zostawioną w aucie rzecz, można wrócić bez zakładania kurtki – mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Aby spaliny nie dostawały się do wnętrza domu, pomiędzy garażem a budynkiem mieszkalnym projektuje się strefę przejściową. Najczęściej jest to pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia – dodaje.

Sposoby połączenia garażu z domem

W jaki sposób usytuować garaż? Może on być bezpośrednio wpisany w bryłę budynku, tworząc z całym domem spójną całość. Innym rozwiązaniem jest garaż przylegający do budynku, a więc dobudowany do jednej ze ścian. W tej sytuacji można zyskać dodatkowy pokój nad garażem lub urządzić taras wypoczynkowy. Przeważnie jest on zlokalizowany z boku budynku, a w przypadku wąskiej działki może przylegać do elewacji frontowej.

– Ciekawym rozwiązaniem jest częściowe wysunięcie garażu do przodu, które jest stosowane w wybranych projektach HomeKONCEPT – twierdzi Marcin Śniegowski. – Aby wyeksponować część mieszkalną domu, projektuje się niższy lub płaski dach – dodaje.

Garaż wolnostojący

Garaż wolnostojący najlepiej sprawdzi się na większej parceli. Jego zaletą jest możliwość wybudowania go niezależnie od budynku mieszkalnego. W takim garażu może znajdować się dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym urządza się warsztat, magazyn na sprzęt sportowy czy przechowuje różne akcesoria ogrodowe. Powinien on mieć dodatkowe drzwi, które ułatwią korzystanie z zagospodarowanej przestrzeni bez konieczności przechodzenia przez garaż.

– Pracownie projektowe oferują gotowe projekty budynków garażowych o różnych rozmiarach na 1,2 lub 3 samochody, a także garaże z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi – wyjaśnia ekspert z pracowni HomeKONCEPT. – Należy pamiętać, że garaż wolnostojący powinien być spójny architektonicznie z bryłą budynku i dlatego warto zamawiać go wraz z projektem domu w jednej pracowni – dodaje.

A może garaż z wiatą?

Ciekawym pomysłem, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym jest połączenie garażu wolnostojącego z wiatą. Jest to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca postojowego mniejszym kosztem. Aby ochronić samochód przed śniegiem, warto posadzić w bliskim sąsiedztwie rząd krzewów, które dodatkowo podniosą atrakcyjność otoczenia domu.

Pracownie projektowe posiadają w swojej ofercie zarówno domy z garażami w bryle, wolnostojące, jak i z dobudowaną wiatą. Wybór konkretnego typu garażu uzależniony jest od wielkości działki, sposobu zagospodarowania terenu, kosztów budowy, a przede wszystkim osobistych preferencji domowników. Niezależnie od wyboru danego rozwiązania trzeba zaplanować wygodny dojazd do garażu, pozwalający na komfortowe manewrowanie samochodem oraz umożliwiający zaparkowanie auta przed garażem.

Materiały: Pracownia HomeKONCEPT