Sypialnia stanowi szczególne miejsce w każdym domu – kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem, a jej celem jest zapewnienie zdrowego snu.

Jednak aby sypialnia spełniała swoją funkcję musi zostać odpowiednio urządzona. W niewielkim mieszkaniu nie dysponujemy dużymi przestrzeniami, należy więc stworzyć aranżację, która będzie nie tylko funkcjonalna, lecz także wygodna i komfortowa.

Pierwszym krokiem w urządzaniu małej sypialni powinno być odpowiednie zaplanowanie układu funkcjonalnego, w którym ustalimy gdzie będą znajdować się łóżko, szafa i pozostałe meble. Na tym etapie warto rozważyć skorzystanie z pomocy architekta lub projektanta wnętrz.

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Jego rozmiar musi być dopasowany do wielkości sypialni. Odpowiedni dobór łóżka zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji domowników. W małej sypialni świetnie sprawdzą się łóżka o lekkiej konstrukcji, nowoczesnej linii, bez odważnych zdobień i wyrazistych wzorów. Każde łóżko można dodatkowo udekorować – poduszki, koce i pościel zwiększą wrażenie przytulności w pomieszczeniu. W przypadku białych lub jasnych ścian dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie materiałów w mocnych, kontrastujących kolorach, które przyciągną uwagę. Całość dopełnią odpowiednio dobrane dodatki.

Meble w małej sypialni powinny maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dodatkowe miejsce na przechowywanie można znaleźć w szufladach pod łóżkiem i w szafkach wiszących. Oprócz szafy projektuje się dodatkowe szafki na łóżkiem, które zwiększają przestrzeń do przechowywania. Popularne stały się wolno stojące wieszaki i garderoby zamiast tradycyjnych szaf. Przy łóżku powinny znaleźć się także szafki nocne z oświetleniem, umożliwiające czytanie przed snem. Jeśli nie chcemy kupować gotowych rozwiązań, należy skonsultować się ze stolarzem, który wykona meble dopasowane do wnętrza.

Decydując się na zakup szafy mamy do wyboru szafy otwierane lub przesuwne. Lepiej unikać szaf wolnostojących i wybrać szafę zabudowaną, robioną na wymiar. Do takiej szafy najlepiej dobrać drzwi o frontach w kolorze zbliżonym do koloru ścian. Drugim rozwiązaniem jest montaż lustra, które optycznie powiększy pokój. Duże znaczenie ma również zastosowanie odpowiedniego oświetlenia – duże okno, lampa wisząca lub stojąca, podświetlony sufit czy podstawa łóżka powiększy i jeszcze bardziej rozjaśni niewielkie pomieszczenie.

Ostatnim krokiem jest ustalenie kolorystyki pomieszczenia. Najlepszym wyborem będą jasne, stonowane odcienie oraz biel. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie sypialni w ciepłych odcieniach np. beżach, które uspokajają i zachęcają do odpoczynku. Ciemne kolory należy stosować z umiarem – jedna ściana może optycznie zmienić proporcje pomieszczenia, podobnie jak zastosowanie ciemnych pasów od sufitu do podłogi lub tapet we wzory geometryczne. Mocne kolory na ścianie pozwolą również dodać głębi wnętrzu i potrzebnej przestrzeni. Należy pamiętać jednak o rozważnym stosowaniu mocnych kolorów. Zbyt intensywne odcienie mogą przytłoczyć pokój i wizualnie go zdominować.

* Wizualizacje wnętrz zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego.

www.ppa.com.pl