Remont i aranżacja łazienki to spore wyzwanie. Szczególnie, gdy nie korzystamy z usług projektanta wnętrz. W takiej sytuacji warto sięgać po inspiracje, które podpowiedzą nam, jak zaplanować i rozmieścić urządzenia sanitarne.

Łazienka dla rodziny

Urządzając pomieszczenie sanitarne pamiętajmy o wygodzie i potrzebach wszystkich domowników. Łazienka, z której korzystają osoby dorosłe i dzieci, powinna być bezpieczna i funkcjonalna. W tej sytuacji pomieszczenie podzielono na dwie strefy – suchą i mokrą. Prawa strona, ze względu m.in. na znajdujące się w tej części okno i wpadające światło dzienne, została przeznaczona do codziennego użytku. Znalazła się w niej toaleta, niewidoczna z poziomu wejścia do pomieszczenia, oraz umywalka z lustrem. Sprawdzonym rozwiązaniem okazał się stelaż podtynkowy, nad którym stworzono wnękę i praktyczną półkę do przechowywania akcesoriów łazienkowych. Lewa strona to tzw. strefa mokra, z wanną i prysznicem. Wielkość i układ łazienki nie wymagały kompromisu w zakresie wyboru rozwiązań sanitarnych. Wanna to rozwiązanie idealne dla dzieci, z kolei funkcjonalność prysznica docenili rodzice. Co istotne – kabina nie posiada brodzika, dzięki czemu jej podstawa została zrównana z poziomem posadzki. Do tego celu wykorzystano odpływ liniowy ze szklanym rusztem. Na rynku dostępne są także ruszty typu „plate” do wypełniania płytkami – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

aranżacja łazienki

Foto: TECE, www.tece.com

Dla gości i nie tylko

Łazienka to coraz częściej wizytówka mieszkania. Dlatego planując remont warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, a w sytuacji, gdy będą korzystać z niej nie tylko domownicy, także na nieco inne wytyczne w rozmieszczeniu sanitariatów. W przypadku tego projektu, co jest logiczne z perspektywy funkcjonalności pomieszczenia, na pierwszy plan wysuwa się strefa sucha, czyli toaleta i umywalka. Po prawej stronie zamontowano wielofunkcyjny terminal WC z technologią podświetlającą kontury klawiszy. Wszystkie przyłącza ukryte są za szklaną, elegancką taflą. Taki terminal wyposażony jest dodatkowo w szereg funkcji, np. filtr powietrza. Design i minimalistyczna forma z pewnością zrobią wrażenie na gościach – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu układu pomieszczenia oraz zastosowaniu profilowych konstrukcji przedściennych, możliwe stało się ukrycie strefy mokrej. Prysznic jest niewidoczny, pozbawiony brodzika i wyposażony w specjalne siedzisko. W całym projekcie zwrócono także dużą uwagę na detale – płaskie powierzchnie i różnego rodzaju zabudowy. Wszystko jest na swoim miejscu i ukryte przed wzrokiem gości.

aranżacja łazienki

TECE, www.tece.com

Gdy wszystko trzeba pomieścić

W sytuacji, gdy w mieszkaniu nie mamy miejsca na oddzielną pralnię i suszarnię, a nasza łazienka to jedyne sanitarne pomieszczenie w całym domu, stoimy przed sporym wyzwaniem. Ale jak każde wyzwanie – i na to jest rozwiązanie. Klucz leży w odpowiednim zaplanowaniu każdego centymetra kwadratowego, dzięki czemu znajdzie się miejsce na prysznic, toaletę, pralkę, a nawet suszarkę. W projekcie tego pomieszczenia wydzielono strefę mokrą i suchą. Do tego celu wykorzystano konstrukcje przedścienne i profilowe, do których zamontowano m.in. stelaż podtynkowy i umywalkę.
Przy wejściu do łazienki wydzielone zostało miejsce na pralkę, nad którą umieszczono suszarkę. Dzięki temu zaoszczędzono sporo przestrzeni. Przy oknie, w strefie dziennej, zamontowana została umywalka, uchwyt na ręcznik, a obok półka wnękowa do przechowywania kosmetyków. Po lewej od wejścia do łazienki umiejscowiono strefę prysznicową i WC. Użytkownikom zależało na ukryciu toalety, dlatego do tego celu wykorzystano ściankę konstrukcyjną. Po drugiej stronie ścianki stworzono komfortową strefę prysznicową. Brak brodzika w kabinie ułatwia swobodne wejście, zaś odwodnienie liniowe zastąpiono punktowym z ozdobnym rusztem ze stali nierdzewnej. Pomieszczenie zostało optycznie powiększone za pomocą dużego lustra, znajdującego się na wprost wejścia, na całej szerokości pomieszczenia.

aranżacja łazienki

TECE, www.tece.com

Na projekt łazienki warto spojrzeć z lotu ptaka, odpowiednio zaplanować podział na strefy i rozmieszczenie wszystkich sanitariatów. Należy odpowiedzieć sobie także na pytanie – ile osób korzysta z pomieszczenia, jakie są ich potrzeby? Dzięki temu możliwe będzie stworzenie komfortowej łazienki, spełniającej wysokie wymogi pod względem funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Materiały: TECE, www.tece.com