Dom z wieloma przeszkleniami to symbol nowoczesności. To także piękne widoki za oknem, które zapierają dech w piersiach oraz element podnoszący atrakcyjność całej bryły.

Względy estetyczne

Projekty domów, uwzględniające duże przeszklenia, odpowiadają najnowszym trendom w budownictwie. Znacznie podnoszą atrakcyjność elewacji, nadając całej bryle ekskluzywnego charakteru. Poza tym mają wpływ na aranżację pomieszczeń znajdujących się wewnątrz domu. Salon z dużymi przeszkleniami, dzięki naturalnemu światłu, sprawia wrażenie jasnego oraz przestronnego. Zaciera się w nim granica pomiędzy domem a ogrodem, dzięki czemu mieszkańcy mogą codziennie delektować się malowniczymi widokami.

– Duże przeszklenia mają szczególne znaczenie w mniejszych domach, gdzie optycznie powiększają przestrzeń. Takie okna prezentują się bardzo dobrze nie tylko w salonie, ale też w sypialni, czy łazience. Pomieszczenia wydają się przestronniejsze, a do tego zyskują nowoczesny i atrakcyjny wygląd — twierdzi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Rozwiązania konstrukcyjne

Gotowe projekty domów zawierają odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne dotyczące okien; ich proporcje oraz rozmieszczenie, ustalenie rozpiętości nadproży, a także wytrzymałości filarów międzyokiennych.

– Nadproża znajdujące się nad dużymi otworami muszą cechować się odpowiednią nośnością oraz sztywnością, by nie powodować nacisku na okna. Ściany są często wzmacniane żelbetowymi słupami, do których montowane są ramy okienne — wyjaśnia ekspert z HomeKONCEPT.

Otwieranie dużych okien

Ustalając rozmiar skrzydeł okiennych, należy mieć na uwadze sposób, w jaki będą otwierane. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku dużych przeszkleń, jest podział okna na część stałą, czyli nieotwieralną oraz część przechodnią o typowych wymiarach.

– Zaletą takiego rozwiązania jest lepsze doświetlenie pomieszczenia, ze względu na większą powierzchnię szyby, a także niższy koszt stałych przeszkleń w stosunku do okien tradycyjnych — zauważa Marcin Śniegowski.

W nowoczesnym budownictwie stosuje się także okna przesuwne oraz podnoszono-przesuwne. Taki typ okien daje duże możliwości aranżacji wnętrza, ponieważ przeszklenia nie zajmują dodatkowej powierzchni. Poza tym posiadają niski próg, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników i umożliwia bezpośrednie wyjście na taras, zwłaszcza dzieciom oraz osobom poruszającym się na wózkach. W oknach o mniejszych wymiarach, skrzydło jezdne dodatkowo można wyposażyć w funkcję uchylną lub mikrowentylację.

Foto: Pracownia HomeKONCEPT, www.homekoncept.com.pl

Ciepło i słonecznie nie tylko latem

Duże okna nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami ogrzewania. Barierą dla uciekającego na zewnątrz ciepła są okna energooszczędne. Dodatkowo promienie słoneczne, które wpadają do wnętrza, są w stanie odpowiednio ogrzać pomieszczenia w czasie zimowych, mroźnych dni.

W przypadku przeszkleń nieszczelnych bądź wykonanych z niskich jakościowo materiałów, może dojść do utraty około 15-25 procent ciepła. Parametrem określającym stopień energooszczędności okna jest współczynnik przenikania ciepła UW, który zgodnie z nowymi wytycznymi warunków technicznych, obowiązującymi od 2017 r. nie może być wyższy niż 1,1 W/m²K.

– Obecnie na rynku dostępny jest coraz większy wybór energooszczędnej stolarki okiennej. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają okna wyposażone w potrójny pakiet szybowy, w których użyto szkła niskoemisyjnego oraz wypełniono przestrzeń szybową gazem szlachetnym — tłumaczy właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Przy dogrzewaniu domu energią pochodzącą ze światła słonecznego, istotne jest usytuowanie przeszkleń względem stron świata. Najwięcej z nich powinno znajdować się od południa oraz zachodu. Dzięki temu w pomieszczeniach będzie nie tylko jaśniej, ale też cieplej w ciągu całego roku. Z kolei od północy liczbę okien należy znacznie ograniczyć. Jest to część domu, do której dociera najmniej słońca, tak więc straty ciepła nie będą wyrównywane przez naturalną energię. Z uwagi na wysokie temperatury w okresie letnim, warto zamontować w domu rolety lub żaluzje zewnętrzne. Ochronią one pomieszczenia przed nadmierną ilością promieni słonecznych.

Duże przeszklenia są efektowne wizualnie, podkreślają aranżację całego wnętrza, a do tego są praktyczne w użytkowaniu. Stały się symbolem nowoczesnego budownictwa, w którym energooszczędność odgrywa kluczową rolę. Przy odpowiednim usytuowaniu budynku, duże okna dostarczają zimą naturalne ciepło, pozwalając obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu.

Materiały: Pracownia HomeKONCEPT