Jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki jest wanna – pozwala ona utrzymać codzienną higienę oraz stanowi doskonały sposób na relaks i odprężenie.

Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór wanien o różnych parametrach takich jak pojemność, rozmiar i materiał, z którego została wykonana. Każdy parametr ma duże znaczenie i jest brany pod uwagę podczas projektowania wnętrza łazienki przez architekta. Dlatego, jeśli współpracujecie z profesjonalistą, ważne jest jak najbardziej precyzyjne określenie swoich potrzeb i preferencji we wczesnym etapie projektu. Pozwoli to wypracować optymalne i satysfakcjonujące rozwiązanie.

wanna do łazienkiPierwszym krokiem przy wyborze wanny jest określenie przestrzeni jaką mamy do dyspozycji biorąc pod uwagę nie tylko samo miejsce na wannę, lecz także odległości od sąsiadujących z nią mebli i wyposażenia łazienki. Warto pomyśleć także o praktycznych rozwiązaniach takich jak wieszak na ręczniki znajdujący się w zasięgu ręki czy miejsce na kosmetyki.

wanna do łazienki

Wanny dzielą się na kilka rodzajów i można je podzielić m.in. ze względu na typ, kształt czy materiał użyty do produkcji. Ze względu na swój kształt popularnym rozwiązaniem są wanny prostokątne – są najłatwiejsze do zestawienia z innymi urządzeniami i nie zajmują zbyt wiele miejsca, co jest istotnym atutem w przypadku małych łazienek. W dużych przestrzeniach można zdecydować się na wannę narożną, symetryczną lub asymetryczną, owalną lub okrągłą. W zależności od wielkości i kształtu, wanny różnią się pojemnością – w małych wannach pojemność wynosi około 75 litrów, a największe mieszczą ponad 400 litrów wody.

Największą popularnością cieszą są wanny tradycyjne o różnych kształtach, wymiarach, pojemnościach i możliwościach montażu – zarówno jako wanny do zabudowy jak i efektowne wanny wolnostojące, które świetnie sprawdzają się w coraz bardziej popularnych ostatnio łazienkach połączonych bezpośrednio z sypialnią.

Wanna wolnostojąca umieszczona w centralnym miejscu w pomieszczeniu będzie stanowić ciekawą dekorację współgrającą z pozostałymi meblami. Tradycyjne wanny w zabudowie posiadają doprowadzenie wody poprzez baterię podtynkową, zaś wolnostojące wyposażone są w baterie montowane na podłodze lub w ścianie. Odpływ w wannach zabudowanych jest maskowany, a w wolnostojących trzeba odpowiednio rozplanować rozkład rur – najlepiej zrobić to na etapie projektowania budynku, aby uniknąć prac dostosowujących instalację sanitarną.

wanna do łazienkiObok tradycyjnych wanien, spotykamy też te wyposażone w dodatkowe funkcje – hydromasaż oraz wanny z prysznicem w których fabrycznie zamontowane zostały szklane drzwi przesuwne oraz panel prysznicowy. Ze względu na materiał użyty do produkcji wyróżniamy wanny akrylowe, żeliwne, stalowe, drewniane, kamienne lub wykonane z konglomeratu. Najczęściej wybierane są wanny akrylowe ze względu na stosunkową niewielką cenę i łatwość montażu. Wanny akrylowe są lekkie, występują w różnych kształtach i kolorach, ich powierzchnia jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia oraz łatwo utrzymać je w czystości.

W przypadku małych łazienek, w których nie ma miejsca na kabinę prysznicową oraz wannę, praktycznym rozwiązaniem jest montaż parawanu nawannowego, który pozwala zwiększyć znacząco funkcjonalność wanny i przekształcić ją w alternatywę dla klasycznej kabiny prysznicowej. Do ich produkcji stosuje się panele wykonane ze szkła lub tworzyw sztucznych. Większość parawanów dostępnych na rynku pasuje do wanien o standardowych gabarytach i kształtach.

Wizualizacje wnętrz zostały opracowane w Pracowni Projektowania Architektonicznego.
Więcej informacji: www.ppa.com.pl