Po podjęciu decyzji o budowie domu, poza znalezieniem odpowiedniej działki, trzeba wybrać projekt. Jak do tego podejść? Czy warto inwestować w projekt na indywidualne zamówienie, czy lepiej skorzystać z gotowego i szybciej zacząć budowę?

Szybko i w pełni profesjonalnie

Olbrzymi wybór gotowych projektów dostępnych na rynku sprawia, że praktycznie każdy inwestor może znaleźć wymarzony dom dla siebie i swojej rodziny. Co ważne, wszystkie są dostępne „od ręki”, dzięki czemu można łatwiej i szybciej rozpocząć budowę.

– Wszystkie projekty opracowywane są przez sprawdzony zespół profesjonalistów – tłumaczy Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Architekci, konstruktorzy, instalatorzy, kosztorysanci i architekci wnętrz wspólnie pracują nad w pełni funkcjonalnymi domami oraz dbają o najwyższej jakości dokumentację techniczną. W projektach stosowane są sprawdzone na rynku technologie oraz popularne materiały budowlane, dostępne w całym kraju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu projektantów wszystkie domy są przemyślane i spełniają wysokie oczekiwania klientów – dodaje.

Duże znaczenie ma możliwość poznania kosztów budowy jeszcze przed wyborem projektu. Profesjonalne kosztorysy opracowane do wszystkich domów pozwalają inwestorom „przymierzyć” się do budowy i zaplanować budżet. Ponadto, kosztorysy są bardzo pomocne w trakcie współpracy z wykonawcą i pozwalają kontrolować budowę na każdym jej etapie.

Projekty gotowe przeznaczone są przede wszystkim dla Klientów indywidualnych. W dzisiejszych czasach, wiele osób ceni sobie oszczędność czasu, a przy rozpiętości oferty, takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne. Z typowych projektów korzystają także deweloperzy, którzy decydują się na realizację różnej wielkości osiedli mieszkaniowych na terenie całego kraju. Potrzebują oni sprawdzonych już na rynku rozwiązań projektowych, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Co ważne, gotowe projekty są znacznie tańsze niż te przygotowane na indywidualne zamówienie, ich ceny zaczynają się już od 2 tys. zł.

Dopasowanie projektu do wymagań inwestora

Pracownie projektowe bezpłatnie pomagają w wyborze projektu. Przeanalizują również warunki zabudowy oraz w ramach współpracy podpowiedzą, jak dostosować projekt do indywidualnych potrzeb inwestora.

– Klient otrzymuje informację czy pożądane przez niego zmiany są możliwe do wprowadzenia w projekcie, a następnie otrzymuje od nas bezpłatną zgodę na zmiany. Poprawek dokonuje lokalny architekt w ramach adaptacji projektu do działki, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia budowy- wyjaśnia Marcin Śniegowski.

Projekty indywidualne sprawdzą się w momencie, kiedy posiadamy działkę o nietypowym kształcie lub usytuowaniu, mamy indywidualne potrzeby związane z wielkością budynku lub układem funkcjonalnym, albo dom ma powstać na starych fundamentach. Taki projekt idealnie dopasuje się do potrzeb inwestora, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z dużo wyższymi kosztami i długotrwałą współpracą z architektem.

Piękne wizualizacje i katalogi oraz rekomendacje klientów

Olbrzymią zaletą gotowych projektów jest atrakcyjnie przygotowana oprawa graficzna każdego domu. Na uwagę zasługują przede wszystkim fotorealistyczne wizualizacje, szczegółowo opracowane rzuty pomieszczeń, widoki elewacji oraz dodatkowe materiały graficzne dostępne na stronach internetowych pracowni.

Często istnieje możliwość zamówienia bezpłatnego, atrakcyjnie wydanego katalogu z pełną ofertą domów oraz ciekawymi materiałami poradnikowymi. Niektóre firmy oferują również inspirujące projekty wnętrz, które ułatwiają klientom urządzenie i wyposażenie zbudowanego już domu.

– Jeżeli projekt został już wcześniej zrealizowany, klient ma możliwość obejrzenia zdjęć z realizacji, co jest bardzo pomocne przy podjęciu decyzji o wyborze konkretnego domu – mówi właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Fakt, że ktoś wcześniej skorzystał z danego projektu, stwarza także szansę porozmawiania z innymi inwestorami, np. na forach dyskusyjnych, przeczytania ich opinii i wymienienia się doświadczeniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przez cały proces budowy oferujemy bezpłatną pomoc telefoniczną i mailową – dodaje.

Wybór między projektem indywidualnym i gotowym zależy od spersonalizowanych potrzeb każdego inwestora. Warto pamiętać, że profesjonalna pracownia doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko zasoby finansowe, ale przede wszystkim możliwości jakie daje konkretna działka oraz potrzeby przyszłych mieszkańców. Niezależnie od wyboru, należy pamiętać, że profesjonalnie opracowany projekt to gwarancja udanej realizacji.

Materiały: Pracownia HomeKONCEPT