Przeglądając gotowe projekty domów, często widzimy w nich przykładowe wizualizacje wnętrz. Okazuje się, że styl trafia w nasz gust i chcielibyśmy, żeby tak wyglądał nasz wymarzony dom.

To możliwe! Pracownie projektowe mają w swojej ofercie gotowe projekty wnętrz. Wnętrza w nowym domu można urządzać samodzielnie, korzystając z usług architekta lub kupując gotowy projekt wnętrz, przygotowany do wybranego projektu domu. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników.

Polacy lubią urządzać wnętrza samodzielnie

Z raportu opublikowanego przez Westwing Home&Living wynika, że tak twierdzi 76% badanych Polaków. Takiej tendencji sprzyja z pewnością dostępność informacji i materiałów, a także nieskończona ilość inspiracji znajdujących się na stronach internetowych. Często pomysły czerpią z salonów ekspozycyjnych, korzystają z porad specjalistów. Dysponują czasem, aby samodzielnie zaprojektować wnętrza i zdobyć fachową wiedzę potrzebną do realizacji projektu. Dużo osób kieruje się własną intuicją i wyczuciem. Porady publikowane w czasopismach wnętrzarskich i na stronach internetowych zachęcają do samodzielnego urządzania wnętrz. Ponadto, wiele osób chce zaoszczędzić na zatrudnieniu architekta.

– Niestety często okazuje się, że pomysłów podpatrzonych w internecie nie da się tak łatwo przenieść do własnych wnętrz – zauważa Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Z wizualizacji nie dowiemy się, jakie są wymiary wszystkich widocznych elementów i może się okazać, że pewne rozwiązania nie będą pasować do naszych wnętrz. Nie dowiemy się też, jak poprowadzić instalacje, czy jaki wymiar profili będzie odpowiedni do konstrukcji sufitu podwieszanego. Trudnością może okazać się również znalezienie pokazanych na wizualizacjach produktów – dodaje.

Foto: Pracownia HomeKONCEPT, www.homekoncept.com.pl

Wynajęcie architekta wnętrz

Od wielu lat panuje przekonanie, że usługi projektowania wnętrz są przeznaczone tylko dla zamożnych. Jednak taka współpraca znacząco oszczędza czas i pieniądze. Oszczędności wynikają przede wszystkim z rezygnacji poświęcania własnego czasu na przygotowanie projektu oraz uniknięcia nietrafionych decyzji zakupowych. Fachowiec zadba również o prawidłowe rozwiązania techniczne, których nie trzeba będzie wymieniać. Takie zmiany mogą przekroczyć koszt wykonania profesjonalnego projektu wnętrza.

– Kolejną zaletę podkreślają osoby, które zdecydowały się już na współpracę z architektem wnętrz – tłumaczy Marcin Śniegowski. – Uważają one, że samodzielnie nie byłyby w stanie wymyślić i zastosować rozwiązań zaproponowanych przez specjalistę. Koszt usługi zależy oczywiście od renomy fachowca oraz zakresu usług. Samo projektowanie będzie tańsze niż późniejszy dodatkowy nadzór nad wykonawcami, tak samo, jak doradztwo związane z zakupami elementów wyposażenia wnętrz – dodaje ekspert.

Gotowy projekt wnętrz

W przypadku budowy domu na podstawie wybranego projektu gotowego warto również skorzystać z projektu wnętrza, który pozwoli szybko i profesjonalnie urządzić wszystkie najważniejsze pomieszczenia mieszkalne. Co ważne, oszczędzimy czas na jego przygotowaniu i od razu po zbudowaniu domu możemy przystąpić do urządzania.

– Gotowy projekt wnętrz jest dużo tańszy niż wynajęcie architekta – wyjaśnia właściciel pracowni HomeKONCEPT. – Projekt można zamówić razem z projektem domu lub po jego zakupie. Ważne jest, aby zdecydować się na zamówienie nie później niż przed montażem instalacji, aby uniknąć ich przeróbek i dostosowania. Do projektu można wprowadzić drobne modyfikacje, na etapie realizacji, np. zamianę płytek, modelu kanapy, czy innych elementów wyposażenia – dodaje.

Gotowy projekt wnętrz to szczegółowa instrukcja, jak krok po kroku urządzić wnętrza wymarzonego domu, w taki sposób, aby wyglądały, jak na wizualizacjach.W skład projektu wchodzą m.in. fotorealistyczne wizualizacje pomieszczeń, zestawienie materiałów, układ podłóg czy instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych. Znajdą się tu także projekty mebli kuchennych czy poszczególnych pokoi.

Foto: Pracownia HomeKONCEPT, www.homekoncept.com.pl

Decydując o tym, jak będzie wyglądać nasz wymarzony dom, bardzo ważne jest zadbanie o to, aby mieszkanie w nim sprawiało przyjemność i było komfortowe. Warto skorzystać z gotowego projektu wnętrza, aby cieszyć się profesjonalnie urządzonym domem dopasowanym do naszych potrzeb.

Materiały: Pracownia HomeKONCEPT