Ogrzewanie podłogowe to nie tylko mniejsze zużycie energii, zaletą tego rozwiązania jest również lepsze samopoczucie domowników.

Ogrzewanie podłogowe jak sama nazwa wskazuje, umieszczane jest w jednej z warstw podłogi. Charakteryzuje się tym, że w większości oddaje ciepło poprzez promieniowanie. Można przyjąć, że większość ciepła jest dostarczana właśnie w ten sposób. Co więcej nasz „grzejnik” ma wtedy powierzchnię prawie porównywalną z powierzchnią podłogi. W efekcie rozkład temperatury w pomieszczeniu jest bardziej przyjazny dla człowieka. Ten sposób ogrzewania pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego przy niższej temperaturze niż w ogrzewaniu grzejnikami tradycyjnymi o około 1 – 2 stopnie. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty. Takie ogrzewanie nazywamy niskotemperaturowym. Można szacować, że oszczędności wynoszą tutaj około 10%. Oczywiście jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i stopień naszych oszczędności jest w konsekwencji wypadkową wielu czynników. Istotne jest między innymi prawidłowe rozłożenie ogrzewania i ocieplenie. Pamiętajmy by ogrzewania podłogowego nie zakładać w miejscach, gdzie planujemy stałą zabudowę, jak choćby szafa czy wyspa kuchenna. Pionowy rozkład temperatur, który występuje w ogrzewaniu podłogowym jest dla nas bardzo przyjazny. Od dołu, czyli od stóp czujemy ciepło, a im wyżej tym jest nieco chłodniej. Powietrze cieplejsze jest lżejsze do zimnego, więc zawsze będzie unosiło się do góry, Jeśli więc różnice temperatur są minimalne to i cyrkulacja powietrza jest mniejsza.

Istotna jest też kwestia estetyki. Przy ogrzewaniu podłogowym, po prostu nie ma grzejników i całą przestrzeń ścian możemy wykorzystać na zabudowę, elementy dekoracyjne lub pozostawić ją w określonym dla wystroju wnętrza kolorze. Ze względu na rodzaj środka grzewczego ogrzewanie podłogowe podzielić możemy na dwa zasadnicze i najczęściej stosowane rodzaje: ogrzewanie elektryczne lub wodne.

Najbardziej popularne i uważane za najbardziej energooszczędne jest ogrzewanie wodne. W podłodze układane są rury, przez które przepływa woda. Przyjmuje się, że na zasilaniu temperatura nie powinna być wyższa niż 55 stopni, na powrocie około 40 – 45 stopni. Zakłada się, że temperatura w pomieszczeniach nie będzie wyższa niż 29 stopni (optymalny wskaźnik to około 26 stopni). Do obliczeń powinniśmy założyć wyższą temperaturę w łazienkach. Tu przyjmuje się nawet do 34 stopni. Oczywiście w praktyce temperaturę dostosujemy do naszego komfortu cieplnego. Dlatego idealne do ogrzewania podłogowego są kotły kondensacyjne lub pompy ciepła, bowiem ich najwyższa sprawność osiągana jest właśnie w tym przedziale temperatur. Na podłodze uzyskujemy wtedy z reguły bardzo przyjazną dla człowieka temperaturę. Rury układa się nad izolacją w wylewce betonowej (jastrych). Jeśli tego typu ogrzewanie stosujemy na parterze warto pamiętać o odpowiedniej grubości i jakości izolacji pod wylewką. W innym przypadku zamiast w całości ogrzewać wnętrze domu, ogrzejemy częściowo grunt. Bardzo często stosuje się systemy mieszane, ogrzewanie podłogowe plus grzejniki. Najczęściej w tym systemie podłogówkę stosuje się na parterze i w łazienkach, a na piętrze instaluje się ogrzewanie grzejnikowe. Do niedawna panowało przekonanie, że ogrzewanie podłogowe może być stosowane wyłącznie tam gdzie mamy na podłodze płytki ceramiczne, beton lub kamień. Teraz do tego typu ogrzewania dostosowali się również producenci paneli. Wystarczy zajrzeć do któregoś z marketów budowlanych by przekonać się, że na połowie paneli znajdziemy już oznaczenie – przystosowane do ogrzewania podłogowego. Do ogrzewania podłogowego dostosowali się także producenci desek podłogowych. Czy to możliwe skoro deska jest materiałem o wyższym oporze cieplnym z niższą przenikalnością ciepła a do tego reaguje na zmiany temperatury? Oczywiście, że tak, co więcej wielu producentów desek doskonale przystosowało swoje produkty do ogrzewania podłogowego. Można to osiągnąć między innymi poprzez stosowanie warstw konstrukcyjnych. Należy jednak pamiętać, że drewno nie powinno być nagrzewane do zbyt wysokich temperatur, lepiej nie stosować ich powyżej 27 stopni. W nowych domach, w których zapotrzebowanie na energię jest dużo niższe, deski na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się bardzo dobrze. Podłogówka ma dużo wyższą bezwładność od ogrzewania grzejnikowego, okres od włączenia ogrzewania do osiągnięcia satysfakcjonującej temperatury jest więc dłuższy, ale po uruchomieniu podgrzanie lub schłodzenie o kilka stopni nie jest już tak długotrwałe. Przyznać trzeba, że ułożenie ogrzewania podłogowego jest droższe od tradycyjnych grzejników, ale wyższe koszty szybko zrekompensują nam niższe opłaty za ogrzewanie.

Podłogówka elektryczna

W przyszłości raczej możemy spodziewać się wzrostów opłat zarówno za gaz jak i ogrzewanie elektryczne. Dlatego dzisiaj tak ważne są nakłady na obniżenie kosztów ogrzewania w przyszłości. Właśnie z powodu kosztów prądu dość rzadko stosuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne, choć producenci tego typu ogrzewania stosują już coraz bardziej energooszczędne rozwiązania i trudno przewidzieć co stanie się w przyszłości. Czasem stosuje się je jako system dogrzewający, można tak zrobić w łazience lub na ścianach w miejscach gdzie chcemy uzyskać wyższą temperaturę. Koszt zakładania ogrzewania elektrycznego jest niższy niż wodnego. Ostatnio coraz częściej stosuje się podłogowe ogrzewanie elektryczne w domach pasywnych, w których cała powierzchnia ogrzewana jest pompą ciepła. Tu koszty są niewielkie, bowiem zapotrzebowanie na energię jest dużo niższe niż w tradycyjnym budownictwie. W ofercie producentów są też maty elektryczne na podczerwień. Ich zasada działania podobna jest do działania słońca. Podczerwień ogrzewa bezpośrednio ciała stałe w tym znajdującego się w pomieszczeniu człowieka. Dopiero od ciał stałych ogrzewane jest powietrze. Takie ogrzewanie potrzebuje mniej prądu od klasycznego ogrzewania elektrycznego. Maty zakładane są nie tylko na podłogach, popularne jest także układanie mat na sufitach i na ścianach.

Koszty i oszczędności

Osiągnięcie nie tylko przyjaznych, ale także energooszczędnych parametrów związane jest z wieloma czynnikami: rodzaj ocieplenia, szczelność okien, wentylacja, rekuperacja itd. Dlatego każdy projektant instalacji przed projektowaniem powinien dokładnie zapoznać się z całym projektem domu, a także uwzględnić jego usytuowanie względem stron świata i terenem gdzie będzie realizowany projekt.

Fakty:
  • ogrzewanie podłogowe będzie dobrze działało tylko wtedy kiedy zostanie precyzyjnie zaprojektowane i wykonane przez fachowców,
  • jest droższe w wykonaniu od ogrzewania grzejnikowego, ale koszty szybko kompensowane są przez zyski,
  • można je stosować nie tylko przy płytkach ceramicznych, ale także przy panelach, a nawet deskach, ale powinno się to uwzględnić na etapie projektowania ze względu na różne współczynniki przenikania cieplnego,
  • nie ma sensu ogrzewanie podłogowe tam gdzie chcemy dać gruby, puszysty dywan, jeśli ktoś się upiera to może, ale musi liczyć się ze stratami ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się przy zastosowania systemu ogrzewania niskotemperaturowego, czyli przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła.