Schody to bardzo ważny element architektury wnętrza. Za sprawą nowych materiałów oraz kształtów schody wewnętrzne stały się głównym bohaterem naszych domów. Element ten nie służy przecież tylko do przemieszczania się na wyższą kondygnację.
Coraz częściej rezygnuje się z aranżowania schodów w ramach zamkniętej klatki, natomiast nikogo nie dziwią np. szklane stopnie umiejscowione w salonie. Schody pasujące do stylu danego wnętrza o ciekawej bryle, wykonane z odpowiednich materiałów z zachowaniem dużej dbałości o szczegóły będą stanowiły główną ozdobę każdej przestrzeni.
Istotnym zagadnieniem jest rozwiązanie kwestii schodów od strony estetycznej. Należy pamiętać, iż ową drogę z parteru na piętro i odwrotnie, pokonywać będziemy co najmniej kilka razy w ciągu każdego dnia. Dlatego ważne jest, aby były one dobrze zaprojektowane oraz miały optymalne dla codziennego użytku parametry techniczne.
Schody dzielą się na prefabrykowane oraz te wylewane, wykonywane na budowie. Rynek produktów gotowych oferuje szeroką gamę o różnych kształtach i materiałach. Pierwsze z nich doceniane są przede wszystkim za ich lekkość i szybkość montażu. Zaletą drugiej propozycji jest niewątpliwie niepowtarzalny charakter oraz idealne dopasowanie do parametrów danego wnętrza.
Biorąc pod uwagę kształt produktu, wyróżnić możemy schody proste, zabiegowe i kręcone. Schody proste, nazywane inaczej jednobiegowymi, gdzie na piętro wchodzi się bez zmiany kierunku, uważa się za bezpieczne ze względu na stały i regularny kształt stopni. Ze względu na oczywisty brak spoczników, nie mogą być one zbyt długie. Dla kondygnacji powyżej 300 cm, trasa takich schodów może okazać się zbyt męcząca.
Schody zabiegowe występują w różnych wariantach i kształtach (kształt litery L lub U). Najpopularniejszymi z nich są dwubiegowe, dwubiegowe z podestem pomiędzy poszczególnymi biegami oraz trójbiegowe. Taki typ schodów jest bardzo ergonomiczny, jednak wymaga więcej wolnej przestrzeni.
Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku ograniczonej powierzchni, będą schody kręcone. Stanowią one ciekawy element wystroju wnętrza, są jednak mniej wygodne od schodów prostych czy zabiegowych ze względu na nieregularny kształt stopni. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż mogą być montowane zarówno w okrągłym i kwadratowym otworze w stropie. Jako, że element konstrukcyjny schodów to słup centralny, nie ma również konieczności sytuowania ich w pobliżu ściany.
Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnić można schody płytowe, policzkowe i wspornikowe. Pierwsze z nich tworzy płyta biegowa, która połączona jest bezpośrednio ze spocznikiem albo opiera się na belkach spocznikowych. Żebra te są elementem przenoszącym obciążenia, dlatego też wymagają specjalnego zbrojenia.
Każda płyta biegowa wymaga podparcia z dołu i góry: w podłodze (podwalina), stropie lub ścianie. Dzięki temu zabiegowi, obciążenia ze schodów przenoszone są na konstrukcję budynku. Płyta biegowa w połączeniu ze spocznikami tworzy schody jednobiegowe, które muszą być oparte na dwóch przeciwległych ścianach.
W kwestii schodów, liczą się nie tylko walory estetyczne, ale również ich użyteczność i zapewnienie odpowiednich parametrów technicznych. Ich właściwe projektowanie wymaga sporej wiedzy, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta lub architekta. Dobrze wykonane schody pozwolą nam w pełni cieszyć się wnętrzem domu. Nieudany projekt może nie tylko uprzykrzyć życie domowników, ale będzie stanowił zagrożenie dla każdego z użytkowników.
Autor: MJanimo, www.mjanimo.pl