Odpowiednia aranżacja pokoju dziecięcego to przyjemny, ale też niełatwy temat. Jest to najbardziej wielofunkcyjne miejsce w całym domu. Musimy w nim odpowiednio rozplanować i zagospodarować przestrzeń na wypoczynek, pracę, zabawę, a także spotkania towarzyskie.
Poza odpowiednią ergonomią i funkcjonalnością, niezwykle istotne są także walory estetyczne, wystrój i tematyka związana z zainteresowaniami małego mieszkańca. Dopasowanie wnętrza do temperamentu, wieku i zdolności dziecka sprawi, że pokój będzie nie tylko miejscem wypoczynku i nauki, ale pomoże także w rozwoju pasji i zdolności.
W miarę upływu czasu i dorastania naszej pociechy, jej pokój wymaga zmian, dostosowania do wieku, etapu rozwoju oraz zmieniających się zainteresowań. Producenci mebli dziecięcych coraz częściej oferują produkty, które „rosną razem z dzieckiem”. Tego typu meble można modyfikować (np. zdjąć przewijak przytwierdzony do komody, czy zdemontować barierki z ramy łóżka) co daje nam możliwość ich eksploatacji przez wiele lat. Przy niewielkiej zmianie wystroju wnętrza (np. poprzez założenie innych opraw świetlnych, czy dzięki zmianie koloru ścian), zyskać możemy nową, odświeżoną przestrzeń bez dużych nakładów finansowych.
Pokój niemowlaka
To, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę aranżując przestrzeń dla niemowlaka, to bezpieczeństwo i ergonomia. Nim dziecko zacznie raczkować, należy zabezpieczyć i uniemożliwić mu dostęp do przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie. Dzieci lubią podciągać się i wspinać po meblach, dlatego meble należy przymocować do ściany, oraz okleić wystające rogi szafek ochronnymi nakładkami, a do frontów szuflad przytwierdzić blokady otwierania. Ważne jest także uniemożliwienie dziecku jakiegokolwiek dostępu do gniazd elektrycznych, kabli czy przewodów. Ergonomia pokoju dla niemowlaka powinna być skupiona nie tylko na komforcie malucha, ale również na wygodzie dorosłego opiekuna. Dobrze rozplanowany pokój, odpowiednio dobrane i usytuowane meble wraz z niezbędnymi sprzętami, bardzo ułatwią rodzicom pracę, jaką wykonać muszą przy codziennej pielęgnacji i karmieniu dziecka. Dlatego w pokoju niemowlaka powinien znaleźć się wygodny fotel dla osoby dorosłej, a w jego pobliżu stolik lub inna powierzchnia odkładcza.
W pierwszych miesiącach życia dziecka, głównym i najważniejszym punktem umeblowania pokoju będzie łóżeczko. Dlatego warto zadbać, aby było ono solidne, najlepiej drewniane, z atestem, szczebelkami, oraz możliwością regulacji wysokości ułożenia materaca. Wiele firm meblarskich ma w swojej ofercie łóżeczka, które po zdemontowaniu barierek posłużą jako wygodne miejsce wypoczynku także przedszkolakowi. W sąsiedztwie warto umiejscowić mebel na niezbędne akcesoria (np. do przewijania). Idealnym rozwiązaniem będzie komoda z przewijakiem.
Pokój niemowlaka nie wymaga wielkiego zaangażowania w wystrój. Ściany najlepiej pomalować ekologiczną farbą w białym lub pastelowym kolorze. Można umieścić na nich także elementy dekoracyjne, ale raczej stonowane i w niewielkiej ilości – na wzorzyste tapety i kolorowe ilustracje na ścianach przyjdzie jeszcze czas, gdy maluch podrośnie. Projektując pokoik dziecięcy warto zastanowić się także nad rozmieszczeniem oświetlenia. Jeśli chcemy uniknąć przeprowadzania gruntownego remontu co kilka lat, należy dokładnie rozplanować punkty świetlne i pozostałą elektrykę w pomieszczeniu. Dziecko, wraz z upływającym czasem, potrzebować będzie różnych rzeczy np. nocnej lampki nad łóżkiem, oświetlenia biurka. Jeśli w przyszłości planujemy umieszczenie telewizora na ścianie w pokoju dziecka, ale obecnie jest ono jeszcze zbyt małe na jego oglądanie, dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie okablowania pod tv w ścianie i zamontowanie w miejscu ich wyjścia większego kinkietu.
Pokój przedszkolaka
Dziecko w wieku przedszkolnym ma już z reguły określony temperament i upodobania, często też wychwycić można jego uzdolnienia i zainteresowania. Warto więc poszerzać wyposażenie pokoju o elementy zgodne z kierunkiem jego rozwoju, a także o dekoracje i ozdoby związane z daną tematyką. O ile nie zrobiliśmy tego już wcześniej, umeblowanie pokoju powinniśmy uzupełnić o przestronną szafę, która pomieści ubrania, dodatkową pościel, itp., oraz meble do przechowywania zabawek. Idealnym rozwiązaniem są skrzynie i pojemniki na zabawki, które w wygodny i prosty sposób pozwolą zapanować nad bałaganem. Przedszkolakowi niezbędne będzie także biurko i krzesełko, dopasowane wielkością do wieku i wzrostu dziecka. Tu także możemy posłużyć się ławą z funkcją skrzyni, w której maluch przechowywać może wszelkie narzędzia artystyczne, kolorowanki, papiery.
Pokój nastolataka
Kto ma swoje pociechy, ten doskonale wie, jak szybko przedszkolak staje się nastolatkiem – młodym człowiekiem starającym się na każdym kroku zaprezentować swoją indywidualność, poprzez strój, grupę rówieśniczą, ale również wyposażenie i aranżację wnętrz. Każdy nastolatek marzy o swoim pokoju, który stałby się jego azylem, terytorium, na którym będzie rozwijać swoje pasje, zainteresowania, poznawać siebie, ale i który stanie się miejscem spotkań z przyjaciółmi.
Urządzając pokój nastoletniej latorośli pozwólmy przede wszystkim, by mogła ona w sposób aktywny uczestniczyć w jego aranżacji. To nie my, a nasze dziecko ma czuć się w nim dobrze. Ustalmy wspólnie co bezwzględnie musi znaleźć się w takim pokoju, równocześnie zaznaczając obszar, który całkowicie pozostawimy w gestii młodego człowieka. Pozwólmy mu na dobór kolorów, tkanin, mebli ustalając najpierw budżet. Pamiętajmy jednak – nastoletnie gusta potrafią ewoluować w szybkim tempie, i dzisiejszy, ukochany kolor różowy, w przeciągu dwóch lat może stać się znienawidzoną barwą. Porozmawiajmy więc z przyszłym właścicielem/właścicielką pokoju czy jest świadom ewentualnych konsekwencji swoich wyborów. Ściany można za jakiś czas przemalować samodzielnie, ale zastanówmy się, czy inwestycja w ekstrawaganckie meble jest na pewno rozsądnym rozwiązaniem i czy stać nas na ich ewentualną wymianę, gdy znudzą się naszemu dziecku. Pomijając stronę wizualną, pamiętajmy, aby pokój dziecka był funkcjonalny. To nie tylko sypialnia, ale również pokój do pracy (w tym wypadku nauki), pokój dzienny (gdzie przyjmuje się koleżanki i kolegów), miejsce relaksu, a nierzadko także przechowywania.
Bezwzględnie w pokoju nastolatka powinno znaleźć się wygodne biurko, wystarczająco duże by pomieścić książki, zeszyty, często również komputer. Zadbajmy o to, by w bliskim sąsiedztwie było wystarczająco dużo schowków na niepotrzebne w danym momencie przedmioty – nie każde dziecko lubi bałagan wokół siebie. Krzesło powinno być dostosowane do wzrostu ucznia, najlepiej z regulacją wysokości siedziska (pamiętajmy, że nastolatek – mimo iż wolniej – jednak nadal rośnie). Kącik do nauki powinien być dobrze oświetlony – zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym.
Bardzo istotnym elementem pokoju nastolatka jest łóżko, w którym nie tylko dziecko sypia, ale także niejednokrotnie czyta książki lub uczy się. Idealnym rozwiązaniem będą wszelkie łóżka ze schowkami na pościel. Dzięki temu za dnia łóżko może stać się całkiem wygodną „sofą” (a np. duże poduchy oparte o ścianę mogą stanowić wygodne oparcie), na której będą przyjmowani nastoletni goście młodego gospodarza.
Bardzo ważna jest również pojemna szafa. Mało kto może pozwolić sobie na oddzielną garderobę, przy pokoju dziecka, dlatego też zadbajmy o to, aby miało ono dość miejsca na przechowywanie swoich „skarbów” (ubrań, książek, pamiątek).
Dekorowanie detalami pozostawmy już w całości przyszłemu mieszkańcowi pokoju, pozwalając mu w ten sposób na wyrażenie swoich zainteresowań. Jeżeli mamy w domu młodego sportowca – pozwólmy mu (jeżeli taka jest jego wola) wyeksponować zdobyte medale i trofea. Jeżeli właścicielem pokoju jest przyszła artystka, postarajmy się wygospodarować kąt, gdzie bez przeszkód będzie mogła malować, czy rysować. Jak we wszystkim – niezbędny jest dialog i wypracowanie kompromisu.
Bez względu na wiek dziecka, dla którego projektujemy wnętrze, pamiętajmy, że z reguły jest to najmocniej i najintensywniej eksploatowane pomieszczenie w całym domu. Inwestując nawet w najbardziej trwałe, odporne na zmywanie, czy uderzenia mechaniczne materiały, prawdopodobnie i tak nie unikniemy na przestrzeni kilkunastu lat gruntownego remontu.
Autor: Aleksandra Chmielowicz, Agata Patykiewicz, www.studioladnie.pl