Energooszczędny dom, który można postawić praktycznie wszędzie bez pozwolenia na budowę opracowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

Modelowy dom na kółkach stanął właśnie na terenie Politechniki Krakowskiej. Składa się z salonu z aneksem kuchennym, dużej sypialni, małego pokoju i łazienki. Jest kompletnie wyposażony. W kuchni jest płyta indukcyjna i zlewozmywak, w pokojach meble. W pełni wyposażona jest łazienka. Dom posiada wentylację mechaniczną z rekuperacją i ogrzewanie elektryczne. Zainstalowane zostało również przyłącze wody, prądu i ścieków.

firma MICCO, www.domynakolach.com

Naukowcy wraz z firmą produkującą domy przygotowali kilka wersji: 6, 9 i 12 metrową. Wszystkie mają szerokość 3,6 metra. Lekka, ale wytrzymała konstrukcja wypełniona została izolacją termiczną. Dom ma ocieplenie podobne do konstrukcji domów energooszczędnych. Grubość dachu wynosi 24 cm a podłogi 20 cm. Co istotne, domy można ze sobą łączyć. W ten sposób możemy otrzymać dom o powierzchni użytkowej prawie 90 metrów kwadratowych. Mobilny dom, który stanął na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej poddany zostanie badaniom. Mierzone będą różne parametry energooszczędności. Zdiagnozowane zostaną właściwości izolacyjne, zbadana zostanie rzeczywista wymiana powietrza w zależności od różnych warunków panujących na zewnątrz. Badania przeprowadzają naukowcy z Zakładu Budownictwa i Fizyki Budowli Politechniki Krakowskiej. Projekt domu mobilnego został opracowany wspólnie ze specjalistami z firmy MICCO, która zajmuje się między innymi importem mobilnych domków letniskowych.

firma MICCO, www.domynakolach.com

firma MICCO, www.domynakolach.com

Materiały: firma MICCO, www.domynakolach.com