Hałas towarzyszy nam na każdym kroku. Dlatego w domu chcielibyśmy odpocząć w ciszy, bowiem tylko wtedy mamy szanse na pełen relaks.

Należy pamiętać, że nawet w domowym zaciszu nie doświadczymy całkowitej ciszy. Słyszymy chociażby odgłosy dobiegające z podwórka sąsiadów czy przejeżdżających w pobliżu samochodów. To wszystko burzy nasz komfort. Dla naszego słuchu najbezpieczniejsza jest głośność poniżej 85 decybeli. Dla porównania szept to 15 dB, zaś telewizor to 60 dB. Próg bólu wynosi 130 dB, to tyle ile generuje młot pneumatyczny. I tu ważna rzecz: wzrost poziomu decybeli nie jest liniowy, czyli podwojenie ilości decybeli z np. 20 do 40 nie oznacza, że dźwięk staje się dwa razy głośniejszy, ale sto razy głośniejszy.

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Nie ma jednego uniwersalnego materiału, który w każdych warunkach zapewni nam komfort akustyczny. Przede wszystkim sposób wygłuszania powinien być dostosowany do konkretnego źródła hałasu. Takim źródłem może być ruch samochodowy na pobliskiej drodze, przejazd kolejowy lub zakład produkcyjny. Dlatego dobierając materiały do budowy domu warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną, czyli współczynnik Rw. Jest on wyrażany w decybelach. Wartość tego współczynnika jest tym większa, im wyższa jest ochrona przed hałasem.

Odpowiednie materiały pomagają wyciszyć dom

Duży wpływ na izolacyjność akustyczną domu mają materiały, które zostały użyte przy jego budowie. Dobrym rozwiązaniem, które zapewnia lepsze wyciszenie są maty z wełny mineralnej. Współczynnik Rw dla mat mineralnych wynosi w zależności od ich grubości od 26 do 32 dB. Cena metra kwadratowego to 20-30 zł. Innym przykładem mogą być panele akustyczne. Obecnie stosowana technologia pozwala na osiągnięcie wyniku na poziomie Rw 50 dB. Panele takie pochłaniają dźwięki, które znajdują się zarówno w średnim, jak też wysokim paśmie częstotliwości wewnątrz i na zewnątrz, a w domu skracają czas pogłosu. Ich cena w zależności od grubości i wielkości pojedynczego panelu to 20 – 35 złotych za m2.

Izolacja akustyczna okien to podstawa cichego domu

Okna różnią się między sobą nie tylko sposobem otwierania czy wielkością, ale również izolacyjnością akustyczną. Dzięki temu wiemy, jaki jest stopień tłumienia hałasu, który dociera do domu z zewnątrz. Współczynnik Rw dla okien średniej klasy to 30 dB, okna o najlepszych parametrach osiągają wynik na poziomie 45 dB. Co ciekawe, znaczenie ma tu nie tylko wielowarstwowość, ale również grubość poszczególnych przeszkleń. Dźwiękoszczelność okien to tylko jedna z cech nowoczesnego okna, a jego cena zależna jest od wielu innych czynników.

Czy warto inwestować w drzwi?

Zdecydowanie tak. Podobnie jak okna, również dobre drzwi skutecznie wytłumią dźwięki. Warto zainwestować w drzwi o podwyższonym współczynniku dźwiękochłonności. Dobrym rozwiązaniem jest też wybieranie drzwi bez przeszkleń, pełnych. Znaczenie ma tu nie tylko materiał wypełniający drzwi, ale również zastosowanie prawidłowo przylegających do futryny uszczelek. Drzwi zewnętrzne są w stanie zapewnić wygłuszenie na poziomie do 32-36 dB. Ceny zewnętrznych drzwi dźwiękoszczelnych mieszczą się w szerokim zakresie od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Jak wyciszyć hałas z wentylacji?

Właściwie zaprojektowany, a następnie wykonany system wentylacji w domu zwykle nie generuje dużego hałasu. Ważne, żeby urządzenia były rozmieszczone tak, aby nie powodowały powstawania zbyt dużej ilości dźwięków. Możemy również ograniczyć hałas poprzez dobranie odpowiedniej średnicy kanałów, aby prędkość powietrza nie była większa niż 4 m/s. Warto też wykonać instalację z kanałów wygłuszonych akustycznie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tłumików lub wyrzutni tłumiących. Ich koszt to kilkadziesiąt złotych, w zależności od użytego materiału i średnicy.

Wyciszanie łazienki

W tym przypadku doskonale sprawdzą się płyty gipsowo-włóknowe, w połączeniu z wypełnieniem z wełny mineralnej. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie drgań przenoszonych przez ściany. Co ważne, jest to rozwiązanie, które z powodzeniem możemy zastosować także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Ponieważ każdy zabrany metr kwadratowy w pomieszczeniu takim jak łazienka jest szczególnie widoczny, warto zastosować materiał o dużej dźwiękochłonności i niewielkiej objętości. Materiał o takich parametrach to koszt od 80 zł za m2, jednak spotkać możemy materiały w cenie nawet 200 zł za m2.

A może rolety?

Do zmniejszenia hałasu z zewnątrz warto wybrać odpowiednie rolety. Dzięki nim można tłumić hałasy z zewnątrz. Są tańszym rozwiązaniem niż wymiana okien. Właściwie dobrane rolety mogą obniżyć poziom hałasu w domu o kilkanaście decybeli. Sam mechanizm rolety można dodatkowo wyciszyć stosując uszczelnienia szczotkowe na prowadnicach oraz ślizgacze montowane na górze prowadnic. Wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań jest tak szeroki, jak rozpiętość cenowa tego produktu. Średnia cena to ok. 150-250 zł/m2.

Domowa sala kinowa

A co, jeśli chcielibyśmy urządzić domową salę kinową? Co trzeba zrobić, by móc cieszyć się idealnymi warunkami, porównywalnymi z tymi w multipleksach? W tym przypadku dobra akustyka to podstawa. Przede wszystkim pokój musi być dobrze wygłuszony, dzięki czemu możliwe jest optymalne rozprzestrzenianie się fal dźwiękowych. Musi też być wyciszony, żeby podczas seansów nie przeszkadzały nam odgłosy dobiegające z zewnątrz, i żebyśmy, co równie istotne, nie przeszkadzali pozostałym domownikom. Podstawą jest okładzina na ściany i sufit. W przypadku sufitów świetnie sprawdzają się te podwieszane, które mają właściwości tłumiące. Dobrze jeśli są wykonane z akustycznych płyt gipsowo-kartonowyh wzmocnionych izolacją wełny mineralnej. Takie działanie nie tylko wpłynie na akustykę pomieszczenia, ale także zlikwiduje echo. Z kolei w celu zniwelowania odgłosów z otoczenia można zastosować przedścianki. Są to płyty gipsowo-kartonowe stawiane przed ścianami. Można do nich również zastosować wypełniania z wełny mineralnej, zwłaszcza tej o podwyższonej gęstości. Dobrym pomysłem jest też wykończenie ścian boazerią, gdyż same ściany nie wpływają pozytywnie na akustykę w pokoju. Nie należy też zapominać o podłodze. Zaleca się pokrycie jej grubym dywanem, który świetnie nadaje się do wytłumienia pomieszczeń, a przy tym hamuje przenikanie dźwięków poza salę kinową. Możemy też skorzystać z usług akustyka. Użyte materiały w porównaniu do ceny rynkowej dobrego sprzętu audio-video, to niewielki koszt. Dobre wygłuszenie domowej sali kinowej wynosi 250-300 zł za m2.

Płoty, które wyciszają

Ciekawym rozwiązaniem są płoty, które łączą cechy typowych ogrodzeń z ekranami akustycznymi. Działają one podobnie jak ekrany dźwiękochłonne i zapewniają ciszę w domu. Mogą być przy tym elementem dekoracyjnym, gdyż płoty akustyczne są dostępne w różnych wykończeniach
i wariantach kolorystycznych. W zależności od budowy i użytego materiału wypełniającego takie ogrodzenie odbija, pochłania lub ugina fale dźwiękowe powodując redukcję hałasu nawet o 25 dB. Jedno przęsło płotu dźwiękochłonnego w porównaniu do pełnego ogrodzenia to wzrost ceny o kilkanaście od dwudziestu procent.

Nie ma jednego sposobu, który sprawdzi się w każdym domu i idealnie go wyciszy. Punktem wyjścia jest zawsze otoczenie, które powoduje konieczność wyciszenia domu. W tym wypadku rozwiązania musimy dobierać indywidualnie. Warto też podkreślić, że najtańszym rozwiązaniem jest wyciszenie domu na etapie projektowania.

Autor: Monika Borkowska-Szmit