Grzejniki kanałowe zazwyczaj są wykorzystywane w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Świetnie jednak sprawdzą się w domach, zwłaszcza tych pełnych przeszkleń, a także wszędzie tam, gdzie popularne kaloryfery zwyczajnie nie pasują lub nie można ich zastosować.

Grzejniki kanałowe mogą być samodzielnym źródłem ogrzewania lub uzupełnieniem innego rodzaju ciepła Pozwalają na zachowanie stałej temperatury w pomieszczeniu, a przy właściwym doborze parametrów również na oszczędność. Ponadto eliminują przeciągi, zaś utworzona kurtyna wpływa na komfort cieplny szczególnie we wnętrzach o dużych, otwartych przestrzeniach.

Czym są grzejniki kanałowe?

To połączenie ogrzewania tradycyjnego z podłogowym. Grzejniki kanałowe montowane są w podłodze, w specjalnie do tego wykutych wnękach. W nich właśnie umieszczone są konwektory podłączone albo do prądu, albo do centralnego ogrzewania. Działanie grzejników kanałowych jest podobne do grzejników tradycyjnych. Elementem grzejnym jest miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła zamontowany wewnątrz specjalnej wanny. Wanny mogą być ocynkowane lub wykonywane ze stali nierdzewnej. Grzejniki kanałowe dobierane są na postawie strat ciepła w danym pomieszczeniu. Straty te zależą przede wszystkim od jakości okien, sposobu ocieplenia ścian czy też ilości ścian szczytowych. Przy nietypowych wnętrzach świetnie sprawdzą się grzejniki produkowane na wymiar. Możliwe jest zarówno łączenie ich pod dowolnym kątem, jak również wykonanie systemu grzewczego biegnącego po łuku.

Rodzaje grzejników kanałowych

Na półkach sklepowych znajdziemy szeroką gamę grzejników kanałowych. Jaki więc najlepiej wybrać? To zależy przede wszystkim od ogrzewanego pomieszczenia oraz możliwości montażu. Zasadniczo z uwagi na sposób, w jaki powietrze przepływa przez wannę wyróżnia się grzejniki kanałowe z konwekcją naturalną oraz z konwekcją wymuszoną. W przypadku tej pierwszej ciepło unosi się do góry, zaś działanie grzejnika wynika z naturalnej cyrkulacji powietrza. Ciepłe powietrze, które wydostaje się z grzejnika jest odpychane od zimnych szyb, a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu. W drugim przypadku grzejniki posiadają dodatkowo elektryczny wentylator i to on zwiększa przepływ powietrza. Uruchomienie wentylatora następuje, gdy temperatura jest niższa niż ta ustawiona na sterowniku. Natomiast jeśli temperatura osiąga zakładaną wysokość, wówczas wentylator wyłącza się. W przypadku grzejników z konwekcją wymuszoną stosuje się płytsze kanały ponieważ grzejniki te mają nawet trzy razy większą wydajność niż grzejniki z konwekcją naturalną. Rozważając zakup grzejników kanałowych musimy przygotować się na wydatek od 1300 złotych za sztukę w przypadku grzejników bez wentylatora oraz od 1800 złotych w przypadku grzejników z wentylatorem. Zastosowanie najwyższej klasy wentylatorów gwarantuje minimalny poziom hałasu, który zwykle nie osiąga 22 dB.

Gdzie montujemy grzejniki?

Najczęściej wzdłuż drzwi oraz okien, a także wszelkich przeszkleń ścian. Co do zasady ważne, żeby długość grzejników była większa niż długość przeszkleń, pod którymi są montowane. Innym sposobem jest montaż wzdłuż wewnętrznych ścian oraz w narożnikach. Standardowe grzejniki mają długość 100-350 cm, wysokość 6-14 cm oraz szerokość 13-42 cm. Wyboru grzejników warto dokonać na etapie projektu domu. W stanie surowym nie ma już możliwości montażu głębokich grzejników kanałowych. Należy też pamiętać, że grzejniki powinny być montowane w odległości co najmniej 10 cm od okna.

A co z chłodzeniem?

Niektóre grzejniki mogą również służyć do chłodzenia pomieszczeń, o ile oczywiście są w taką funkcję wyposażone. Warto więc przed wyborem odpowiedniego modelu rozważyć taką możliwość. Mogą również być wyposażone w funkcję wentylacji. Żeby grzejnik kanałowy spełniał funkcję klimatyzatora należy wykorzystać konstrukcje współpracujące z systemem chłodzenia, który jest oparty na pompie ciepła lub też na agregacie wody zimnej.

Funkcjonalność i design

Wybierając grzejniki nie możemy zapomnieć o wykończeniu, czyli kratce zwanej też maskownicą. Ma ona kluczowe znaczenie dla wyglądu podłogi, warto aby dobrze się w nią wkomponowała. Dostępne są zarówno kratki drewniane, jak i aluminiowe czy wykonane ze stali nierdzewnej, nie ma więc problemu z wyborem takiej, która będzie stanowiła integralną część wnętrza. Ceny maskownic kształtują się od 235 złotych do 5240 złotych i zależą od użytego materiału, długości, grubości oraz producenta.

Jak utrzymać czystość?

Wbrew pozorom utrzymanie grzejników kanałowych w czystości jest bardzo łatwe. Ważne, żeby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokładnie je odkurzyć. Do usuwania wszelkich zanieczyszczenia, które wpadają do środka wanny świetnie sprawdzi się wilgotna szmatka z niewielką ilością detergentu. Musimy pamiętać, że tylko regularne czyszczenie pozwala na właściwe funkcjonowanie urządzenia. Ważne również, żeby grzejniki tego typu nie były niczym przykrywane, np. wykładzinami czy dywanami. System ogrzewania za pomocą grzejników kanałowych jest bardzo wydajny i szybko dostarcza ciepło do pomieszczeń. Może też doskonale pasować do wnętrza i idealnie wkomponować się w podłogę. Grzejniki kanałowe pozwalają na stworzenie w jednym pomieszczeniu stref o różnej temperaturze.

Foto: Convector Extreme, www.convector.pl

Autor: Monika Borkowska-Szmit