W większości domów jednorodzinnych są kominy. Warto już na etapie projektu domu podjąć decyzję, czym będziemy ogrzewać, by móc wybrać optymalne rozwiązanie.

Tradycyjne kominy murowane

Cegła to trwały i estetyczny materiał, z którego kominy były budowane przez lata. Tego rodzaju materiał jest idealny w przypadku zastosowania kotłów na węgiel, koks, jak też pieców kaflowych oraz kominków wyposażonych w komorę spalania. Powstają w nich spaliny, które mają wysoką temperaturę. Grube ściany komina sprawiają, że nie następuje szybkie wychłodzenie. Co warto podkreślić, w nowo budowanych domach tradycyjne kominy z cegły są rzadkością.

Prefabrykowane kominy ceramiczne

Obecnie w nowych budynkach jednorodzinnych przeważają prefabrykowane kominy ceramiczne. Są łatwe w montażu i zwykle mają kilkuletnią gwarancję. Gotowe systemy ceramiczne nadają się zarówno do kotłów kondensacyjnych, jak i tradycyjnych. W przypadku tych pierwszych są one wyposażone w przewody powietrzno-spalinowe.

Komin stalowy

Dzieli się je na jedno- i dwuwarstwowe. Kominy jednowarstwowe mają postać całego systemu lub pojedynczego elementu. Są zwykle stosowane do kotłów gazowych, olejowych oraz urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Z kolei komin stalowy dwuwarstwowy posiada ścianę zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrzna służy do ochrony, zaś wewnętrzna do izolacji termicznej. Kominy dwuwarstwowe są przeznaczone do kotłów na paliwo płynne, stałe i gazowe.

Czy komin z betonu ma rację bytu?

Zastosowanie betonu do kominów jest rozwiązaniem nietrwałym. Poza tym pod wpływem temperatury beton może się kruszyć. Warto raczej postawić na obudowanie przewodów wentylacyjnych lekkim betonem na bazie keramzytu.

Komin dostawiony

To rodzaj komina, który zostaje dobudowany na zewnątrz. Musi mieć sporą wysokość, zwykle 4-5 m, żeby wytwarzał taki ciąg, który pozwoli na usunięcie dymu, spalin czy powietrza wentylacyjnego. W przypadku kominów zewnętrznych mogą być one wykonane zarówno ze stali, jak też ceramiki lub cegły. Ten pierwszy nie wymaga fundamentów, natomiast kominy murowane muszą je mieć.

Czym jest komin hybrydowy?

Jest on połączeniem komina metalowego z ceramicznym. Przewód wewnętrzny jest ceramiczny, zaś obudowa stalowa. W przypadku tego rozwiązania wnętrze komuna pozwala na odprowadzenie spalin mokrych i suchych. Jego zaletą jest obojętność na działanie związków chemicznych, które pojawiają się w procesie spalania węgla. Komin hybrydowy jest lżejszy od ceramicznego, łatwy w montażu, nie wymaga też fundamentów.

Podział kominów ze względu na przeznaczenie

Z uwagi na przeznaczenie można wyróżnić: kanały dymowe, wentylacyjne oraz do odprowadzania spalin. Kominy dymowe są kanałem, którym odprowadza się spaliny, takie jak gazy, sadza, para wodna czy pył. Co ważne, muszą one dawać właściwy ciąg powietrza. Komin dymowy jest podłączany do kotłów, pieców czy kominków na paliwa stałe.

Z kolei kominy wentylacyjne odprowadzają zanieczyszczenia i pozwalają na doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza. W swoim działaniu wykorzystują siłę grawitacji.

Natomiast kominy do odprowadzania spalin służą do utylizowania związków, jakie powstają podczas spalania oleju opałowego lub gazu. Muszą być podłączone do urządzeń, które są zasilane paliwami ciekłymi lub gazowymi. Kanały murowane powinny mieć przekrój 14×14 cm, zaś stalowe średnicę minimum 12 cm. Tego rodzaju kanały muszą być odporne na działanie substancji żrących, bowiem na wewnętrznej ściance kanału może osadzać się kondensat.

Najczęściej popełniane błędy przy budowie komina

Przede wszystkim wiele osób zapomina, że komin potrzebuje dobrego podparcia. Dobrze, jeśli będzie to fundament lub wzmocniony strop, w zależności od jego ulokowania. Zła konstrukcja może powodować pękanie pustaków i grozi zawaleniem. Wśród częstych błędów jest użycie ceramicznych pustaków wentylacyjnych w celu odprowadzenie dymu z kominka. Nie są one bowiem dostosowane do wysokiej temperatury. Co więcej, ich przekrój jest mniejszy od wymaganego do podłączenia kominka. Nie można również używać styropianu do ocieplania komina, który odprowadza dym z kominka bowiem pod wpływem temperatury spalin styropian stopi się. Należy też pamiętać o wykonaniu dylatacji, w przeciwnym razie na komin będą przenosić się obciążenia stropu. Nie możemy również na nim opierać elementów konstrukcyjnych. Często popełnianym błędem jest zbyt mała wysokość komina. Nie wytwarza się wówczas właściwe podciśnienie, a brak ciągu powoduj nieskuteczną wentylację.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest atrapa komina. Stosuje się ją wtedy, gdy dom nie wymaga takiej konstrukcji, ale decydujemy się na nią ze względów estetycznych, np. w zabudowie bliźniaczej, kiedy jeden z budynków posiada komin.

Rozwój technologii budowlanych sprawił, że nowoczesne kominy wypierają te tradycyjne. Współczesne instalacje kominowe są kompatybilne z dostępnymi na rynku kotłami grzewczymi. Nowoczesne systemy kominowe są trwałe, mają dobrą izolację termiczną, jak też mniejsze wymagania w zakresie wielkości i posadowienia na dachu. Ceny zależą przede wszystkim od wybranej technologii, użytych materiałów i długości komina.

Autor: Monika Borkowska-Szmit