Odwodnienie liniowe to niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które na dobre wpisało się w standardy wyposażenia nowoczesnych łazienek.

Odpowiedni wybór rozwiązań oraz prawidłowy montaż systemu to gwarancja bezawaryjności, szczelności i swobody w aranżacji strefy prysznicowej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas realizacji odwodnienia w łazience.

Estetyka i higiena

Odwodnienie liniowe to najczęściej kompletny system, składający się z rynny, rusztu, syfonu i elementów dodatkowych, służący do odprowadzania wody prysznicowej. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zarówno w małych, jak i w dużych łazienkach, a jego pojawienie się na rynku zrewolucjonizowało podejście do aranżacji strefy prysznicowej. Odwodnienie liniowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnego brodzika i niezbędny element wyposażenia łazienek bez barier. Jego funkcjonalność doceniają nie tylko architekci czy zwolennicy minimalizmu w aranżacji, ale także osoby starsze czy niepełnosprawne.

Rynek oferuje wiele rozwiązań, zarówno w zakresie rodzaju rusztów, długości rynien i sposobu montażu. Do wyboru mamy rynny proste i kątowe, rynny proste z giętym kołnierzem przeznaczone do montażu przy ścianie, a także nowość – specjalne profile z możliwością przycięcia i dopasowania do długości stanowiska prysznicowego. Możliwości jest wiele. Zazwyczaj podstawowym kryterium jest rodzaj posadzki i taki dobór rynny oraz rusztu, aby tworzyły z podłogą jednolitą powierzchnię. Na rynku dostępne są rynny do kamienia naturalnego, ruszty typu „plate” – do wklejania płytek ceramicznych, szklane oraz ze stali nierdzewnej. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszego gustu i rodzaju posadzki w łazience. Ciekawą propozycją są także rynny z odwracalnym rusztem. Dzięki nim, po zainstalowaniu odpływu, użytkownik może zadecydować, którą „stronę” rusztu wybiera – ze stali nierdzewnej lub plate, czyli do wypełniania płytkami podłogowymi – wyjaśnia Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Oprócz względów estetycznych, równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania rynny w czystości. Korpus powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jego łatwe czyszczenie. Zwróćmy uwagę na to, czy rynna pozbawiona jest ostrych krawędzi i trudno dostępnych przestrzeni. Powinna być wyposażona w specjalny syfon membranowy, który spowolni parowanie wody i będzie stanowił zaporę dla piany oraz insektów.

Odwodnienie liniowe

Foto: TECE, www.tece.com.pl

Zgodnie z normą

Wymagania względem odwodnienia liniowego, m.in. w zakresie obciążalności, wydajności odpływu, odporności na temperaturę oraz szczelności, są regulowane przez normę PN EN 1253. Obciążalność dla odpływów liniowych w budynkach mieszkalnych wynosi 300 kg. Jeżeli chodzi o wydajność odpływu, powinniśmy kierować się wydajnością armatury, np. do słuchawki o natężeniu przepływu 0,4 l/s dobrać odpływ o wydajności min. 0,5 l/s. Co więcej, elementy odpływów powinny być dodatkowo odporne na wysokie temperatury – od 20 do 95°C – mówi ekspert firmy TECE.

Rzeczą oczywistą jest, że wybór odpływu powinien być oparty przede wszystkim na porównaniu parametrów dotyczących przepustowości wody czy rodzaju syfonu. Jeśli korzystamy z produktów sprawdzonych producentów, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego kolana odpływowego. Zestawy odwodnień liniowych należy skompletować po zweryfikowaniu parametrów natrysku oraz wysokości posadzki, w której będzie taki zestaw montowany. W sytuacjach niestandardowych, np. w przypadku łączenia kanalizacji pod stropem, polecane są specjalne modele syfonów, np. pionowy.

Gwarancja szczelności

W przypadku odwodnienia liniowego szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. spadek w kierunku rynny. Powinien być na tyle duży, aby umożliwić swobodny przepływ wody, a mimo to nieznaczny, aby korzystanie z prysznica pozostało komfortowe. Większość projektantów i producentów zaleca zachowanie 1-2% spadku. Bardzo istotne jest także precyzyjne wypoziomowanie rynny odpływowej – najszybciej wykona się je przy instalacjach z regulowanymi stopkami montażowymi. Najważniejszym elementem konstrukcyjnym zabudowanej rynny prysznicowej jest poprawne wykonanie warstwy uszczelniającej, która znajdzie się poniżej płytek ceramicznych. Tu z pomocą przychodzą nowatorskie rozwiązania producentów, tzw. uszczelnienia zespolone, na które składa się folia w płynie, taśma uszczelniająca oraz warstwa jastrychu. Bardzo ważne jest, aby korzystać z certyfikowanych rozwiązań, gdyż ewentualne usterki mogą okazać się kosztowne w naprawie i trudne do usunięcia.

Podejmując decyzję o zainstalowaniu odwodnienia liniowego powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia od pionu kanalizacyjnego, dobrać odpowiednie rozwiązania i systemy. Wszystko po to, by móc cieszyć się komfortową i pozbawioną barier strefą prysznicową.

Materiały: TECE, www.tece.com.pl