Właśnie poznaliśmy 40 finalistów 16. edycji europejskiej nagrody Miesa van der Rohe, wśród których znalazł się Wydział Radia i Telewizji w Katowicach. Przypomnijmy, że w poprzednim etapie nominowano 383 projektów, w tym aż 18 z Polski.

Nagroda Miesa van der Rohe to jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie architektury. Jury przyznaje ją raz na dwa lata. Zwycięzców poznamy już za kilka miesięcy. Nominowane budynki to zarówno domy mieszkalne, jak i placówki edukacyjne czy obiekty kultury. Samo znalezienie się w tym gronie do duży sukces.

Za projekt Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego odpowiadają BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe. Jest to obiekt doceniany w konkursach, zdobył m.in. Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Nagroda Miesa van der Rohe

Foto: biuro projektowe MAŁECCY

Nagroda Miesa van der Rohe

Foto: biuro projektowe MAŁECCY

Jury w składzie: Dorte Mandrup, George Arbid, Angelika Fitz, Ștefan Ghenciulescu, Kamiel Klaasse, María Langarita oraz Frank McDonald wybierze zwycięzcę w kwietniu 2019, zaś gala finałowa odbędzie się 7 maja 2019 w Barcelonie.

Warto przypomnieć, że w edycji 2015 tego konkursu nagrodę główną zdobył budynek Filharmonii Szczecińskiej. Czy i w tym roku budynek z Polski wygra? Przekonamy się już niebawem.