Dlaczego warto wybrać sufit podwieszany?

2019-01-28T12:03:55+01:0030 stycznia, 2019|

Podwieszany sufit cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to lekka konstrukcja, która pełni zarówno funkcje dekoracyjne, jak też użytkowe.

Zalety i wady podwieszanych sufitów

Plusów podwieszanego sufitu jest wiele. Przede wszystkim pozwala on na wykończenie powierzchni stropu. Co więcej, poprawia izolacyjność akustyczną oraz termoizolację. Pozwala też na zamontowanie oświetlenia punktowego. Wygląda przy tym estetycznie i efektowne. Zastosowanie podwieszanego sufitu to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy ukryć wentylację, rury lub przewody. Świetnie zamaskuje pęknięcia na suficie. Musimy jednak pamiętać, że obniża wysokość pomieszczenia o co najmniej 5 cm.sufit podwieszany

Z czego wykonać sufit podwieszany?

Najczęściej stosowanym materiałem są płyty gipsowo-kartonowe. Przede wszystkim można je dowolnie docinać, a uzyskanie pożądanego kształtu nie jest problemem. Płyty te są też szybkie w montażu. Dodatkowo mamy do wybory różne rodzaje płyt, np. odporne na wilgoć, które świetnie sprawdzą się w łazience i kuchni czy ognioodporne do poddaszy. W przypadku użycia płyt gipsowo-kartonowych stosuje się suchą zabudowę, która nie wymaga zapraw czy tynków i jest mniej pracochłonna niż w przypadku mokrych tynków. Płyty gipsowo-kartonowe montuje się do rusztu za pomocą wkrętów. Zwykle stosuje się płyty o grubości 12,5 mm. Kiedy chcemy zwiększyć izolacyjność akustyczną warto wybrać płyty dźwiękochłonne. [tu link do artykułu od dźwiękochłonności. Można też między stropem a rusztem zastosować warstwę izolacji. W nowych budynkach sufity z płyty powinny być montowane, kiedy są wstawione okna, zrobione wylewki, a ściany otynkowane. Minimalna temperatura wewnątrz pomieszczeń to 10 stopni Celsjusza.

sufit podwieszany

Innym rodzajem sufitów są sufity mineralne, do użycia których wykorzystują się skalną lub szklaną wełnę mineralną. Bywają one też nazywane sufitami akustycznymi. Rzadko są wykorzystywane w domach czy mieszkaniach. Płyty z wełny mineralnej są niepalne i mogą być stosowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Ponadto są one dostępne w różnych kolorach i wzorach.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym do sufitów podwieszanych są panele z płyt drewniane, drewnopodobnych, metalowych i aluminiowych oraz tworzyw sztucznych. Metalowe sufity są zwykle wykorzystywane do aranżacji dużych obiektów, rzadziej domów czy mieszkań. Wyróżnia je duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i niepalność. Z kolei płyty drewniane i drewnopochodne posiadają dekoracyjne wzory i są estetyczne. Panele metalowe i drewniane są montowane podobnie. Na wieszakach mocuje się profile stalowe do stropu, zaś do nich za pomocą klipsów montuje się panele.

Warto wspomnieć też o sufitach napinanych. Są one wytwarzane z elastycznej tkaniny albo z folii PCV i naciągane na listwach zamontowanych do ścian. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo różne kształty sufitu.

Popularne oświetlenie w sufitach podwieszanych

Istnieje wiele różnych wariantów oświetlenia sufitów podwieszanych. Mogą to być zarówno halogeny, neony, taśmy i listwy LED, węże świetlne czy świetlówki.

Lampy halogenowe są bardzo efektowne i podłącza się je do sieci za pomocą transformatora. W podobny sposób mocowane są spoty, czyli reflektory niskonapięciowe. Oba rozwiązania są jednak dosyć trudne w montażu.

Oświetlenie LED jest energooszczędne i pozwala na różnorodne rozmieszczenie diod. Można zamontować je w taki sposób, by za pomocą pilota regulować natężenie światła lub jego kolor. Montażu w tym przypadku jest łatwiejszy. Listwy LED są tańsze od taśm. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie punktowych żarówek LED.

sufit podwieszany

Montaż sufitów podwieszanych

Dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne. Zależą one m.in. od odległości do sufitu właściwego. W przypadku przestrzeni do 12 cm stosuje się mocowanie bezpośrednie. Kiedy jednak odległość ta będzie większa, wówczas zastosowanie mają tak zwane wieszaki mocowane obrotowo i na prętach mocujących. Ważnym elementem jest odpowiedni ruszt. Mamy do wyboru układy krzyżowe jedno- oraz dwupoziomowe. Te pierwsze zużywają mniej materiału, zaś drugie wyróżnia duża sztywność konstrukcji oraz łatwość montażu. Warto montować sufit podwieszany w pomieszczeniach o wysokości minimum 2,8 m. W przypadku niskich i małych wnętrz dobrze sprawdzą się stelaże jednopoziomowe. Stosuje się wówczas krótkie łączniki, które nie powodują dużej straty wysokości, ale jednocześnie mamy mało miejsca wewnątrz sufitu i wówczas mogą się tam zmieścić tylko przewody. W przypadku pomieszczeń wysokich sprawdzi się stelaż dwupoziomowy krzyżowy. Pozwoli on na lepszą izolację i ukrycie instalacji. Z kolei na wytrzymałość sufitu wpływa rozstaw elementów rusztu.

Należy pamiętać, że sufit podwieszany nie może zasłonić instalacji gazowej. Bardzo ważne, żeby do montażu tego rodzaju konstrukcji nie korzystać z plastikowych mocowań, ponieważ nie są one bezpieczne.

Sufity podwieszane to rozwiązanie, które ma wiele zalet i daje duże możliwości aranżacyjne. Mogą być one malowane oraz tapetowane. Są w większości przypadków nie tylko łatwe w montażu, ale i w demontażu. Ich ceny zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz kosztu ewentualnego oświetlenia.

Autor: Monika Borkowska-Szmit

Przejdź do góry